Pasaulyje

2020.07.10 16:27

Stambulo Šv. Sofijos soboras vėl taps mečete? Turkijos teismas naikina muziejaus statusą

atnaujinta 17.56
LRT.lt, ELTA2020.07.10 16:27

Turkijos Aukščiausiasis teismas penktadienį priėmė sprendimą atšaukti muziejaus statusą Stambulo Šv. Sofijos soborui. Todėl 6 a. statyta Bizantijos bažnyčia galės būti paversta mečete, kaip to nori Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, praneša „Deutsche Welle“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad Stambule esantis soboras bus perduotas religinių reikalų direktoratui ir kad jame vėl galės vykti musulmonų pamaldos.

Šeštajame šimtmetyje tuomečiame Konstantinopolyje pastatytas soboras, tapęs pirmąja krikščionių katedra Romos imperijoje, pritraukia daug turistų. Muziejaus statusą jis turėjo nuo 1935 metų ir buvo atviras bet kokį tikėjimą išpažįstantiems žmonėms, kaip buvo numatyta šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko sprendimu, tapusiu viena iš svarbių sekuliaraus pobūdžio reformų.

Švč. Išminties katedra buvo paversta mečete, kai Konstantinopolį 1453 metais užkariavo Osmanų imperija.

Pastatyti bažnyčią užsakė Rytų Romos imperatorius Justinianas I. 537 m. pastatytas soboras buvo didžiausas statinys to meto pasaulyje. 1453 m., kai Bizantijos imperiją užkariavo turkai osmanai, bažnyčią jie pavertė mečete ir pašalino krikščionišką simboliką.

1934 m. Turkijos Respublikos pirmasis prezidentas Mustafa Kemalis Ataturkas mečetę paskelbė muziejumi ir atvėrė lankytojams iš viso pasaulio.

Šį sprendimą Turkijos teismas paskelbė neteisėtu ir nurodė, kad UNESCO pasaulio paveldo statusą turintis objektas turi būti atvertas musulmonų pamaldoms.

UNESCO prieš tai įspėjo Turkiją dėl tokio žingsnio.

Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas statinio pavertimą muziejumi vadino „didele klaida“. Tačiau sekuliari Turkijos opozicija ir svarbiausia Turkijos sąjungininkė JAV pasisakė prieš soboro naudojimą pamaldoms.