Pasaulyje

2020.07.11 14:21

Srebrenicoje minimos 25-osios žudynių metinės

atnaujinta 16.16
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.07.11 14:21

1995-ųjų liepą Bosnijos serbų pajėgos Srebrenicoje išžudė iki 8-ių tūkstančių musulmonų vyrų ir berniukų. Šiandien minimos 25-osios šios nelaimės metinės.

Po šios tragedijos itin daug kritinos sulaukė Jungtinių Tautų taikdariai, kurie nesugebėjo apsaugoti musulmonų karo pabėgėlių. Žuvusiųjų palaikai randami ir šiandien, žudynės kasmet minimos juos laidojant.

Per žudynes Rytų Bosnijos vietovėje Srebrenicoje 1995 metų liepos 11-ąją serbų junginiai nužudė apie 800 musulmonų vyrų ir berniukų. Šis per Bosnijos karą (1992–1995) įvykdytas nusikaltimas laikomas pirmuoju genocidu Europos žemėje nuo 1945 metų.

Šiais metasi minėjimas kitoks – pasaulio lyderiai atvykti negalėjo, o į eitynes ir minėjimus, kurie pritraukia dešimtis tūkstančių, susirinko tik kelis šimtai. Tačiau skausmo nemažiau, kiekvienais metais čia atvyksta išgyvenusieji ir aukų artimieji, kurie su siaubu prisimena tas dvi savaites. Prisimena jas ir tuo metu prezidentu buvęs Bilas Clintonas, kurio teigimu, tokie nusikaltimai įvyksta tik kai pasaulis būna abejingas.

Žinios. Konservatoriai patvirtino rinkimų sąrašą: jo viršuje – Ingrida Šimonytė

„Esu dėkingas už galimybę minėti šią sukaktį, nes liepos 11-oji yra kur kas daugiau nei tik Bosnijos ir Hercegovinos praeitis. Tai begėdis priminimas mums visiems kokia didžiulė yra kaina kai atsukame nugaras žmogiškumui“, – sako 42-asis JAV prezidentas B. Clintonas.

„Nebijokite, niekas jūsų neskriaus“, taip skambėjo Bosnijos serbų karių žodžiai 1995-asiais po to, kai užėmė Srebrenicos miestelį. Iš karto po to prasidėjo masinis, sisteminis Bosnijos musulmonų žudymas. Per dvi savaites nužudyta 8400 žmonių ir dauguma palaidoti masinėse kapavietėse. Kai kurie palaidoti gyvi, ar tėvams stebint kaip jų vaikai nužudomi.

Tai didžiausios ir baisiausios žudynes Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Nuo žudynių tada neišgelbėjo ir Jungtinių Tautų taikos misiją vykdantys kariai, kurie buvo šį miestelį paskelbę „saugia zona“.

Jie buvo silpnai ginkluoti ir tik stebėjo, kai miestelį užėmė Bosnijos serbų pajėgos, nors žinojo kas laukia čia besislėpusių musulmonų. Pasaulio lyderiai žada niekada nepamiršti šios dienos.

„Jungtinės Valstijos pasižada niekada nepamiršti šios tragedijos. Gedėsime su šeimomis tų, kurie be paliovos ieško teisingumo aštuoniems tūkstančiams nekaltų gyvybių. Palaikome mūsų draugus Bosiją ir Hercegoviną. Sunku patikėti, kad nuo tos baisios dienos užaugo jau ištisa kartą. Tie, kurie prisimename tuos baisius laikus, turime sukurti geresnę ateitį šiai, naujai kartai“, – sako JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.