Pasaulyje

2015.11.15 09:14

Paryžiuje – kruviniausia naktis nuo Antrojo pasaulinio karo, aukų daugėja

DELFI.lt, Valdas Papievis, LRT Radijo naujienų tarnyba, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2015.11.15 09:14

Po teroro išpuolių Paryžiuje Prancūzija stiprina sienų kontrolę, šalyje įvesta nepaprastoji padėtis. Penktadienį vakare per virtinę teroro išpuolių įvairiose Paryžiaus vietose, skirtingais duomenimis, žuvo bent 129 žmonės, sužeista apie 352, iš jų rimtai – apie 99. Pranešama, kad aštuoni užpuolikai žuvo, septyni iš jų susisprogdino. Pareigūnų teigimu, daugiau užpuolikų gali būti visoje šalyje. Paryžiečių prašoma likti namuose.

Atnaujinta 23:24 Paryžiaus atakų užpuolikai, kurie buvo apsijuosę vienodais mirtininkų diržais, naudojo labai nestabilią sprogstamąją medžiagą TATP (acetono peroksidas arba tricikloacetono peroksidas), kurią galima pasigaminti namudinėmis sąlygomis. Taip teigia Paryžiaus vyriausiasis prokuroras Francois Molinsas. 

Ekspertai pabrėžia, kad atsekti, kur buvo pagaminti tie sprogmenys, gali būti sunku, nes jų gamybai reikalingi komponentai lengvai prieinami parduotuvėse.

Ši sprogstamoji medžiaga taip pat buvo panaudota per 2005 metų atakas Londono viešojo transporto sistemoje, per kurias žuvo 52 žmonės. 

Atnaujinta 22:27 Bent du teroro atakose Paryžiuje dalyvavę užpuolikai registravosi pabėgėliais Graikijoje, patvirtino graikų policija.

Atnaujinta 20:25 Francois Molinsas praneša, kad aukų skaičius išaugo iki 129. Sužeisti 352 žmonės, iš jų bent 99 yra kritiškos būklės.

Atnaujinta 19:56 Skelbiama apie suėmimus Belgijoje, praneša „Associated Press“.

Atnaujinta 18:47 Nukautas užpuolikas, šalia kurio rastas Sirijos piliečio pasas, į Europą pateko per Graikiją, praneša Nikos Toskas.

Atnaujinta 18:29 Skelbiama apie reidus Belgijos sostinėje Briuselyje. Anot pareigūnų, tai „susiję su išpuoliais Paryžiuje“. Manoma, kad krečiamos vietos, kur esą gyveno trys teroristai. 

Minėtieji trys vyrai yra iš Molenbeeko rajono, kur vis dar vyksta policijos operacija. RTL skelbia, kad vakare laukiama šalies generalinio prokuroro pareiškimo.

Atnaujinta 17:07 Tarp užpuolikų Paryžiaus koncerto rūmuose tikriausiai buvo Prancūzijos pilietis, skelbia BNS. 

Atnaujinta 15:58 Prancūzų dienraštis „La Liberation“ praneša, kad prie nukautų užpuolikų kūnų rasta Egipto ir Sirijos piliečių pasai.

Atnaujinta 16:21 Paryžiaus medicinos pagalbos pareigūnai skelbia, kad hospitalizuoti 300 žmonių, 80 būklė kritiška.

Atnaujinta 15:51 LRT RADIJO žurnalistas Valdas Papievis praneša, jog Prancūzijos policija pranešė ieškanti su išpuoliais Paryžiuje susijusio automobilio. Žmonės įspėjami, kad jei pastebės ieškomą juodą automobilį, prie jo nesiartintų. Vis dar neaišku, ar Paryžiuje tebėra asmenų, galinčių kelti grėsmę. Prancūzijoje dėl išpuolio paskelbtas trijų dienų gedulas.

Atnaujinta 14:07 BBC skelbia, kad Prancūzijos televizijos kanalas BFMTV praneša, kad ant vieno iš užpuolikų kūnų rastas Sirijos piliečio pasas. Ši informacija dar nepatvirtina pareigūnų.

