Pasaulyje

2020.07.17 17:38

Nausėda perspėja Europą: pokyčiai Rusijoje nukreipti prieš kaimynų nepriklausomybę

LRT.lt2020.07.17 17:38

Penktadienį Europos Sąjungos valstybių lyderiai pirmą kartą COVID-19 pandemijos metu į Europos Vadovų Tarybą susirinko Briuselyje. Netikėtai visų dėmesys nukrypo į Rusiją, kai Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasinaudojo savo teise įsiterpti ir kolegas perspėjo apie Kremliaus pastangas perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją, ES politikos temoms skirtame portale „Politico.eu“ rašo Davidas M. Herzenhornas.

ES lyderiai Briuselyje susirinko nutarti Bendrijos daugiametės finansinės perspektyvos – iš esmės biudžeto – ir milžiniško ekonomikos gelbėjimo paketo nuo COVID-19 padarinių, likimo.

Tačiau prieš kalboms pasisukant apie tai, G. Nausėda perspėjo kolegas vadovus, kad Rusijos prezidento V. Putino Vyriausybė bando sumenkinti Sovietų Sąjungos įvykdytą kaimyninių valstybių okupaciją po Antrojo pasaulinio karo.

„Noriu atkreipti jūsų dėmesį į nesenus revizionistinius veiksmus, siekiant suskaldyti pasaulį ir perrašyti istoriją. Mes visi ir ES institucijos turime imtis būtinų priemonių, kad užtikrintume tinkamą atsaką į šiuos veiksmus“, – G. Nausėdos žodžius lyderiams „Politico“ žurnalistui perdavė pokalbį užrašinėję Lietuvos diplomatai.

Lietuvos vadovai, kartu su Lenkijos, Latvijos, Estijos lyderiais viešai pasmerkė Rusijos bandymus perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją, neigiant, kad Sovietų Sąjunga prisidėjo prie karo pradžios, vykdė represijas prieš okupuotų kraštų gyventojus, okupaciją vadino savanorišku prisijungimu.

G. Nausėda taip pat pareiškė, kad neseniai pakeistoje Rusijos Konstitucijoje atsirado punktas apie „istorinę tiesą“, kuris neleidžia niekam menkinti Rusijos vaidmens kare, Sąjungininkų pergalėje prieš nacimą.

„Pokyčiai Rusijoje kelia nerimą. (...) Mes šiuos veiksmus laikome nukreiptus prieš kaimyninių valstybių suverenumą ir nepriklausomybę“, – sakė Lietuvos prezidentas.

V. Putino pasiūlyti Rusijos Konstitucijos pakeitimai buvo priimti liepą, jie leidžia V. Putinui teisėtai siekti dar 2 kadencijų poste.

G. Nausėda taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės.

„Rusijos bandymas įsteigti pasaulinę tvarką, paremtą įtakos sferomis, o ne tarptautine teise, kelia grėsmę visam demokratiniam pasauliui, – G. Nausėdą cituoja „Politico“. – ES turi pasiųsti aiškų signalą, kad tokie veiksmai toliau paveiks ES-Rusijos santykius.“