Pasaulyje

2020.07.12 20:05

ISIS ar Sirijos režimas bandė Europoje parduoti 1 mlrd. vertės narkotikų kontrabandą?

LRT.lt2020.07.12 20:05

Italijos valdžios institucijos apstulbino pasaulį pareiškusios, kad „Islamo valstybė“ bandė į Europą įvežti 1 mlrd. eurų vertės amfetamino siuntą. Analitikams suabejojus, visų akys krypsta į Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą, rašo „Deutsche Welle“. 

Praėjusią savaitę Italijos teisėsaugos pareigūnai sulaikė, jų žodžiais tariant, didžiausią pasaulyje narkotinių medžiagų – amfetamino – siuntą.

Ekonomikos ir finansų ministerijai pavaldžios finansinių nusikaltimų ir kontrabandos tyrimų tarnybos „Guardia di Finanza“ išplatintame vaizdo įraše matyti, kaip pareigūnai diskiniais pjūklais prapjauna iš Sirijos atgabentus pramoninius popierinius cilindrus, kad patektų į jų vidų.

Iš plyšių pasipila tūkstančiai, kaip vėliau policija išsiaiškins, kaptagono tablečių, kuriomis užpildomos dešimtys didelių konteinerių. Pareigūnų teigimu, iš viso buvo sulaikyta 84 mln. tablečių, kurių bendras svoris – 12,7 tonų. Anot policijos, to beveik pakaktų aprūpinti visą Europą. Paskaičiuota, kad siuntos vertė siekia 1 mlrd. eurų, rašo „Deutsche Welle“.

Žinoma, visa tai viešųjų ryšių gražbylystės. Tačiau dar įdomesnių dalykų galima rasti siuntos sulaikymą lydėjusiame pranešime spaudai. Jame teigiama, kad narkotines medžiagas iš Sirijos gabeno teroristinė grupuotė, žinoma „Islamo valstybės“ (ISIS) pavadinimu.

Anot „Guardia di Finanza“ atstovų, ant visų amfetamino tablečių matyti „kaptagono simbolis, kuriuo užmaskuojami „Islamo valstybės“ gaminami „džihado narkotikai“. Tokį pavadinimą šios narkotinės medžiagos įgijo po to, kai IS kovotojai prisipažino jas vartojantys, kad išliktų budrūs ir mūšio metu nejaustų baimės ar skausmo.

Pranešime taip pat rašoma, kad „puikiai žinoma, jog ISIS / „Daeš“ [arabiškas ISIS akronimas] pati finansuoja savo teroristinę veiklą, pirmiausia iš narkotinių medžiagų – Sirijoje masiškai gaminamų sintetinių narkotikų – kontrabandos gautomis lėšomis, todėl pastaruoju metu yra tapusi didžiausiu pasaulyje amfetamino gamintoju“.

„Sunkiai tikėtina“, kad ISIS galėjo tiek pagaminti

Tačiau Sirijoje veikiančių teroristinių grupuočių ekspertai nedelsdami išsakė savo abejones. Nuo tada, kai 2014 m. buvo pasiekusi savo viršūnę, ISIS prarado praktiškai visas atkovotas teritorijas, jos pajėgos nusilpusios. Artimųjų Rytų instituto Sirijos programos direktorius Charlesas Listeris savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Ši istorija visiškai nesiklijuoja“.

Svonsio universiteto Sirijos ekspertas Aymennas Jawadas al-Tamimi „Deutsche Welle“ aiškino, kad „atsižvelgus į šiandien labai ribotus šios grupuotės gamybinius pajėgumus, mažai tikėtina, kad šiuo metu ji galėjo pagaminti tokį didelį kiekį narkotikų“.

Karo korespondentė ir Jeilio universiteto Jacksono tarptautinių reikalų instituto vyresnioji mokslinė bendradarbė Janine di Giovanni išsakė panašias abejones. „Galiu pasakyti tik tiek, kad sunkiai tikėtina, jog ISIS galėjo pagaminti tokį kiekį narkotikų, turint omenyje, kad šiuo metu, vieno mano kolegos žodžiais tariant, jie gyvena urvuose Sirijoje ir Irake“, – rašė ji „Deutsche Welle“.

