Pasaulyje

2020.07.10 20:22

Lukašenkos represijos stiprėja – Europos pašonėje grobiami žmonės ir dėl to iš dalies kalti Vakarai?

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.10 20:22

Baltarusijos valdžios represijos prieš šalies gyventojus, politinius oponentus ir opozicionierius nerimsta. LRT RADIJO kalbinti aktyvistai teigia, kad padėtis šalyje blogėja, o Europos Sąjungos institucijos žada sugrąžinti sankcijas Baltarusijos pareigūnams.

Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną rengiami prezidento rinkimai, kuriuose dalyvaus dar vieno „perrinkimo“ siekiantis nuo 1994 šaliai vadovaujantis Aliaksandras Lukašenka.

Tačiau šalies miestuose į gatves išėjo protestuotojai, reiškiantys nepasitenkinimą A. Lukašenkos veiksmais pandemijos akivaizdoje. Baltarusijos valdžia protestus malšino jėga ir užkirsto kelią rinkimuose dalyvauti A. Lukašenkai iššūkį norėjusiems mesti politikams, aktyvistams ir tinklaraštininkams.

„Viskas eina tik blogyn. Dėl to iš dalies kalti ir Vakarai, nes jei diktatorius jaučia nebaudžiamumą, jis ne tik tęsia savo represijas, bet ir jas stiprina. Padėtis blogėja, nes režimas atsidūrė visiškame bankrote, su ekonomika jis nepajėgus nieko padaryti. Mes atsidūrėme baisiausioje krizėje, kuri tik gilės. Dabar Lukašenka ir jo aplinka gali išlaikyti savo valdžią tik panaudodami jėgą“, – LRT RADIJUI sakė Nevyriausybinės organizacijos „Europietiška Baltarusija“ koordinatorius Andrejus Sannikovas.

Taip pat skaitykite

Jo nuomone, padėtį galėtų pakeisti tik naujos Vakarų sankcijos Baltarusijai.

Europarlamentaras Andrius Kubilius teigia, kad Europos Parlamento politinės jėgos vieningos – jei nebus paisoma demokratijos principų, prieš Baltarusijos pareigūnus gali būti grąžintos asmeninės sankcijos.

„(Parlamentarai ragina) laikytis bent jau minimalių standartų sudarant galimybę Baltarusijos žmonėms išreikšti savo valią rinkimuose – tai reiškia, kad kandidatai turi būti registruoti ir tai turi vykti jau per artimiausia kelias dienas“, – teigė A. Kubilius.

Jis prideda, kad EP nariai ragina paleisti Baltarusijos režimo sulaikytus politinius kalinius, kurių skaičius per naujausias represijas itin išaugo, o tarptautinės organizacijos dalį jų pripažino sąžinės kaliniais.

Taip pat, anot A. Kubiliaus, turi būti sudaryta galimybė „žmonėms išreikšti savo valią ir kad ta valią būtų priimta“ tokia, kokia bus.

„Žmonės Baltarusijoje nenustojo bijoti. Lukašenka daro viską, kad ir toliau žmonės liktų įbauginti – mes matome žmonų sumušimus gatvėse, jų grobimus. Žinote, kai žmonės yra sulaikomi, jų artimiesiems tikslingai nepranešama kur jie laikomi. Tai reiškia, kad Europos pašonėje yra grobiami žmonės. Galbūt galima bandyti sustabdyti žmonių protestą, bet iš tiesų jo nebesustabdysi. Baltarusijos opozicija reikštis gali tik gatvėse“, – teigia A. Sannikovas.

Jis pasakoja, kad Baltarusijos politinėje arenoje jau matomi nauji jauni veidai ir tai kelia „džiaugsmą“, tikintis politinių pokyčių.

Leidinio „Chartija 97“ vyriausioji redaktorė Natalija Radina LRT RADIJUI pasakoja, kad šalyje veikia griežta cenzūra, blokuojanti nepriklausomą žinasklaidą, KGB atlieka kratas redakcijose, darbuotojai jaučia spaudimą, žurnalistai yra suimami demonstracijų metu, sumušami.

„Kalbant apie išraiškos, susibūrimų laisvę, padėtis pablogėjo, – teigia ji ir ES atšauktas sankcijas A. Lukašenkos režimui pavadina didžiule klaida. – Nereikėjo to daryti. Būtina buvo ir toliau jį spausti. Galbūt taip jau šiandien Baltarusijoje padėtis būtų žymiai geresnė“

Žurnalistės nuomone, Baltarusijos demokratinė ateitis jau šalia, tačiau viskas priklauso nuo pačių šalies gyventojų pastangų.

„Tačiau mes taip pat prašome mūsų kaimynių šalių solidarumo. Prašome stoti į Baltarusijos tautos pusę. Jei visa tai bus įgyvendinta, mes nugalėsime ir Lietuvos pašonėje bus ne diktatūra, ne įrankis Rusijos rankose, o laisva, demokratiška Baltarusija“, – LRT RADIJUI sako N. Radina.

Populiariausi