Pasaulyje

2020.07.15 13:53

Latvija griežtina ribojimus dėl COVID-19: atvykstantieji turės registruotis, gresia tūkstantinės baudos

ribojimai taikomi ir lietuviams; atnaujinta 16.09
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2020.07.15 13:53

Latvijos Vyriausybė trečiadienį svarstė ribojimus dėl koronaviruso plitimo – sugriežtinta tvarka dėl laikino gyvenimo leidimų išdavimo, atvykstantiesiems teks užregistruoti savo atvykimą.

Siekiant toliau stabdyti COVID-19 plitimą, nuo liepos 16 d. atvykstantys keleiviai, besinaudojantys tarptautinių transporto kompanijų paslaugomis, bus registruojami, siekiant sustabdyti koronaviruso infekcijos COVID-19 plitimą, trečiadienį nusprendė vyriausybė neeiliniame posėdyje.

Lietuvos ambasada Latvijoje LRT.lt nurodė, kad naujoji tvarka bus taikoma ir Lietuvos piliečiams, atvykstantiems iš Lietuvos Respublikos. Nors pasienio kontrolės punktuose neplanuojama sugriežtinti patikrinimų, atstovybė nurodo, kad daliai keliaujančių gali būti nurodoma užpildyti anketas.

TRUMPAI

– Kiekvienas imigrantas, atvykęs į šalį pasinaudojęs tarptautinių vežėjų paslaugomis, bus registruojamas Latvijoje

– Elektroninė registracijos sistema bus sukurta per du mėnesius

– Kol kas bus teikiama popierinė registracijos forma

– Sugriežtinta tvarka dėl laikino gyvenimo leidimų išdavimo

– Penktadienį Vyriausybė nutarė, kad siekiant suvaržyti koronaviruso plitimą šalyje vėl bus sutrumpintas viešojo maitinimo įstaigų darbo laikas

Registracijos sistema, kaip teigiama, bus sukurta per 2–3 savaites, tačiau iš pradžių registracija bus vykdoma pildant popierines anketas. Reikalavimas registruotis taip pat bus taikomas asmenims, atvykstantiems į Latviją privačiais lėktuvais ir jachtomis.

Ministras pirmininkas Krišjanis Karinis teigė, kad Vyriausybės sprendimas padės atpažinti tuos žmones, kuriems Latvijoje reikia taikyti 14 dienų izoliaciją.

Ūkio ministras Jonas Vitenbergas, kuris šiuo metu taip pat eina vidaus reikalų ministro pareigas, teigė, kad imigrantų apklausos ir atsitiktinės patikros jau vyksta.

Visiems atvykstantiesiems reikės užpildyti atitinkamą klausimyną, kurio duomenys bus apdoroti priklausomai nuo keleivio atvykimo šalies. Gauti duomenys bus perduoti Ligų prevencijos ir kontrolės centrui bei Valstybinei policijai. Ministrai sutiko, kad keleivių pateikti duomenys bus sunaikinti po 14 dienų nuo jų pateikimo.

Susisiekimo ministras Talis Linkaitis pareiškė, kad elektroninę registravimo sistemą paruoš Rygos oro uostas. Ministras atkreipė dėmesį į būtinybę sustiprinti uosto pasienio apsaugos resursus, nes šiuo metu oro uoste nėra pasienio apsaugos darbuotojų, kurie galėtų registruoti atvykstančius užsieniečius.

Pasak T. Linkaičio, šiuo metu yra stebima maždaug du tūkstančiai per dieną į šalį atvykstančių turistų, tačiau jų skaičius artimiausiomis savaitėmis gali išaugti iki penkių tūkstančių.

J. Citskovskis atkreipė dėmesį, kad keleivių registracija ant popieriaus neišspręs šios problemos, nes daugelis ne ES piliečių į Latviją atvyksta privačiomis transporto priemonėmis, pavyzdžiui, iš Estijos. Tačiau elektroninis visų atvykstančiųjų registravimas šią problemą išspręs, sakė ministras.

Valstybinės duomenų inspekcijos atstovas perspėjo, kad vyriausybė gali priimti politinį sprendimą dėl atvykstančiųjų stebėjimo, bet šios priemonės įvedimas gali prilygti žmogaus teisių ir ES duomenų įstatymų pažeidimams.

Latvijos premjeras Krišjanis Karinis pabrėžė, kad nors Valstybinė duomenų inspekcijos užduotis yra saugoti privačius asmenų duomenis, vyriausybė privalo saugoti žmonių gyvybes.

Sugriežtinta tvarka dėl laikino gyvenimo leidimų išdavimo

Vyriausybė taip pat sutarė, kad leidimai gyventi laikinai bus išduodami tik tuo atveju, jei tokio leidimo prašo šalies, kurioje nustatyta mažai COVID-19 atvejų, pilietis.

Užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius teigė, kad jei žmogus nesilaikys saviizoliacijos, jam gali būti atimamas ir laikinas leidimas gyventi, ir viza. Pažeidėjams taip pat bus skirta bauda iki 2000 eurų.

„Be abejo, visos aplinkybės buvo įvertintos, leidus asmeniui paaiškinti savo veiksmus“, – teigė ministras.

Pasak Lietuvių bendruomenės Latvijoje pirmininko Rolando Žalnieriaus, atsivėrus Rygos oro uostui, šalies valdžia daugiausia dėmesio žada skirti atvykstantiesiems.

„Naujausi koronaviruso atvejai buvo nustatyti žmonėms, grįžusiems iš užsienio. Kadangi vis daugiau paleidžiama skrydžių per Rygą“, – sako lietuvių bendruomenės Latvijoje pirmininkas R. Žalnierius.

R. Žalnierius pasakoja, kad latviai jaučiasi truputį laisviau, tačiau pamatę žmogų be kaukės dėbteli piktu žvilgsniu, paprašo užsidėti. Šiuo metu, anot R. Žalnieriaus, atidžiai stebima, ar virusas plis, taip pat daugiau dėmesio bus skiriama asmenims, atvykstantiems iš užsienio.

Lavijoje per praėjusią parą atlikus 1 979 testus patvirtinti 4 nauji užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejai, trečiadienį informavo Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Du užsikrėtusieji yra sugrįžę iš užsienio, o dar vienas kontaktavo su žinomu COVID-19 pacientu. Ketvirto asmens užsikrėtimo aplinkybės tebesiaiškinamos, nurodė centras.

Bendras šalyje atliktų testų COVID-19 nustatyti skaičius padidėjo iki 174 057. Iš viso Latvijoje patvirtinti 1 178 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 31 žmogus mirė, dar 1 022 pasveiko. Visų trijų šiuo metu ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų būklė yra vidutinio sunkumo. Vienas jų buvo hospitalizuotas per pastarąją parą.

Praeitą savaitę Latvijoje užfiksuotas reikšmingas naujai registruojamų COVID-19 atvejų pagausėjimas. Pirmadienį ir antradienį buvo nustatyta po 7 naujus užsikrėtimo atvejus, trečiadienį jų buvo 13, ketvirtadienį – 11, šeštadienį – 8. Vis dėlto sekmadienį ir šios savaitės antradienį naujų COVID-19 atvejų nebuvo.