Pasaulyje

2015.11.17 06:51

Išpuolio Paryžiuje aukomis tapo devyniolikos šalių piliečiai

DELFI.lt, BNS, ELTA, 15min.lt2015.11.17 06:51

Prancūzijos vadovas Francois Hollande'as specialioje kalboje parlamente pabrėžė, kad išpuolio Paryžiuje aukomis tapo devyniolikos šalių piliečiai. Jis paragino kuo skubiau priimti pataisas, kurios sugriežtintų pilietybės teikimą ir naudojimąsi jos teikiamomis galimybėmis.

19:04 F.Hollande'as paragino dar trims mėnesiams pratęsti nepaprastąją padėtį. Jis taip pat pareiškė, kad terorizmu įtariamiems asmenims tuojau pat bus naikinama Prancūzijos pilietybė.

Taip pat užsiminė apie tai, kad Prancūzija gali atsisakyti dvigubos pilietybės koncepcijos. „Prancūzija yra kare“, – pareiškė šalies vadovas, dėkodamas sąjungininkams už paramą.

F.Hollande'as pirmadienį taip pat pareiškė, kad Prancūzija „intensyvins operacijas“ Sirijoje, kai nuo pirmųjų aviacijos smūgių prieš „Islamo valstybės“ grupuotę po išpuolių Paryžiuje praėjo kelios valandos.

„Mes tęsime šiuos smūgius toliau per ateinančias savaites“, – sakė F.Hollande'as kreipdamasis į parlamentą.

Jis taip pat paragino sušaukti JT Saugumo Tarybą ir aptarti kovos su „Islamo valstybe“ klausimus, bei pridūrė, kad šia tema jis kalbėsis su savo kolegomis iš JAV ir Rusijos.

„Artimiausiomis dienomis aš susitiksiu su JAV prezidentu Baracku Obama ir prezidentu Vladimiru Putinu“, – sakė prezidentas.

17:39 Serbijos policija teigia sulaikiusi asmenį, kuris turi lygiai tokį patį pasą, kokį turėjo Paryžiaus savižudis sprogdintojas. Manoma, kad suklastotą pasą teroristas įsigijo Turkijoje, rašo „The Independent“.

Dokumente taip pat buvo įvardintas 25 metų Almohammadas Ahmadas, sutapo ir kiti duomenys, tačiau nuotraukoje buvo pavaizduotas kitas žmogus.

Tai paneigia ar bent jau verčia smarkiai suabejoti pranešimais, kad šis žmogus Europą pasiekė būtent pabėgėlių keliu, per Graikiją ir Makedoniją. Graikijos pareigūnų teigimu, jie paėmė minėto asmens pirštų antspaudus, tad Prancūzijos pareigūnai turėtų galiausiai išsiaiškinti, ar savižudis sprogdintojas buvo tas pats asmuo.

Serbijos dienraščio „Blic“ teigimu, antro tokio paties paso egzistavimas rodo, kad vyrai galėjo pirkti pasą iš to paties klastotojo Turkijoje.

A. Ahmado vardas buvo žinomas Prancūzijos žvalgybai, tačiau ši nepatvirtina, ar Paryžiuje teroro išpuolyje dalyvavęs asmuo yra būtent tas A. Ahmadas.

17:35 Belgijoje Kaltinimai pateikti dviem asmenims

Belgijos pareigūnai pateikė kaltinimus terorizmu dviem asmenims, kurie buvo suimti po išpuolių Paryžiuje, pirmadienį pranešė prokurorai.

Dviem suimtiesiems pateikti kaltinimai „dėl teroristinių veiksmų ir dalyvavimo teroristinės grupuotės veikloje“, dar penki savaitgalį suimti asmenys buvo paleisti, kaltinimai jiems nebuvo pateikti, sakoma prokuratūros pranešime.

Kaltinamųjų pavardės neskelbiamos.

15:45 Vokietijos teisėsauga pranešė, kad tirs kaltinimus, jog vienas alžyrietis bandė iš anksto perspėti Paryžiaus musulmonų bendruomenę apie rengiamą išpuolį.

15:20 Molenbyko meras pranešė, kad apgultis rajone baigėsi. Sužeistų ar žuvusiųjų nėra. „Operacija baigta, jos rezultatai neigiami. Niekas nebuvo suimtas“, – sakė prokuratūras atstovas Ericas Van Der Syptas naujienų agentūrai AFP.

14:55 Belgijos teisėsauga skelbia, kad penki iš septynių savaitgalį sulaikytų asmenų buvo paleisti. Tiesa, šiandien Molenbyko rajone buvo suimtas dar vienas asmuo.

Kaukėti ir ginkluoti saugumo pajėgų pareigūnai apsupo rajoną, o vietos gyventojai perspėti būti atsargiais. Tuo metu nugriaudėjo keli sprogimai.

Kas įvykdė šiuos sprogimus ir koks buvo jų tikslas, policijos pareigūnai nenurodė.

Pirmasis sprogimas nugriaudėjo praėjus dviem valandos nuo apsiausties pradžios, o dar po valandos įvyko kitas sprogimas vieno pastato viršutiniame aukšte, šalia kurio ant stogų buvo matyti specialiųjų pajėgų pareigūnai.

14:30 Prezidentė Dalia Grybauskaitė pagerbė penktadienį Prancūzijos sostinėje įvykdytų teroro išpuolių aukas: padėjo gėlių prie Paryžiaus „Bataclan“ koncertų salės, kur buvo nužudyti ir sužeisti daugiau nei 100 žmonių.

Paryžiuje prezidentė dalyvauja Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO 70-mečiui skirtame lyderių forume. Jame Europos, Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos, Arabų šalių vadovai tariasi, kaip sustiprinti tarptautinės bendruomenės ir organizacijų vaidmenį užtikrinant taiką ir saugumą bei kaip užkirsti kelią terorizmo nusikaltimams.

13:53 Prancūzijos policija naktį ir sekmadienio į pirmadienį surengė beveik 170 reidų ir suėmė 23 žmones po teroro atakų virtinės Paryžiuje, o dar per 100 žmonių skirtas namų areštas, pranešė vidaus reikalų ministras.

13:51 Belgijos visuomeninis transliuotojas RTBF pirmadienį paskelbė, kad policija suėmė vieną asmenį per reidą Molenbeko rajone sostinėje Briuselyje, bet tas žmogus nėra įtariamas Paryžiaus teroro atakų įtariamasis Salahas Abdeslamas.

Anksčiau transliuotojas RTL nurodė, kad S. Abdeslamas, dėl atakų Paryžiuje ieškomas Prancūzijos pilietis, buvo suimtas per policijos reidą.

13:31 Prancūzija tylos minute pagerbė atakų Paryžiuje aukas

Prancūzijos prezidentas, moksleiviai ir praeiviai pirmadienį vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku) sustingo pagerbdami tylos minute 129 žmones, žuvusius per didžiausias per kelis pastaruosius dešimtmečius teroro atakas šioje šalyje.

13:16 Turkija buvo perspėjusi Prancūziją dėl vieno Paryžiaus atakų sprogdintojo

Turkija buvo beveik prieš metus perspėjusi Prancūziją dėl įtariamo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojo, kuris praeitą savaitgalį susisprogdino per kruvinų išpuolių virtinę Paryžiuje, bet prancūzų pareigūnai į tą informaciją nereagavo, pirmadienį sakė vienas aukšto rango turkų pareigūnas.

13:15 Belgijos transliuotojas RTL paskelbė, kad Briuselio policija suėmė Prancūzijos pilietį Salahą Abdeslamą, ieškomą dėl pražūtingų atakų virtinės Paryžiuje, per pirmadienį Belgijos sostinėje surengtą operaciją.

Pareigūnai šio pranešimo kol kas nekomentavo.

12:51 Bent vienas iš Paryžiaus užpuolikų palaikė ryšius su IS kuopele Belgijoje

Vienas iš mirtininkų, susisprogdinusių per atakas Paryžiuje, palaikė ryšius su kovotoju, kuris tikriausiai vadovavo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kuopelei Belgijoje, išardytai šių metų sausį, pirmadienį pranešė žiniasklaida.

