Pasaulyje

2015.11.16 13:48

Teroristų planai nebuvo atskleisti: panaudota itin sudėtinga sistema?

DELFI.lt, BNS2015.11.16 13:48

Pasirodė informacijos, kad išpuolius planavę teroristai galimai naudojo žaidimų konsoles užkoduotoms žinutėms siųsti.

Pranešama, kad po teroristinių aktų Paryžiuje policijos pareigūnai per Belgijoje atliktus reidus konfiskavo mažiausiai vieną „Sony PlayStation 4“ žaidimų konsolę, rašo „The Telegraph“.

Mažiausiai 132 gyvybių pareikalavusių teroristinių išpuolių virtinė įvyko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Belgijos vidaus reikalų ministras Janas Jambonas įspėjo apie saugumo tarnyboms itin didelių sunkumų keliančias kompiuterinių žaidimų konsolėmis perduodamas žinutes. Amerikiečių ir prancūzų pareigūnai mano, kad teroristai išpuolių planavimui panaudojo itin sudėtingą kodavimą, todėl jų siaubingi planai nebuvo atskleisti.

J. Jambonas praėjusią savaitę sakė, kad komunikaciją pasitelkus „PlayStation 4“ konsoles sekti kur kas sudėtingiau nei bendravimą kitomis sistemomis.

„Naktį miegoti man trukdo štai toks vaizdas: prie kompiuterio sėdi vaikinas, jis ieško pranešimų nuo „Islamo valstybės“ ir kitų neapykantos kurstytojų“, – sakė J. Jambonas.

„Play Station 4“ susekti netgi sudėtingiau nei „WhatsApp“, – patikino jis. Kaip rašo „Forbes“, „PlayStation“ siūlo daugybę slapto bendravimo būdų: žaidžiančiųjų garso skambučiai, susirašinėjimas internetu, asmenys gali regzti planus net ir išvengdami pokalbių ar žodinių susirašinėjimų – jie gali apsikeisti užkoduotomis žinutėmis žaisdami tam tikrus žaidimus.

Pateikiamas pavyzdys, kaip teroristai gali iššifruoti išpuolio planą „Super Mario“ žaidime ir privačiai pasidalinti šiuo planu su draugu arba du „Call of Duty“ žaidžiantys asmenys gali vienas kitam rašyti žinutes ant sienos išnykstančiu raštu. „Sony“ žaidimų konsolių parduota daugiau nei 25 mln. vienetų, o šias konsoles naudojančiųjų yra kur kas daugiau.

Remiantis Edwardo Snowdeno nutekintuose dokumentuose pateikiama informacija, britų ir amerikiečių žvalgybos tarnybos jau mėgino infiltruoti savo atstovų į žaidžiančiųjų bendruomenes, kad būtų stebimi potencialūs teroristai.

JAV nacionalinio saugumo agentūra (NSA) kartu su Jungtinės Karalystės (JK) žvalgybos tarnyba GCHQ yra stebėjusi „World of Warcraft“ ir „Second Life“ žaidimus, nes buvo baiminamasi, kad teroristiniai ar kriminaliniai tinklai gali naudotis virtualia realybe slaptam bendravimui.

DELFI primena, kad Paryžiaus prokuratūra nurodė, kad tyrėjai identifikavo dar du mirtininkus sprogdintojus, dalyvavusius pražūtingų išpuolių virtinėje Prancūzijos sostinėje. Prokurorai pirmadienį pranešė, kad vienas iš mirtininkų, susisprogdinusių pirmadienio vakarą koncertų rūmuose „Bataclan“, buvo Samy Amimouras – 28 metų Prancūzijos pilietis, kuris buvo patekęs į teisėsaugos akiratį, atliekant vieną tyrimą dėl terorizmo 2012 metais. Jam buvo skirta teisėsaugos priežiūra, bet vėliau S. Amimouras dingo ir buvo ieškomas pagal tarptautinį arešto orderį.

Pasak prokurorų, trys su S. Amimouro šeima susiję asmenys buvo suimti pirmadienį paryčiais. Taip pat nustatyta, kad prie nacionalinio stadiono susisprogdinęs mirtininkas iš tikrųjų yra Ahmadas alMohammadas – 25 metų vyras, gimęs Sirijos mieste Idlibe. Prokuratūra nurodė, kad Sirijos piliečio pasas, rastas šalia to užpuoliko palaikų, iš tikrųjų jam priklausė, – tai buvo nustatyta pagal pirštų atspaudus, kurie buvo paimti, kai šis asmuo spalį atvyko į Graikiją ir užsiregistravo kaip pabėgėlis.

Belgijos policija pirmadienį pradėjo naują operaciją Bruselio rajone Molenbeke, kur anksčiau gyveno keli įtariami Paryžiaus atakų dalyviai, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai. Ginkluoti pareigūnai stovėjo priešais gatvę blokuojantį policijos mikroautobusą tame neturtingame Belgijos sostinės rajone, o šalies žiniasklaida nurodė, kad policija apsupo vieną namą. Belgijos prokurorai šių įvykių kol kas nekomentavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt