Pasaulyje

2020.07.10 14:36

Iš Vokietijos išvedami JAV kariai pasieks Baltijos šalis? Latvija pareiškė galinti juos priimti

Jeff Seldin, Voice of America, LRT.lt2020.07.10 14:36

Tūkstančiams JAV karių ruošiantis palikti Vokietiją, Latvija pareiškė esanti pasiruošusi juos priimti.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Voice of America“ originalus kūrinys.

Panašu, kad nebus apsieita be konkurencijos dėl tūkstančių JAV karių, kurie netrukus išvyks iš Vokietijos.

Lenkija jau stovi eilėje ir laukia maždaug 9,5 tūkst. karių, kuriuos JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina išvesti iš Vokietijos dėl nesutarimų, susijusių su išlaidomis gynybai. O dabar ir Latvija pareiškė, kad norėtų, jog jos kandidatūra šiuo aspektu taip pat būtų apsvarstyta.

Ketvirtadienį Latvijos gynybos ministras Artis Pabriksas pranešė, kad jo šalis norėtų priimti JAV karių, tačiau jis viliasi, kad tai nebus Vokietijos sąskaita.

„Mes pasiruošę investuoti ir taip pat priimti tam tikrą skaičių amerikiečių karių Latvijoje“, – kalbėjo jis nuotoliniame Europos Sąjungos gynybos forume.

„Tokiu būdu nesiruošiame bausti vokiečių, – pridūrė A. Pabriksas. – Suprantame, kad tai turėtų būti akstinas vokiečiams labiau pasistengti, tačiau karių buvimas Vokietijoje yra gyvybiškai svarbus viso pasaulio saugumui.“

Šiuo metu Vokietijoje dislokuota apie 38,6 tūkst. JAV karių, taip pat įvairios įrangos, įskaitant ir Ramšteino karinių oro pajėgų bazę bei penkias iš septynių Europoje esančių JAV kariuomenės įgulų. Be to, Štutgarte įsikūrusios JAV pajėgų Europoje ir Afrikoje vadavietės.

Tačiau D. Trumpo nusivylimas Vokietija, sprendžiant įvairius klausimus, įskaitant nesugebėjimą įvykdyti išlaidų NATO gynybai reikalavimus ir 11 mlrd. JAV dolerių kainavusio dujotiekio „Nord Stream 2“, kuriuo dujos iš Rusijos tiesiogiai pasieks Vakarų Europą, tiesimą, tik didėja.

„Jie milijardus dolerių išleidžia pirkdami iš Rusijos energiją, o tada mes turime juos ginti nuo tos pačios Rusijos“, – sakė D. Trumpas, praėjusį mėnesį Baltuosiuose rūmuose priimdamas Lenkijos prezidentą Andrzejų Dudą.

Visgi Europos politikai sunerimę ir nuogąstauja, kad išvedus JAV pajėgas iš Vokietijos, jų Europoje bus dislokuota kur kas mažiau.

„Jei manęs kas nors paklaustų, ar esu pasiruošęs, kad į Lenkiją būtų permesta daugiau JAV karių, žinoma, esu pasiruošęs“, – viešėdamas Vašingtone kalbėjo A. Duda.

Tačiau tuoj pat pridūrė: „Prašiau pono Prezidento, kad jis neišvestų JAV pajėgų iš Europos, nes Europos saugumas man labai svarbu“.

Oficialūs Latvijos asmenys taip pat nori, kad JAV pajėgos liktų Europoje.

Taip pat skaitykite

„Mes manome, kad JAV karių skaičius Europoje turėtų didėti, o ne mažėti“, – ketvirtadienį sakė Gynybos ministras A. Pabriksas, siūlydamas juos dislokuoti įvairiose vietose Šiaurės Europoje, Baltijos šalyse ir Lenkijoje, kad būtų sudaryta geresnė atsvara Vašingtono sąjungininkų Europoje įžvelgiamai vis didėjančiai Rusijos grėsmei.

Vokietija, nors ir nesidžiaugia dalies JAV pajėgų išvedimu, panašu, su tuo susitaikė ir, greičiausiai, tikisi, kad net jei kariai bus atitraukti, jie niekur toli neišvyks.

„Mes kalbame apie [NATO] Aljanso saugumą, – trečiadienį sakė Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer. – Jei jie [JAV kariai] bus perdislokuoti Europoje, tai reikš, kad Jungtinių Valstijų įsipareigojimai transatlantinei partnerystei lieka galioti ir dėmesys lieka sutelktas į Europą, o tai labai svarbi žinia.“

JAV gynybos pareigūnai teigia, kad, atsižvelgus į šį pasiūlymą, Europoje dislokuotos pajėgos taptų lankstesnės, išaugtų NATO galimybės duoti atkirtį Maskvai.

Tačiau kai kurie buvę JAV karinių pajėgų vadai įspėja, kad bet koks pajėgų perdislokavimas būtų klaida, ypač atsižvelgiant į žvalgybinę informaciją, teigiančią, kad Rusija galbūt mokėjo premijas Talibano kovotojams, kad šie rengtų išpuolius prieš JAV ir koalicijos pajėgas Afganistane.

„Atsižvelgdami į Rusijos veiksmus, turėtume sustabdyti bet kokius pajėgų atitraukimus iš Vokietijos, – ketvirtadienį politikams kalbėjo buvęs JAV pajėgų vadas Afganistane atsargos generolas Johnas Nicholsonas. – Karių išvedimas atitinka Rusijos siekius pakenkti ir susilpninti NATO. Jei tai bus vykdoma net ir žinant apie mokėtas premijas, tokie veiksmai bus suprantami kaip Amerikos silpnumas Rusijos grėsmės akivaizdoje.“

Populiariausi