Vienas iš mirtininkų sprogdintojų, atakavusių koncertų rūmus „Bataclan“ Paryžiuje, prieš dvejus metus buvo išvykęs į Siriją – po to, kai patyrė radikalizaciją Prancūzijoje, jo artimieji sakė naujienų agentūrai AFP prieš penktadienį surengtus išpuolius.

12:46 Pranešama apie suėmimus Belgijos sostinėje.

12:40 Belgijos policija pradėjo didelio masto operacijas viename iš Briuselio rajonų Molanbeke, kur anksčiau gyveno keli įtariamieji, susiję su įvykiais Paryžiuje. Apie tai pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai. Šalies prokuratūra kol kas platesnės informacijos neteikia.

12:30 Pranešama, kad nuo Paryžiaus atakų 104 žmonėms buvo pritaikytas namų areštas, taip pat 23 žmonės areštuoti ir konfiskuotas 31 ginklas.

12:08 Nustatyta ketvirto teroristo tapatybė, informuoja BFMTV. Šaltiniai policijoje teigė prancūzų transliuotojui, kad jo vardas Samy ir kad jis gimė Paryžiuje 1987 m. Jo artimieji gyvena šiaurinėje Paryžiaus dalyje Bobigny, kur šį rytą policija surengė kelis reidus.

11:56 Paryžiaus prokuratūra nurodė, kad tyrėjai identifikavo dar du mirtininkus sprogdintojus, dalyvavusius pražūtingų išpuolių virtinėje Prancūzijos sostinėje. Prokurorai pirmadienį pranešė, kad vienas iš mirtininkų buvo Samy Amimouras – 28 metų Prancūzijos pilietis, kuris buvo patekęs į teisėsaugos akiratį, atliekant vieną tyrimą dėl terorizmo 2012 metais. Taip pat nustatyta, kad prie nacionalinio stadiono susisprogdinęs mirtininkas iš tikrųjų yra Ahmadas alMohammadas – 25 metų vyras, gimęs Sirijos mieste Idlibe.

11:15 Belgijos žiniasklaida skelbia, kad teisėsauga jau nustatė kruvinosios nakties Paryžiuje organizatorių. Tai – Abdelis Hamidas Abaaoudas, gimęs 1987 metais Belgijoje, Molenbyko mieste.

Skelbiama, kad A. H. Abaaoudas į Siriją išvyko 2014 metais, sausio mėnesį, kartu pasiimdamas jaunesnįjį brolį Younesą. Jo tėvas Molenbyke iki šiol dirba parduotuvėje.

Įtariamo žudynių organizatoriaus šeima buvo paskelbusi apie jo žūtį Sirijoje, tačiau manoma, kad tai buvo tik gandas. Policija skelbia, kad A. H. Abaaoudas dalinosi „Islamo valstybės“ propagandiniais filmais ir žurnalais.

Manoma, kad nuo 2014 metų balandžio mėnesio jis buvo Rakos mieste, vėliau Tabkoje, Deir ez Zore ir galiausiai Kobanėje.

A. H. Abaaoudas buvo Verviero religinių ekstremistų gaujos Belgijoje vadeiva. Šios gaujos nariai buvo sulaikyti per reidą ir susišaudymą sausio mėnesį.

Prancūzijos radijo stotis RTL praneša, kad jis įtariamas ne tik organizavęs, bet ir finansavęs teroro išpuolį Paryžiuje. Graikija jau pranešė, kad A. H. Abaaoudas kelis mėnesius buvo ieškomas jos teisėsaugos.

27 metų A. H. Abaaoudas vadinamas „vienu pavojingiausiu IS džihadistu“.

10:27 Turkija sužlugdė teroro sąmokslą Stambule tą pačią dieną, kai įvyko atakos Paryžiuje

Turkijos pareigūnai sužlugdė sąmokslą surengti „didelę“ ataką Stambule tą pačią dieną, kai Paryžiuje buvo įvykdyta virtinė koordinuotų atakų, sekmadienį pranešė vienas aukšto rango pareigūnas.

10:00 Prancūzijos policija pirmadienį paryčiais surengė dešimtis reidų prieš įtariamus islamistus, ypač Liono apylinkėse, kur buvo suimti penki žmonės ir buvo rastas ginklų „arsenalas“.

