Pasaulyje

2020.07.12 13:02

Iranas skelbia, kad ukrainiečių lėktuvo numušimą nulėmė klaida, derinant radiolokatorių sistemą

atnaujinta 13.41
BNS2020.07.12 13:02

Iranas paskelbė, kad nesuderinta oro gynybos junginio radiolokatorių sistema buvo svarbi „žmogiškoji klaida“, nulėmusi atsitiktinį ukrainiečių keleivinio lėktuvo numušimą sausio mėnesį.

Tai įvyko „dėl žmogiškosios klaidos“ vykdant radiolokatoriaus derinimo procedūrą, sakoma vėlai šeštadienį paskelbtoje Irano civilinės aviacijos administracijos ataskaitoje.

Žmogiškoji klaida nulėmė sistemos „107-ojo laipsnio klaidą“, sakoma joje.

Sausio 8 dieną 752-uoju reisu skridęs Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lėktuvas „Boeing 737-800“ buvo numuštas dviem raketomis ir sudužo vos pakilęs iš Teherano pagrindinio oro uosto.

Šiitiška respublika iš pradžių dėl lėktuvo katastrofos kaltino technines problemas, bet po kelių dienų prisipažino, kad jos pajėgos netyčia numušė ukrainiečių orlaivį, palaikiusios jį atskriejančia raketa. Per katastrofą žuvo visi laineriu skridę 176 žmonės.

Tarp aukų daug buvo iraniečių ir kanadiečių, o dalis aukų buvo iš Švedijos, Didžiosios Britanijos, Afganistano ir Ukrainos. Per katastrofą gyvybių neteko ir devyni įgulos nariai.

CAO nurodė, kad nepaisydamas jam pateiktos klaidingos informacijos apie lėktuvo trajektoriją, radiolokatorių sistemos operatorius galėjo identifikuoti savo taikinį kaip lainerį, bet vietoje to įvyko „neteisingas identifikavimas“.

Dokumente taip pat pažymima, kad pirmąją iš dviejų į lėktuvą paleistų raketų paleido gynybos junginio operatorius, kuris veikė „negavęs jokio atsako iš koordinavimo centro“, nuo kurio priklausė.

Antroji raketa buvo paleista po 30 sekundžių, „stebint aptikto taikinio trajektorijos nepertraukiamumą“, priduriama ataskaitoje.

Teherano oro erdvės gynybos sistemos tuo metu veikė aukšto lygio parengties režimu, nes buvo iškilęs pavojus, kad JAV gali sureaguoti į Irano raketų ataką prieš Irake dislokuotas amerikiečių pajėgas.

Smūgiai buvo suduoti reaguojant į anksčiau įvykdytą įtakingo iraniečių generolo Qasemo Soleimani nužudymą per JAV drono ataką netoli Bagdado oro uosto.

Po katastrofos Iranas derėjosi su Ukraina, Kanada ir kitomis valstybėmis, kurių piliečių buvo numuštame lėktuve ir kurios reikalavo nuodugnaus tyrimo.