Pasaulyje

2015.11.17 09:36

JAV prezidentas pradėjo vizitą Azijoje, pasaulio akims nukrypus į Artimuosius Rytus

BNS 2015.11.17 09:36

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį atskrido į Pietryčių Aziją, kur dalyvaus keliuose susitikimuose su Azijos lyderiais, tačiau šį vizitą, turėjusį pabrėžti per pastaruosius septynerius padidėjusį Amerikos dėmesį šiam regionui, temdys pastangos įveikti islamo terorizmą Artimuosiuose Rytuose.

Virtinė atakų Paryžiuje ir derybos dėl atsako džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS) grasina aptemdyti B. Obamos skelbiamą gerąją žinią per šią savaitę vyksiančią kelionę po Filipinus ir Malaiziją. Amerikos lyderis ketina kalbėti apie neseniai pasirašytą laisvosios prekybos sutartį ir karinį bendradarbiavimą su Azija, bet likusi pasaulio dalis tikisi jo lyderystės pastangose užgniaužti nesiliaujančius IS smurto išpuolius.

Tai jau nebe pirmas kartas, kai Artimųjų Rytų problemos sutrukdo B. Obamai nukreipti užsienio politiką nauja kryptimi, kuri, kaip anksčiau įsivaizdavo jo administracija, užims centrinę vietą šio prezidento politiniame palikime.

Užuot pasibaigę per B. Obamos kadenciją, seni konfliktai Artimuosiuose Rytuose transformavosi į naujus ir ne mažiau intensyvius. Užuot užėmusi centrinę vietą, B. Obamos Azijos darbotvarkė turi varžytis dėl laiko ir dėmesio.

Baltieji rūmai buvo pasiryžę šią savaitę pademonstruoti, kad vykdys savo ilgalaikę programą, nors jų sąjungininkus Europoje sukrėtė didelė tragedija.

B. Obama išvyko iš Vašingtono kaip planuota – praėjus vos kelioms valandoms po smurto nakties Paryžiuje, nusinešusios 129 žmonių gyvybes. Jis nepakeitė savo planų surengti devynių dienų kelionę, kuri prasidėjo sekmadienį nuo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Turkijoje.

Vis dėlto per spaudos konferenciją, surengtą prieš jam išskrendant į Manilą, B. Obama buvo klausinėjamas tik apie jo strategiją duoti atkirtį islamo terorizmui.

„Tai tėra kitas to paties klausimo variantas, – sakė JAV vadovas, suirzęs dėl žurnalistų kartojimosi. – Leiskit pamėginti paskutinį kartą.“

Antradienį B. Obama planuoja apžiūrėti Filipinų karinių jūrų pajėgų fregatą „BRP Gregorio del Pilar“, anksčiau priklausiusią JAV laivynui, o dabar tapusia vienu iš moderniausių karo laivų Pietryčių Azijoje. Šis vizitas buvo įtrauktas į darbotvarkę, siekiant pademonstruoti dėmesį pernai sudarytai bendradarbiavimo gynybos srityje sutarčiai, išplečiančiai JAV galimybes naudotis kai kuriomis Filipinų karinių jūrų pajėgų bazėmis. Ta sutartis yra dalis platesnių pastangų sustiprinti JAV karinį dalyvavimą ir duoti atkirtį Kinijai ginčijamoje Pietų Kinijos jūros akvatorijoje.

Vienas iš svarbiausių pasiekimų per B. Obamos kadenciją yra Ramiojo vandenyno regiono partnerystė – didžiulio masto laisvosios prekybos sutartis, kuri yra vienas iš kertinių elementų šios JAV administracijos politikoje Azijos atžvilgiu.

B. Obama trečiadienį susitiks su 11 kitų šalių lyderiais Maniloje, kur pažymės šį svarbų pasiekimą, nors iškilmės nebus labai didelės.

JAV ir kitos šalys dar turi įveikti reikšmingą vidinį politinį pasipriešinimą, kad ta sutartis būtų galutinai ratifikuota.