Pasaulyje

2015.11.16 07:04

Prancūzijos policija skelbia ieškomo pasprukusio teroristo nuotrauką

DELFI.lt, ELTA, BNS, 15min.lt2015.11.16 07:04

Ieškomas 26 metų Prancūzijos pilietis Salahas Abdeslamas, įtariamas prisidėjęs prie žudynių Paryžiuje. Policija įspėja pamačiusius įtariamąjį prie jo nesiartinti, nes jis pavojingas.

21:33 Turkijoje sulaikyti penki asmenys

Policija agentūrai AFP pranešė Stambule sulaikiusi penkis asmenis, ketinusius surengti ataką. Tarp jų buvo džihadistu Johnu vadinamo teroristo bendrininką  Aine Lesley Davisą – Didžiosios Britanijos pilietį, kuris prižiūrėdavo užsieniečius kalinius Sirijoje ir buvo laikomas vienu iš „Islamo valstybės“ lyderių. 

Kol kas nežinoma, kada A. L. Davisas ir keturi jo bendrininkai kirto Turkijos sieną.

Turkijos pareigūnai aiškinasi, ar planuota ataka buvo susijusi su įvykiais Paryžiuje.

Praėjusią savaitę paskelbta, kad džihadistas Johnas buvo nukautas.

Turkijoje užkirstas kelias išpuoliui

Turkijos pareigūnai pranešė, kad užkirto kelią teroro išpuoliui Stambule tą patį penktadienį, kai Paryžiuje buvo surengtos kruvinos atakos.

20:51 Chaosas „Place de Republique“ aikštėje

Po susikaupimo ir gedėjimo persmelktos popietės minios prancūzų, apimti panikos, sutemus skubiai paliko „Place de Republique“ aikštę, tačiau netrukus paaiškėjo, kad chaosas kilo be reikalo, nebuvo jokio pavojaus, informuoja „The Guardian“.

„Žmonės pradėjo vieni kitus raginti skubiai pasišalinti, atsirado tokių, kurie tvirtino girdėję šūvių“, – pasakoja atiduoti pagarbos žuvusiems į aikštę atėjęs aktorius Martinas Duuchatas. Jis su draugas nubėgo slėptis į netoliese esantį viešbutį.

Po 15 minučių žmonės pradėjo grįžti į aikštę, nors ir buvo jaučiama įtampa.

Paryžiaus išpuolių aukų skaičius išaugo iki 132

Paryžiaus ligoninės skelbia, kad aukų skaičius išaugo iki 132 po to, kai trys žmonės mirė sekmadienį. 352 žmonės yra sužeisti po penktadienio atakų, 100 iš jų – sunkios būklės.

19:50 Prancūzijos policija paskelbė vieno iš brolių paiešką.

Ieškomas 26 metų Prancūzijos pilietis Salahas Abdeslamas, įtariamas prisidėjęs prie žudynių Paryžiuje. Policija įspėja pamačiusius įtariamąjį prie jo nesiartinti, nes jis pavojingas.

Tiesa, nėra tiksliai žinoma, kad S. Abdeslamas gyvas. Pranešama, kad jis 1,75 cm ūgio, rudaakis, gimęs 1989 rugsėjo 15 dieną.

Paaiškėjo, kad susisprogdino Ibrahimas Abdeslamas, o Belgijoje buvo sulaikytas Bilalas Hadfi.

19:26 Į viešumą pateko naujos su Paryžiaus žudynėmis siejamų asmenų medžioklės detalės. Teisėsaugos akys krypsta trijų brolių link, galimai tiesiogiai prisidėjusių prie kraujo praliejimo Prancūzijos sostinėje.

 „The Mirror“ skelbia, kad dviejų brolių vardai buvo rasti ant atakose panaudotų „VW Polo“ „Seat Leon“ nuomos dokumentų.

Kol kas neaišku, ar nė vienas iš trijų brolių nėra laisvėje. Žinoma, kad vienas iš jų tikrai žuvo susisprogdinęs, o kitas buvo sulaikytas Belgijoje.

Pareigūnai įtariamųjų medžioklės dar nebaigia. Skelbiama apie tai, kad ataką organizuoti galėjo apie 20 žmonių.

Vieno užpuoliko ieškoma

Dar mažiausiai vieno teroristo ieškoma, skelbia BBC.

Septyni užpuolikai, iš kurių du gyveno Belgijoje, žuvo Paryžiuje. Šeši susisprogdino patys įvairiose atakų vietose, o septintą nukovė Prancūzijos pareigūnai.

Tačiau vienas užpuolikas greičiausia sugebėjo pasprukti.

17:57 Pasirodė nesantis teroristas

Vyras, kuris buvo įvardytas kaip teroristas, yra auka, sako Egipto ambasadorius. Anksčiau pranešta, kad vienas iš teroristų yra egiptietis Waledas Abdelrazak S, tačiau tai ne tiesa. Anot Egipto ambasadoriaus, jis yra vienas iš aukų.

17:06 „The Mirror“ skelbia, kad du penktadienį Paryžiuje susisprogdinę teroristai buvo Belgijoje gyvenę Prancūzijos piliečiai.

Ieškoma prancūzo

Prancūzijos policija tebeieško prancūzo, susijusio su žudynėmis „Bataclan“ koncertų salėje.

Kaip pranešė BFM TV, Prancūzijos pilietis buvo išsinuomojęs „Volkswagen Polo“, kuri pastebėta prie „Bataclan“ salės penktadienio vakarą. Anksčiau manyta, kad jis nebegyvas, tačiau dabar skelbiama, kad šio vyro nėra tarp žuvusių užpuolikų ir tų asmenų, kurie sulaikyti Belgijoje.

Du pasai padirbti

Pareigūnai patvirtino, kad du Sirijos piliečių pasai, rasti šalia teroristų kūnų, buvo padirbti. Anksčiau amerikiečių šaltiniai tvirtino, kad vieno paso skaitmeninis kodas neatitinka naudojamų kodų Sirijos piliečių pasuose, o pase esanti nuotrauka yra ne to asmens, kurio duomenys nurodyti. Prancūzijos žiniasklaidos duomenimis, netikri Sirijos piliečių pasai buvo padirbti Turkijoje.

16:50 Prancūzijos žiniasklaida: policija vis dar ieško vieno įtariamojo

Remiantis Prancūzijos žiniasklaidos pranešimais, policijos pareigūnai vis dar ieško vieno įtariamojo, galimai susijusio su penktadienio išpuoliais Paryžiuje. BFM TV skelbia, kad Prancūzijos pilietis, kuris buvo išsinuomojęs automobilį „Volkswagen Polo“ ir pastebėtas prie „Bataclan“ koncertų salės, kur nušauti 89 žmonės, nebuvo vienas iš septynių nukautų žudikų ar vyrų, sulaikytų Belgijoje. Skelbiama, kad šeštadienio naktį prie Prancūzijos ir Belgijos sienos policijos pareigūnai sustabdė tris vyrus, tačiau jų pavardžių ieškomų asmenų sąrašuose nėra, todėl jiems leista vykti toliau – greičiausiai į Molenbeeką, kur nuo šeštadienio jau sulaikyti 8 žmonės, vien šį rytą penki.

16:48 Paryžiuje rastas siriškas pasas keliavo per Balkanus

Balkanų pareigūnai atseka, kaip keliavo vyras, kurio siriškas pasas penktadienio vakarą buvo rastas prie negyvo sprogdintojo mirtininko Prancūzijos nacionaliniame stadione. Graikijos pareigūnai pranešė, kad šio paso savininkas atvyko į šalį spalio 3 dieną per Lero salą rytinėje Egėjo jūros dalyje.

15:49 Belgijos policija areštavo dar keturis asmenis, siejamus su išpuoliais Paryžiuje, skelbia AFP.

Dar trys buvo areštuoti šeštadienį. 

14:32 Aiškėja, kad surastas automobilis buvo su belgiškais numeriais, apie tai praneša telegraph.co.uk

Vidutinio amžiaus vietos gyventoja tikina iš kaimynų išgirdusi, kad šalia gyvenanti belgė matė automobilį su belgiškais numeriais.

„Ji pati yra belgė ir ji pamanė, kad tai šiek tiek keista, nes šio automobilio ji šioje gatvėje niekada anksčiau nėra mačiusi“, – tikino ji.

„Man buvo pasakyta, kad ji pažvelgė į vidų ir automobilio galinėje dalyje pastebėjo objektus, panašius į ginklus. Tada ji susisiekė su policija“, – sakė moteris.

„Jie atvyko ir išgabeno automobilį, tačiau aplink tą vietą, kur buvo automobilis, liko daug stiklo šukių“, – pasakojo moteris.

Automobilis aptiktas Rue Edouard Vaillant gatvėje, Montrėjuje – rytiniame Paryžiaus priemiestyje esančioje komunoje.

14:28  Omaras Ismailas Mostefai policijai buvo žinomas tik kaip smulkus nusikaltėlis, kol buvo identifikuotas kaip pirmasis penktadienio atakų Paryžiuje vykdytojas.

13:29 Futbolo sirgaliaus pasas

Skelbiama, kad Egipto piliečio pasas, rastas prie Nacionalinio stadiono, priklauso futbolo sirgaliui, kuris nėra įtariamasis dėl įvykdytų išpuolių. Tai Prancūzijai patvirtino Egipto ambasadorius.

Ihabas Badawi teigė, kad dokumentas priklauso Waleedui Abdelui-Razzakui, kuris stebėjo rungtynes. Pranešama, kad jis patyrė sunkių sužeidimų per du išpuolius, įvykdytus prie futbolo stadiono.

Prancūzijos premjeras Manuelis Vallas sako, kad dar nenustatytos 20–30 aukų tapatybės. Jos bus nustatytos per artimiausias valandas.

„Le Figaro“ skelbia, kad juodame „Seat“ automobilyje buvo rasti trys kalašnikovai. Šios rūšies ginklai buvo naudoti per teroro atakas Paryžiuje.

12:18 Prancūzijos  žvalgybininkai britų leidiniui „Mirror“ patvirtino, kad prie teroristinės atakos „Bataclan“ salėje prisidėjo du Rusijos piliečiai.

Teigiama, kad anksčiau jie tarnavo Čečėnijos Vidaus reikalų ministerijos pajėgose, pavaldžiose prezidentui Ramzanui Kadyrovui. Teigiama, kad šių vyrų ieškoma ir kad jie 2014 m. prisijungė prie „Islamo valstybės“. Ši informacija dar tikslinama.

AFP/Scanpix nuotr.

Rasta ginklų

Juodame „Seat“ automobilyje, kuriuo, kaip įtariama, spruko teroristai ir kuris rastas Paryžiaus Montreuil`io priemiestyje, aptikta ginklų.

Ant ginklų yra likusių pirštų antspaudų.

Šeštadienį policija buvo paskelbusi šio automobilio paiešką ir įspėjusi, kad pamačiusieji šią mašiną žmonės patys prie jos nesiartintų.

11:39 Omaras Ismailas Mostefai buvo pirmasis įtariamasis teroristas, kurio tapatybė buvo atskleista. Paskelbtos dar dviejų įtariamųjų teroristų pavardės. Vienas jų – Abdulakbak B., skelbia „International Bussiness Times“. Prie jo kūno buvo rastas Sirijos piliečio pasas. Tyrėjai nėra tikri, kad dokumentas priklauso būtent jam.

Kitas – Sirijos pilietis Ahmedas Almohammeda. Serbų laikraštis „Blic“ išplatino nuotrauką su jo pasu, kuris buvo rastas prie susisprogdinusio mirtininko kūno Bataclan teatre. Teigiama esą jis spalio mėnesį lankėsi Graikijoje, skelbia 15min.lt.

11:28 Rastas Sirijos pasas – greičiausiai suklastotas

Sirijos piliečio pasas, rastas prie vieno susiprogdinusių teroristų kūnų, greičiausiai yra suklastotas, teigia vienas JAV pareigūnas, praneša telegraph.co.uk. Žvalgybos pareigūnas CBS kanalui teigė, kad pasas buvo be teisėto Sirijos paso numerio, o pase esanti nuotrauka neatitiko asmens duomenų, rašo DELFI.lt.

