Pasaulyje

2020.07.14 16:29

Lietuva solidariai su ES šalimis žada priimti daugiau vaikų migrantų

Nikolaj Nielsen, euobserver, LRT.lt2020.07.14 16:29

Europos Komisijos (EK) teigimu, valstybės narės pažadėjo skirti net 2 tūkst. vietų Graikijoje apsistojusiems prieglobsčio prašytojų vaikams ir paaugliams perkelti.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Šis skaičius rodo augimą, lyginant su pradžioje skelbtu 1,6 tūkst. vietų, skirtų padėti šiai Viduržemio jūros šaliai, tapusiai bene pagrindiniais migrantų ir prieglobsčio prašytojų patekimo į Europos Sąjungą vartais.

„Jau perkelta daugiau kaip 120 vaikų“, – praėjusią savaitę Europos Parlamento nariams sakė laikinai Graikijos prieglobsčio ministro pareigas einantis Giorgos Koumoutsakos.

Padėti šioje situacijoje sutiko Belgija, Bulgarija, Prancūzija, Kroatija, Suomija, Vokietija, Airija, Portugalija, Liuksemburgas, Lietuva ir Slovėnija.

G. Koumoutsakos taip pat atkreipė dėmesį į Norvegijos ir Serbijos norą priimti suaugusiųjų nelydimus nepilnamečius. Šiuo metu Graikijoje yra apsistoję beveik 5 tūkst. nepilnamečių, kuriems reikalinga pagalba.

ES naujojo migracijos ir prieglobsčio įstatymo priėmimą atidėjus iki rugsėjo, ši schema yra laikoma ES valstybių narių solidarumo išraiška.

Trečiadienį (liepos 8 d.) Komisija pranešė, kad dar 49 vaikai bus perkelti iš Graikijos į Suomiją ir Portugaliją.

Pirmas toks perkėlimas įvykdytas balandį, kuomet šiek tiek daugiau nei dešimt vaikų buvo perkelti į Liuksemburgą, o 47 nepilnamečius priglaudė Vokietija.

Dar šeši vaikai Vokietiją pasiekė birželio gale, o aštuoni buvo perkelti į Airiją pagal atskirą dvišalį susitarimą su Graikija.

Visa tai vyksta numanomų Graikijos valdžios institucijų pastangų paspartinti prieglobsčio prašytojų pareiškimų nagrinėjimą ir prieglobsčio negavusių asmenų išsiuntimą atgal į tėvynę fone.

Nuo metų pradžios Graikijos valdžia iš salų į žemyninę dalį perkėlė 17 tūkst. žmonių, lyginant su maždaug 7 tūkst. per visus 2019 metus.

„Tai yra net 134 proc. daugiau ir, nepaisant mano pirma minėtų srautų, nuo metų pradžios mums pavyko net 23 proc. sumažinti gyventojų skaičių stovyklose – nuo 38 tūkst. iki 29 tūkst.“, – praėjusios savaitės pradžioje aiškino Graikijos migracijos ir prieglobsčio ministras Notis Mitarachi.

Tačiau perkeltųjų į žemyninę Graikijos dalį likimas kai kuriais atvejais lieka neaiškus. Teigiama, kad neturėdami kur eiti, kai kurie jų šiuo metu gyvena Atėnų gatvėse.

Be to, tiems, kas liko liūdnai pagarsėjusiose stovyklose Graikijos salose, iki liepos 19 d. taikomos griežtos karantino sąlygos, nepaisant jų švelninimo visose kitose šalies vietose. Tai reiškia, kad stovyklų gyventojams leidžiama palikti jų teritoriją tik dienos metu ir tik nedidelėmis grupelėmis.

Anot N. Mitarachi, Graikija stengiasi kuo greičiau išnagrinėti uždelstus prieglobsčio prašymus. „Mums liko išanalizuoti 100 tūkst. atvejų, lyginant su 140 tūkst. metų pradžioje“, – teigė jis.

Taip pat skaitykite