Pasaulyje

2020.07.13 09:19

LRT iš Varšuvos. Lenkijos prezidentu perrinktas Duda

pasveikino ir Nausėda
Andrius Balčiūnas, LRT.lt specialiai iš Lenkijos, BNS2020.07.13 09:19

Suskaičiavus beveik absoliučią daugumą balsų, Lenkijos prezidentu perrinktas Andrzejus Duda. Dabartinis šalies vadovas surinko 51,12 proc. balsų, o jo varžovas Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis – 48,88 procentus.

Naujausius Lenkijos prezidento rinkimų rezultatus kviečiame sekti LRT.lt portale.

Tai beveik atitinka paskutinių rinkėjų apklausų duomenis. 8 val. vietos laiku surengtoje spaudos konferencijoje CRK pirmininkas Sylwesteris Marciniakas sakė, kad dar nėra duomenų iš 5 rinkiminių komisijų apie balsavimo rezultatus.

CRK duomenimis, gautais iš beveik visų rinkimų apylinkių, savo balsą atidavė 67,48 proc. lenkų. R. Trzaskowskis ir jo rėmėjai pralaimėjimo nepripažįsta ir laukia kol bus suskaičiuoti visi balsai.

A. Duda savo pergalės kalbą pasirinko sakyti valdančiųjų Teisės ir teisingumo tvirtovėje, kur jie labiausiai palaikomi – Pultuske, už šimto kilometrų nuo Varšuvos.

„Noriu aiškiai ir tvirtai pasakyti, kad džiaugiuosi savo pergale, kol kas tai pergalė apklausose, tačiau vertinant ankstesnius rezultatus, ji bus tik tvirtesnė“, – savo kalboje sakė A. Duda.

A. Duda pasveikino ir Lietuvos prezidentas G. Nausėda. Tviteryje prezidentas kolegai linki stiprybės ir sėkmės: „Tikimės tęsti Lietuvos ir Lenkijos glaudų bendradarbiavimą saugumo, gynybos srityje ir įgyvendindami regioninius infrastruktūros projektus.“

Kai CRK paskelbs galutinius rinkimų rezultatus, jie bus perduoti patvirtinti Aukščiausiajam teismui.

„Lenkija skilusi pusiau“

Vyriausybei gresia didelių iššūkių dėl koronaviruso pandemijos, kurios padariniai stumia Lenkiją į recesiją – pirmąją šaliai nuo komunistinio režimo griūties prieš tris dešimtmečius.

A. Duda pažadėjo apsaugoti labai populiarias socialinių išmokų programas, įvestas PiS vyriausybės.

„Lenkija yra skilusi pusiau“, – sakė Varšuvos technologijų universiteto Verslo mokyklose profesorius Witoldas Orlowskis. Jis prognozavo, kad šalies laukia „labai sunkus laikotarpis“.

„Viena vertus, net ir ši menka pergalė yra PiS sėkmės, leisianti jai toliau valdyti – bent jau techniškai, – aiškino jis. – Kita vertus, socialinė ir ekonominė padėtis blogės, o rinkėjai didžiąja dalimi kaltins PiS.“

Komentuodami padėtį užsienio politikos fronte ekspertai sako, kad A. Dudos glaudūs ryšiai su JAV prezidentu Donaldu Trumpu gali atsigręžti kitu galu, jeigu Amerikos lyderis nebūtų perrinktas ateinantį lapkritį.

Per rinkimus A. Duda buvo ypač tvirtai palaikomas kaimiškose vietovėse ir miesteliuose, taip pat rytinėje šalies dalyje. R. Trzaskowskiui geriau sekėsi didžiuosiuose miestuose ir vakarų regionuose, besiribojančiuose su Vokietija.

„Šių rinkimų rezultatai – pusiau pasidalijusi Lenkija, kurios ateitis ne itin rožinė, nes bus sunku sumažinti susiskaldymą ir atkurti ryšį tarp abiejų pusių“, – naujienų agentūrai AFP sakė analitikas Kazimierzas Kikas .

Sekmadienį įvykęs balsavimas turėjo būti surengtas dar gegužės mėnesį, tačiau buvo atidėtas dėl rimtų politinių nesusitarimų.

Rinkimai vainikavo karčią kampaniją, kurioje vyravo kultūros klausimai, o vyriausybė, valstybinė žiniasklaida ir įtakinga Katalikų Bažnyčia vieningai rėmė A. Dudą.

Valdančiosios dešiniosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ partijos palaikomas A. Duda agitavo už tradicines vertybes ir socialines išlaidas, siekdamas antros penkerių metų kadencijos šioje daugiausia katalikiškoje valstybėje.

Pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjus lenktynėms, jis pakrypo dar labiau į dešinę, ieškodamas naujų rinkėjų. A. Duda ėmėsi prieš gėjus nukreiptos retorikos, smerkdamas LGBT teisių judėjimą kaip už komunizmą pavojingesnę „ideologiją“.

A. Dudos rinkimų kampanija, pasitelkdama senus antisemitinius tropus, taip pat teigė, kad R. Trzaskowskis „išduos“ lenkų šeimas žydų interesams.

Lenkijoje prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno didžiausia žydų bendruomenė Europoje, bet per Holokaustą daugumą jos narių išžudė naciai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt