Pasaulyje

2015.11.17 09:49

B. Obama: sausumos daliniai būtų klaida

ELTA 2015.11.17 09:49

JAV prezidentas Barackas Obama yra prieš sausumos dalinių siuntimą kovai su „Islamo valstybe“ (IS). Didesni sausumos pajėgų kontingentai Irake ir Sirijoje „būtų klaida“, pareiškė jis Turkijos Beleko mieste, kur vyksta G20 viršūnių susitikimas.

Pasak B. Obamos, kova su IS pavyks tik tada, jei ją rems vietos gyventojai. Užsienio sausumos dalinių karinėms pergalėms po pajėgų pasitraukimo esą vėl iškiltų grėsmė. „Tai būtų pakartojimas to, ką mes jau matėme“, – kalbėjo prezidentas. Jis paskelbė aktyvinsiantis kovą su IS, tačiau nekeisdamas dabartinės strategijos.

Iš dalies emocingoje savo kalboje B. Obama gynė Vašingtono kursą prieš IS. „Mes neturėtume pirmiausiai šauti, o tada taikytis“, – teigė jis. Prezidentas sakė, kad reguliariai lankosi „Walter Reed“ ligoninėje netoli Vašingtono, kurioje gydomi sužeisti amerikiečių kareiviai. „Aš ten matau 25 metų vyrus, kurie yra paralyžiuoti ar be kojų, – kalbėjo B. Obama. – Jei nusiųsime karius į Siriją, jie bus sužeisti arba žus. Aš neprisidėsiu prie politinių žaidimėlių, kuriuos kai kas žaidžia“. Pastarasis sakinys buvo skirtas respublikonų kandidatams į prezidentus, pavyzdžiui, Jebui Bushui, kuris sekmadienį pateikė atitinkamus reikalavimus.

Išpuolius Paryžiuje B. Obama pavadino siaubinga nesėkme kovoje su IS. Tačiau esą yra ir pažangos. Kai kuriuose regionuose džihadistus pavyko išstumti. Jų lyderiai niekur neturės saugios atsitraukimo vietos, pabrėžė jis.

JAV prezidentas įspėjo dėl daug griežtesnės prieglobsčio politikos. „Užtrenkti pabėgėliams duris priešais nosį būtų JAV vertybių išdavimas, – sakė jis. – Mes neturėtume užverti širdžių tiems, kurie bėga nuo teroro“.

Po Paryžiaus išpuolių dvi JAV valstijos – Alabama ir Mičiganas – pareiškė atsisakančios priimti sirų pabėgėlius. Manoma, kad jomis gali pasekti ir kitos valstijos. B. Obama yra paskelbęs, kad JAV per 2016 biudžetinius metus priims mažiausiai 10 000 sirų.