Atnaujinta 13:35 Atsakomybę už išpuolius prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“. Plačiau apie tai rasite čia.

Atnaujinta 12:02 Reaguodama į išpuolius Paryžiuje, Lietuvos ambasada Prancūzijoje skelbia budintį telefoną pasiteiravimui: 00 33 6 75 04 15 01

Reuters/Scanpix nuotr.

Atnaujinta 11:45 Anot LRT RADIJO korespondento Paryžiuje Valdo Papievio, šiuo metu pranešama apie 128 žuvusiuosius. Bent 250 žmonių sužeista, iš kurių – 99 būklė kritiška.

Atnaujinta 10:46 LRT TV naujienų tarnyba skelbia, jog žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad nepatvirtintais duomenimis, suimtas dar vienas teroristas.

Atnaujinta 10:28 „Sukrėsta ne tik Prancūzija, bet ir visa Europa, visas pasaulis. [...] Jau organizuojame susitikimus su statutinių tarnybų vadovais, duotas nutarimas sustiprinti išorės ir vidaus sienų priežiūrą, duotas pavedimas, kad šeštadienį vykstančiuose masiniuose renginiuose būtų sustiprintas dėmesys, priežiūra ir kontrolė. Toliau palaikysime ryšį“, – specialioje LRT TELEVIZIJOS laidoje apie išpuolius Paryžiuje sako premjeras Algirdas Butkevičius.

Atnaujinta 09:59 Lietuvos Užsienio reikalų ministerija šiuo metu neturi žinių, jog per teroro išpuolius Paryžiuje būtų nukentėję Lietuvos piliečiai. „Kol kas oficialios informacijos neturime, bet sekame, žiūrime informaciją apie aukas. Kol kas šiam momentui neturime oficialios informacijos“, – BNS pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Kęstutis Vaškelevičius.

Atnaujinta 09:26 „Ataka turėjo būti labai kruopščiai planuojama. Nors automatų, tiek sprogmenų, tiek amunicijos nėra labai paprasta įsivežti į Prancūziją [...] Tikrai turėjo būti pokalbių internete ir pan., kuriuos paprastai seka specialiosios tarnybos. Kita vertus „Charlie Hebdo“ rodo, kad kartais, pavyzdžiui, broliai gali surengti panašius išpuolius, mažiau bendraudami su išore. O čia kalbame apie didesnę grupę“, – tikina LRT TV naujienų tarnybos žurnalistas Vykintas Pugačiauskas.

Atnaujinta 09:15 LRT TELEVIZIJA praneša, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, jog Lietuva, kaip ir įprasta, apsvarstys papildomas saugumo priemones, bet panikos neturėtų būti.

Visi šokiruoti tuo, kas įvyko. [...] mūsų tikslas – parodyti vienybę ir solidarumą su prancūzais. Šiuo metu labai svarbu neįžiebti nesantaikos tarp civilizacijų“, – telefoniniame įraše sako L. Linkevičius.

Atnaujinta 09:00 Penktadienį vakare sprogimai ir šūviai aidėjo šešiose Paryžiaus vietose. Iš didžiojo Prancūzijos stadiono sostinės priemiestyje, kur vyko draugiškos Prancūzijos–Vokietijos rungtynės, evakuotas prezidentas Francois Hollande`as kiti teroro aktų židiniai – pačiame Paryžiuje. Apie pusę pirmos pradėtas „Bataclan“ koncertų salės šturmas ten esantiems įkaitams išvaduoti. Ši salė talpina pusantro tūkstančio žiūrovų. Skirtingose vietose vykusios atakos buvo akivaizdžiai suderintos.

AFP/Scanpix nuotr.

Naktį į piliečius kreipęsis F. Hollande`as žadėjo ir tvirtino, kad kova prieš terorizmą bus negailestinga. Šalyje įvesta ypatingoji padėtis, stiprinama sienų kontrolė.

Pasak Jungtinių Valstijų prezidento B. Obamos, tai – pasikėsinimas prieš Vakarų pasaulio demokratines laisvės, lygybės, brolybės vertybes. Solidarumą išsako ir kitų šalių vadovai.

Šį rytą šaukiamas skubus Prancūzijos Gynybos tarybos posėdis.

Siaubas, skerdynės, žudynės, karas Paryžiuje – taip šiuos kruviniausius teroro išpuolius per visą šalies istoriją įvardina Prancūzijos dienraščių pirmųjų puslapių antraštės.

Atnaujinta 05:32 Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as po kruvinų atakų Paryžiuje atšaukė kelionę į Turkiją, kur turėjo dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko susitikime, pranešė jo kanceliarija. Kaip nurodoma, susitikimo metu jam atstovaus užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas ir finansų ministras Michelis Sapinas.

Per teroro išpuolius, kurie Prancūzijos sostinėje naktį iš penktadienio į šeštadienį pareikalavo mažiausiai 120 žmonių gyvybių, dar daugiau kaip 200 žmonių buvo sužeista, pranešė saugumo šaltinis, artimas tyrimui.

Šaltinis pridūrė, kad 80 žmonių buvo sužeista sunkiai.

Atnaujinta 04:48 Skelbiama, kad keturi teroristai, iš kurių trys buvo apsijuosę diržais su sprogmenimis, nukauti per įkaitų gelbėjimo operaciją. Prancūzijos policija teigia, kad visi įkaitų dramoje dalyvavę teroristai nukauti ir nebekelia pavojaus. Du neutralizuoti kitose teroristinių išpuolių vietose. Taip pat du užpuolikai susisprogdino šalia futbolo stadiono. Kol kas nežinoma, kiek iš viso buvo teroristų ir kiek iš jų vis dar laisvėje, todėl policija tęsia paieškas, rašo „The Guardian“.

Primenama, kad „Bataclan“ teatre vyko JAV roko grupės „Eagles of Death Metal“ koncertas, kai į salę įsiveržė kalašnikovais ginkluoti užpuolikai ir ėmė šaudyti į žmones. Skelbiama, kad visi grupės nariai yra sveiki ir gyvi.

Atnaujinta: 03:54 Su džihadistais siejamose „Twitter“ paskyrose aptarinėjami išpuoliai Paryžiuje. Jose svarstoma, kuri grupė galėjo surengti kruvinas atakas Paryžiuje, nusinešusias mažiausiai 120 žmonių gyvybių, praneša žvalgybos grupė SITE, analizuojanti ekstremistų tinklalapius.

Dauguma vartotojų reiškia nuomonę, kad skerdynes Prancūzijos sostinėje surengė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS).

Jie naudoja arabiškas žymas, kurias galima išversti kaip „Paryžius dega“ ir „Kalifato valstybė smogia Prancūzijai“.

SITE nurodo, kad paskyrose dalijamasi atakų nuotraukomis, o vienas IS prijaučiantis kanalas apkaltino Prancūziją pasiuntus karo lėktuvus į Siriją ir pridūrė, kad „šiandien ji geria iš tos pačios taurės“.

Atnaujinta: 03:27 Skelbiama, kad iš viso Paryžiuje įvyko 6 teroristinės atakos skirtingose Paryžiaus vietose, kol kas nepatvirtintais duomenimis per visas atakas žuvo 153 žmonės. 5 teroristai buvo nukauti, tačiau „CNN“ praneša, kad kai kurie užpuolikai vis dar gali būti laisvėje.

Prancūzijos prezidentas F. Hollande‘as pavadino kruvinus išpuolius „beprecendentinėmis terorizmo atakomis“ ir pridūrė, kad tai – „košmaras“. Savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje jis rašė: susidūrę su terorizimu mes esame tauta, kuri žino, kaip save apginti, kaip mobilizuoti savo pajėgas ir dar kartą – supranta, kaip nugalėti teroristus“.

Pasirodo vis daugiau liudininkų liudijimų

Per šaudynes „Bataclan“ teatre buvęs J. Pierce‘as CNN atskleidė, kad įeinant į koncertą patikra buvo labai silpna – jokių metalo detektorių ir pan., užteko tik parodyti bilietą.

Jo teigimu, vienas iš šaulių buvo labai jaunas – 18-19, daugiausiai 20 metų ir niekuo neišsiskyrė iš kitų.

„Pamatęs jį po poros minučių nė neįtarčiau, kad jis gali būti šaulys“, – sakė J. Pierce‘as.

Atnaujinta: 03:12 Policijos pareigūnai patvirtino, kad per įkaitų vadavimo operacija žuvo 118 žmonių, dar 40 nukentėjo per kitus išpuolius, „CNN“ praneša, kad apie 100 žmonių policijai pavyko išvaduoti iš „Bataclan“ teatro.

Paryžiuje po atakų dislokuota papildomai 1 500 karių

Prancūzija dislokavo papildomai 1 500 karių Paryžiuje po kruvinų atakų, kurios nusinešė mažiausiai 120 žmonių gyvybių, pranešė prezidentūra.

„Šeštadienį 9 val. (10 val. Lietuvos laiku) šaukiama gynybos taryba. Jau mobilizuota papildomai 1 500 karių“, – pranešime nurodė Eliziejaus rūmai.

Atnaujinta 02:27 Prancūzijos žiniasklaida cituoja policijos pareigūnus ir patvirtino, kad vien „Bataclan“ teatre žuvo daugiau nei 100 žmonių. Daugiausiai jie nukentėjo nuo teroristų mėtomų granatų.

Atnaujinta 02:17 „Bloomberg“ televizija praneša, kad „Bataclan“ teatre žuvo mažiausiai 100 žmonių.

Atnaujinta 02:10 Kol kas neskelbiamos operacijos detalės, skelbiama, kad žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius greičiausiai išaugs, tačiau skaičiai kol kas nežinomi, „The Guardian“ teigia, kad užpuolikai mėtė sprogmenis ant įkaitais paimtų žmonių.

Atnaujinta 01:58 Prancūzija skelbia baigusi įkaitų vadavimo operaciją, du užpuolikai nukauti.

Atnaujinta 01:52 Žurnalistė Luc Peillon iš „Liberation“ redakcijos praneša, kad įvykio vietoje girdėti sprogimai, liudininkė Samia teigia, kad mato, kaip iš pastato po truputį išeina žmonės arba susidėję rankas virš galvos arba ant neštuvų, ji pažymi, kad dauguma jų - labai jauni, o tai daro vaizdą dar siaubingesnį.

Prancūzų radijo reporteris Julienas Pearce'as buvo „Bataclan“ teatro viduje, kai į jį įsiveržė du ginkluoti užpuolikai. Jo teigimu, du juodai apsirengę šauliai pradėjo šaudyti į žmones automatais „AK-47“. Sužeistiesiems parkritus ant žemės jie į juos paleisdavo kontrolinius šūvius. Užpuolikai nedėvėjo kaukių ir nieko nesakė. Šaudynės truko 10-15 minučių ir mažoje teatro salėje sukėlė tikrą paniką – žmonės šaukė, pasakoja J. Pierce'as, kuriam pavyko pabėgti. Jis tikina matęs 20-25 aukas, gulinčias ant grindų.

Atnaujinta 01:33 „Bataclan“ teatre, kuriame laikoma apie 100 įkaitų – penki nauji sprogimai. Policija pradėjo šturmą, praneša „Reuters“.

Atakų vietos, Reuters ilustr.

Atnaujinta 01:30 Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą Prancūzijos Prezidentui F. Hollande‘ui dėl teroro atakų Paryžiuje, pareikalavusių dešimčių taikių žmonių gyvybių aukų ir daugybės sužeistųjų.

„Toks žiaurumas yra niekuo nepateisinamas ir turi sulaukti pelnyto atpildo ir pasmerkimo“, – rašoma prezidentės užuojautoje. Šalies vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą aukų artimiesiems bei visiems Prancūzijos žmonėms ir palinkėjo susitelkimo, vienybės ir drąsos.

Atnaujinta 01:04 Paskelbta nepaprastoji padėtis. Prancūzijos prezidentas savo pareiškime pranešė, kad visoje šalyje bus įvesta nepaprastoji padėtis. Jis teigė, kad bus pasitelkta ir kariuomenė tam, kad būtų išvengta tolesnių išpuolių. Jis paragino Prancūziją likti vieninga ir ramiai.

Atnaujinta 00:52 JAV prezidentas B. Obama savo trumpoje kalboje pažymėjo, kad „JAV padarys viską, kad šie teroristai susilauktų bausmės“. Taip pat savo kalboje B. Obama sakė, kad išpuolis „tai bandymas terorizuoti nekaltus civilius“. Jis teigė, kad dar neturėjo galimybės pakalbėti su Prancūzijos prezidentu.

Policijos pareigūnai informavo, kad visas Paryžiaus centras uždarytas, žmonėms liepiama likti namuose.Pasirodo vis daugiau liudininkų pateikiamos informacijos. 67-erių metų tragedijos liudininkas Jimas Carrollas kaip tik tuo metu ėjo namo, kai išgirdo garsų sprogimą restorane.

„Tada pasigirdo antras sprogimas, o per kelias minutes pradėjo kaukti sirenos. Tai buvo chaosas“, – sakė jis.

Atnaujinta 00:41 Pasirodė informacija, kad vyksta šaudynės dar vienoje Paryžiaus vietoje „les Halles“ miesto centre, tačiau kol kas tokia informacija nėra oficialiai patvirtinta. JAV prezidentas B. Obama už kelių minučių turėtų sakyti kalbą.

Atnaujinta 00:39 Nukentėjusiųjų skaičius jau pasiekė 60 žmonių.

Atnaujinta 00:34 „Reuters“ praneša, kad JAV saugumo pareigūnai mano, jog išpuoliai greičiausiai buvo koordinuoti „Tai tikrai atrodo kaip koordinuoti veiksmai“ anoniminį šaltinį cituoja „Reuters“.

Policijos pareigūnai praneša, kad 11 žmonių buvo nužudyta Paryžiaus restorane ir dar apie 35 – „Bataclan“ teatre, kur šiuo metu vyksta įkaitų drama. Skelbiama, kad įkaitais laikomi mažiausiai 100 žmonių. Dar trys žmonės žuvo po sprogimo prie stadiono.

Atnaujinta 00:25 „CNN“ skelbia, kad „Islamo valstybė“ jau išplatino socialiniame tinkle „Twitter“ savo „džiaugsmą“ dėl teroristinių atakų Paryžiuje. Kol kas nepatvirtinta, kad kuri nors konkreti teroristinė organizacija įvykdė kruvinas atakas Paryžiuje. Taip pat pasirodė informacija, kad įkaitais paimta 100 žmonių Prancūzijos koncertų salėje.

Atnaujinta 00:13 Skelbiama, kad futbolo stadione greičiausiai susisprogdino du mirtininkai. „CNN“ skelbia, kad šiuo metu taip pat vyksta įkaitų vadavimo operacija Paryžiaus koncertų salėje. 

Taip pat teigiama, kad teroristinės atakos suorganizuotos keturiose skirtingose vietose. Kol kas nežinoma, ar atakos susijusios. Teigiama, kad užpuolikas vis dar laisvėje ir turi pavojingų ginklų. 

Liudininkai teigia matę žmonių kūnus, gulinčius ant žemės po šio susišaudymo.

BBC praneša, kad sprogimas įvyko šalia futbolo stadiono, kur tuo metu vyko Vokietijos ir Prancūzijos futbolo mačas, rungtynes stebėjo ir Prancūzijos lyderis Fransua Holandas, jis buvo evakuotas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.