09:38 Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas pirmadienį pažymėjo, kad šalies institucijos įsitikinusios, jog teroristai planuoja naujas atakas Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse.

09:17 Paryžiuje teroro aktų aukomis tapo apie 20 užsieniečių

Penktadienį Paryžiuje teroro aktų aukomis tapo apie 20 užsieniečių. Tai pranešė Prancūzijos žiniasklaida.

09:16 Graikija įvardijo su teroro atakomis Paryžiuje siejamo Sirijos paso savininką

Sirijos pasas, kurį policija rado Paryžiaus teroro atakų vietoje, buvo išduotas Ahmadui al Mohammadui – prieglobsčio ieškotojui, kuris atvyko į Europą migrantų maršrutu per Balkanus, sekmadienį pranešė Graikijos migracijos ministras.

Belgija paskelbė įtariamo Paryžiaus atakų dalyvio tarptautinę paiešką

Belgija išdavė tarptautinį arešto orderį vyrui, kuris yra įtariamas dalyvavęs Paryžiuje surengtose koordinuotose atakose kartu su savo dviem broliais, sekmadienį pranešė vienas teismo šaltinis. Tyrimui artimi šaltiniai sakė manantys, kad tie trys broliai yra susiję su penktadienį įvykdytomis atakomis, nusinešusiomis bent 129 žmonių gyvybes.

07:56 Prancūzijos karo lėktuvai sekmadienį atakavo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) tvirtovę Sirijoje, atsakydama į virtinę koordinuotų atakų Paryžiuje, dėl kurių atsakomybę prisiėmė ši grupuotė.

Per pirmuosius antskrydžius nuo penktadienio vakarą įvykusių skerdynių, per kurias žuvo bent 129 žmonės, o dar per 350 buvo sužeisti, Prancūzijos karo lėktuvai bombardavo IS taikinius ar Rakoje – islamistų faktinėje sostinėje Sirijoje.

Per tą reidą buvo sunaikinta viena IS vadavietė, džihadistų verbavimo centras, šaudmenų sandėlys ir „teroristų“ mokymo stovykla, nurodė Gynybos ministerija.

Ši operacija buvo atlikta koordinuojant veiksmus su JAV pajėgomis; joje dalyvavo 12 lėktuvų, kurie pakilo iš Jordanijos ir Jungtinių Arabų Emyratų, sakoma ministerijos pranešime.

Prezidentas Francois Hollande`as pasmerkė atakas Paryžiuje, kurios buvo didžiausias teroro išpuolis per šalies istoriją, sakydamas, kad tai yra „karo aktas“, ir žadėdamas „negailestingai“ smogti „Islamo valstybei“.

07:40 Pranešama, kad Prancūzijos policija atlieka reidus Paryžiuje  ir prie Belgijos sienos. Jie susiję su kruvinomis teroristų atakomis Paryžiuje.

07:02 Keturi Prancūzijos policijos pareigūnai naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad policija apklausė ir paleido į laisvę įtariamą bėglį – tai nutiko kelios valandos po išpuolių virtinės. Vyras buvo apklaustas po to, kai policijos pareigūnai netoliese sienos su Belgija sustabdė jo automobilį. Jau prieš kelias valandas buvo išsiaiškinta, kad automobilį „Volkswagen Polo“, kuris buvo paliktas vienos iš atakų vietų, buvo išsinuomojęs Salah Andeslamas.

Šiuo metu paskelbta tarptautinė S. Abdeslamo paieška. Vienas iš jo brolių Paryžiaus centre detonavo sprogmenų diržą, o kitas buvo sulaikytas Belgijoje. Jis buvo vienas iš trijų žmonių automobilyje, kurį šeštadienio rytą, kelios valandos po išpuolių, per kuriuos žuvo mažiausiai 129 žmonės, buvo sustabdę policijos pareigūnai.

Keturi policijos atstovai patvirtino, kad S. Abdeslamas tikrai buvo sustabdytas, patikrintas jo asmens dokumentas, ir jis paleistas. Pareigūnai pageidavo išlikti anonimais, nes neturi įgaliojimų viešai aptarinėti tyrimo eigos.