11:03 Paryžiaus priemiestyje rastas per atakas panaudotas automobilis

Juodas automobilis „Seat“, kuriuo per penktadienio atakas Paryžiuje pasinaudojo į žmones restoranuose šaudę užpuolikai, buvo rastas rytiniame Montrėjaus priemiestyje, sekmadienį paskelbė policija.

AFP/Scanpix nuotr.

09:22 Paryžiaus prokuroras: Paryžiuje išpuolius įvykdė trys komandos

F. Molinsas teigia, kad trys teroristų komandos šalies sostinėje įvykdė išpuolius, per kuriuos žuvo 129 žmonės, 350 buvo sužeisti, skelbia BBC.

„Turime sužinoti, iš kur jie atsirado ir kas juos finansavo“, – reporteriams sakė F. Molinsas.

Anot Paryžiaus prokuroro, visi užpuolikai buvo gerai ginkluoti ir turėjo diržus su sprogmenimis. Per susirėmimus šalies pajėgos nukovė septynis užpuolikus.

Per penktadienį įvykdytą išpuolį, už kurį atsakomybę prisiima „Islamo valstybė“ (IS), nusitaikyta į koncertų salę, didžiulį stadioną, restoranus ir barus.

Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas pranešė, kad Prancūzija ir toliau vykdys oro atakas prieš IS Sirijoje ir apibūdino grupuotę kaip labai gerai organizuotą priešą.

F. Molinsas taip pat pranešė, kad šeštadienį Belgijoje sulaikyti trys vyrai gali būti susiję su išpuoliais. Pasak Belgijos premjero Charles Michelio, tyrėjai bando išsiaiškinti, ar vienas iš sulaikytųjų netoli Briuselio penktadienio vakarą buvo Paryžiuje.

09:11 Identifikuotas pirmasis įtariamas teroristas, žudęs žmones Paryžiuje

 Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas patvirtino, kad vienas iš negyvų įtariamų teroristų yra 29 metų Prancūzijos pilietis Omaras Ismailas Mostefai. Jis policijai žinomas, tačiau niekada nebuvo įkalintas.

O. I. Mostefai buvo identifikuotas po to, kai buvo rastas jo pirštas prie „Bataclan“ koncertų salės, kur jis susisprogdino, ir paimti jo antspaudai, praneša AFP.

O. I. Mostefai gyveno Courcouronnes miestelyje, kuris yra maždaug 25 kilometrus į Pietus nutolęs nuo Paryžiaus. Į teisėsaugos akiratį jis buvo patekęs dėl savo radikalių pažiūrų ir smulkių nusikaltimų, tačiau niekada nebuvo įtrauktas į jokį tyrimą dėl terorizmo. Tyrėjai bando išsiaiškinti, ar jis buvo išvykęs į Siriją 2014 metais.

Buvo sulaikyti šeši žmonės, artimi O. I. Mostefai. Tarp tų sulaikytų asmenų yra O. I. Mostefai tėvas, brolis ir brolienė, sakė šaltiniai teismų sistemoje ir policijoje.

Vyresnysis įtariamo teroristo brolis pats atvyko į policiją.

„Tai beprotybė, nesuvokiama. Pats buvau Paryžiuje tą naktį, mačiau koks siaubas vyko“, – sakė jis AFP.

Jis tikino, kad su savo jaunesniuoju broliu nebendravo ir jo nematė keletą metų.

O. I. Mostefai buvo vienas iš šešių vaikų šeimoje. Kartu su savo šeima ir mažamete dukterimi jis prieš kurį laiką buvo išvykęs į Alžyrą.

F. Molinsas taip pat pranešė, kad šeštadienį Belgijoje sulaikyti trys vyrai gali būti susiję su išpuoliais. Pasak Belgijos premjero Charles Michelo, tyrėjai bando išsiaiškinti, ar vienas iš sulaikytųjų netoli Briuselio penktadienio vakarą buvo Paryžiuje.

Penktadienį įvykdyti išpuoliai yra šiurpiausi Europoje nuo 2004 metais Madrido traukiniuose nugriaudėjusių sprogimų. Be to, tai yra tik ketvirtas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, kai Prancūzijoje įvedama nepaprastoji padėtis. Šalyje paskelbtas tris dienas truksiąs gedulas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.