Italų tyrėjas kaltina „nesusikalbėjimą“

Dar vienas dalykas, privertęs suabejoti „Guardia di Finanza“ teiginiais, buvo uostas, iš kurio, kaip tvirtina Italijos tarnyba, jos sulaikytas kaptagonas buvo atgabentas. Sirijos Viduržemio jūros pakrantėje esantis uostamiestis Latakija yra saugiu atstumu nuo IS kontroliuojamų teritorijų. Šį miestą visą laiką kontroliavo prezidento B. al Assado pajėgos.

Kai „Deutsche Welle“ šias abejones išsakė Italijos valdžios institucijoms, pastarosios šiek tiek sušvelnino kategorišką savo pirminio pareiškimo toną.

„Šiuo metu dar nesame iki galo tikri, kad narkotines medžiagas Sirijoje pagamino ISIS, tyrimas vis dar vyksta, – „Deutsche Welle“ sakė „Guardia di Finanza“ Organizuoto nusikalstamumo tyrimo grupės vadovas pulkininkas Giuseppe Furciniti. – Nežinau, kodėl taip teigiama pranešimo spaudai antraštėje, greičiausiai įvyko tam tikras nesusikalbėjimas.“

Visgi pulkininkas G. Furciniti nepaneigė, kad yra žinių, jog narkotines medžiagas Sirijoje pagamino ISIS.

Daug grupuočių prekiauja kaptagonu

Tai tiesa – ISIS iš tiesų gamino kaptagoną savo kovotojams ir pardavimui Artimuosiuose Rytuose, siekiant pelno. Remiantis Jungtinių Tautų 2020 m. pasauline narkotikų ataskaita, Artimieji Rytai, pirmiausia Saudo Arabija, yra didžiausia rinka tabletėms, kurios dažnai būna amfetamino ir kofeino mišinys, rašo „Deutsche Welle“.

Tačiau ISIS toli gražu ne vienintelė. Su kaptagono gamyba siejamos ir kitos nusikalstamos gaujos, taip pat ir Libano „Hezbollah“ kovotojai.

„Pastaruosius keletą metų pagrindinės gamybos vietos neabejotinai buvo Libane ir Sirijoje“, – „Deutsche Welle“ teigė Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro vyresnysis tyrėjas Thomas Pietschmannas. – Ar juos gamina IS ar kuri kita iš daugelio nusikalstamų grupuočių visuomet buvo diskusijų klausimas. Narkotines medžiagas tikrai gamina ne vien ISIS.“

Akys krypsta į B. al Assado režimą

Daug pastaruoju metu pagamintų dalykų iškeliauja iš Latakijos uosto. Vasarį į Dubajų keliaujančiame kabelių krovinyje rasta 5,6 tonos kaptagono. Praėjusių metų birželį Graikijos pareigūnai sulaikė iš Latakijos atkeliavusiose medinėse paletėse paslėptų 33 mln. tablečių siuntą.

Gabenamo kaptagono kiekiai, kilmės uostas ir tablečių slėpimo būdai sufleruoja, kad vertėtų įtariau žiūrėti į prezidento B. al Assado režimą, rašo „Deutsche Welle“.

Vokiečių savaitraščio „Der Spiegel“ duomenimis, B. al Assado dėdė Sameras Kamalas Assadas vadovauja keliems į pietus nuo Latakijos esančiame kaimelyje veikiantiems kaptagono fabrikams, oficialiai įvardijamiems pakuotės gamybos įmonėmis.

Tablečių prifarširuoti popieriniai cilindrai, kaip manoma, buvo pagaminti neseniai Alepo mieste atidarytame fabrike, kurio adresas dar nespėjo pakliūti į gamintojų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašus.

Paklausti, ar už šios siuntos galėtų slypėti Sirijos režimas, Italijos valdžios atstovai teigė šiuo metu tokių ryšių nenustatę.