Pasaulyje

2020.07.14 10:04

Prancūzija mini Bastilijos dieną be karinio parado, bet su medikų pagerbimu

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.14 10:04

Prancūzija antradienį mini Bastilijos dieną be tradicinio karinio parado Eliziejaus laukuose, bet su medikų pagerbimo ceremonija. 

Prezidentas po to pristatys programą likusiems dvejiems kadencijos metams. Pirmadienį prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad nors iškilmės vyks be publikos ir kariai plojimų neišgirs, šalies piliečiai didžiuojasi ir jais, ir medikais, tebesančiais fronto priešakyje.

Po ilgų medikų protestų Vyriausybė pirmadienį sutiko jiems skirti 8 milijardus eurų, bet antradienį jie toliau protestuos.

Kasmet nuo Triumfo arkos iki Santarvės aikštės rengiamas vienas iš įspūdingiausių pasaulio karinių paradų, ypač sužavėjęs ir JAV prezidentą Donaldą Trumpą. Bet šiemet Prancūzijos nacionalinės šventės iškilmės atspindės koronaviruso laikus – dalyvaus perpus mažiau uniformuotų pareigūnų negu pernai ir vyks ne paradas, o tik aviacijos praskridimas ir ceremonija aikštėje.

Be žiūrovų, tik su 2 tūkstančiais svečių ir laikantis atstumo bus pagerbti visi tie, kas pusmetį buvo fronto linijose, – iš pradžių kariai, o tada medikai.

Bet patys medikai, pradėję protestuoti dėl prastų sąlygų dar gerokai prieš pandemiją, ir nuo gegužės atnaujinę kas savaitinius protestus visoje šalyje, sako, kad ne pagerbimo nori. Tarp turtingiausių šalių Prancūzijos medikai vieni iš mažiausiai uždirbančių.

„Macronai, paklausyk. Daryk ką nors dabar. Lengva kalbėti ir žadėti, bet ne medaliai nerūpi, ne jų mums reikia. Norime tikro pripažinimo – pripažinti mūsų darbą ir mūsų pacientus, kurie dabar lovose ir kurių mums dabar reikia“, – sako anestezijos slaugė Valerie Holbois.

„Kai mūsų niekas negirdi, apie savo neviltį šaukiame metų metus. Sakome, kad tik norime aprūpintų ligoninių ir kad patys galėtume dirbti savo darbą. Nenorime tik priedo. Norime padorių atlyginimų, kurie atspindėtų mūsų krūvį ir atsakomybę. Tai visai normalu. Norime laiko pacientams. Ir tiek“, – antrina anestezijos slaugė Sylvie Moreddu.

Žinios. Prancūzija mini Bastilijos dieną – be tradicinio parado, bet su medikų pagerbimo ceremonija

„Daugiau nebepasitikiu mūsų vadovybe. Laukiu, ką mūsų ministras ir mūsų prezidentas nuspręs daryti skubiai. Ne po trejų metų, ne po dvejų, o dabar“, – tvirtina psichiatrinės ligoninės slaugas Luisas Rios.

Koks sutapimas – kaip tik pirmadienį, po dviejų mėnesių derybų, naujasis premjeras pasirašė susitarimą su daugiau kaip pusei medikų atstovaujančiomis profsąjungomis. Kiekvienam medikui atlyginimas, žadama išaugs 183 eurais iki mokesčių, bus priimta 15 tūkstančių darbuotojų.

„Tai istorinė akimirka mūsų sveikatos sistemai. Valstybė surado daugiau kaip 8 milijardų eurų biudžetą savo sveikatos sistemai. Ją įkūnija tie, kas ją remia kiekvieną dieną, tai yra visas personalas, kad ir kuo užsiimtų, kad ir kur dirbtų“, – sako Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Castexas.

Papildomi priedai bus mokami visuomeninių ligoninių medikams. Valdžia pripažįsta, kad viso to reikėjo seniai.

„Nesakome, kad tai išspręs visas problemas, padidins ligoninių patraukimą. Bet sakome, kad tai siunčia labai tvirtą žinią ligoninių gydytojams. Mums jūsų reikia, ir visam laikui norime pasikliauti jumis“, – aiškina Prancūzijos sveikatos ministras Olivieras Veranas.

Bet radikaliausia profsąjunga neprisijungė, tad laukia nauji protestai. Prezidento reitingai smunka ir E. Macronas, neseniai atsikratęs populiaraus premjero kaip galimo konkurento, pabandys rasti naują receptą. Po Bastilijos dienos iškilmių duos interviu televizijoms ir pristatys programą likusiems dvejiems kadencijos metams.