Pasaulyje

2015.11.16 11:01

Politologė: išpuolius Paryžiuje buvo galima numatyti

„Kad Europoje įvyks didžiulis teroristinis išpuolis, buvo kalbama jau vasarą“, – teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė dr. Margarita Šėšelgytė. Ji LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo apie Prancūzijos situaciją, terorizmo reiškinį bei kaip jį reikėtų spręsti.

„Kovoti su terorizmu yra labai sudėtinga, nes niekada nežinai, kaip jis gali smogti. Geriausia – sumažinti pažeidumą, tačiau Prancūzijos pavyzdys byloja, kad buvo padaryta klaidų“, – teigia doc. dr. Margarita Šėšelgytė, akcentuodama, kad šios šalies žvalgyba galėjo geriau pasiruošti ir net užkirsti kelią išpuoliams Paryžiuje, mat jau vasarą buvo kalbama apie iš teroristų ruošimo stovyklų Jemene ir Sirijoje grįžtančius rekrutus.

Būtent tokiais teroristiniais aktais teroristai bando sėti baimę ir taip keisti valstybių politiką, tad ir viena maža žvalgybos klaida gali kainuoti ypač daug. M. Šešelgytė prisiminė teroristinės Airijos respublikonų armijos 1984 metais po nepavykusio pasikėsinimo į tuometinę Didžiosios Britanijos ministrę pirmininkę Margaret Thatcher išplatintą pranešimą, kuriame buvo teigiama: „Šiandien mums nepasisekė. Bet prisiminkite, kad mums užtenka, jog pasisektų vos kartą, o jus sėkmė turi lydėti nuolat“.

Prancūzija, anot politologės, taip pat pasirinkta neatsitiktinai, mat ji yra ypač pažeidi dėl joje klestinčio multikultūrizmo: „Migrantai nesijaučia pakankamai gerai integruoti, nesijaučia Prancūzijos dalimi, tad jie pradeda tapatinti save su tokiomis organizacijomis kaip „Islamo valstybė“.

Kalbėdama apie situacijos sprendimus, doc. dr. M. Šešelgytė kalbėjo apie susiskaldymą, IS pozicijų bombardavimą ir kokį vaidmenį konflikte vaidina pabėgėliai. Apie visą tai žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.