Pasaulyje

2020.07.09 18:09

Per pasaulį jau ritasi antroji COVID-19 banga? Vis daugiau valstybių grąžina ribojimus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.09 18:09

Pasaulyje kyla nauja koronaviruso banga. Susirgimų rekordai fiksuojami nuo Tokijo iki Jeruzalės, Balkanų šalys po nematytų protrūkių svarsto grąžinti karantiną. Kaukės vėl privalomos Austrijos ir Ispanijos regionuose.

Jungtinėse Valstijose pasiektas naujas paros užsikrėtimų rekordas – 60 tūkstančių. Iš viso pasaulyje užsikrėtimų skaičius viršijo 12 milijonų, tai triskart daugiau, negu kasmet suserga gripu.

Šiaurės Italija anksčiau buvo pasaulio COVID-19 epicentras. Pirmą kartą nuo vasario 23-iosios Bergamo ligoninės reanimacijoje nėra nė vieno paciento.

„Tai gairė, kurią paminėjome tylos minute. Nepamirškime mirusių pacientų. O tada visi paplojome“, – sako ligoninės vadovas Fabio Pezzoli.

Bet tai labai reta gera žinia, kai pasaulyje – dar nematyti užsikrėtimų koronavirusu skaičiai. Tokijuje naujų atvejų rekordas, bet gubernatorė žada nepaprastosios padėties dar negrąžinti.

„Jaunesni kaip 30-ies, paaugliai sudaro 82 procentus. Taigi nesikeičia, kad užsikrečia jaunimas“, – teigia gubernatorė Juriko Koike.

Penkių milijonų gyventojų Australijos miestas Melburnas vėl uždaromas, užsikrėtus šimtams. Žmonės sako, dabar ir lengviau, nes aišku, kas bus, ir sunkiau – neaišku, kiek dar teks taip užsidaryti. Policija stabdo bandančiuosius išvykti, nors kaimyninės valstijos uždarė sienas.

„Apmaudu, buvome jau taip arti normalumo. Apmaudu, kad teks vėl užsidaryti visoms šešioms savaitėms“, – sakė viena Melburno gyventoja.

Niūrūs rekordai ir Artimuosiuose Rytuose. Irane susirgo jau per ketvirtį milijono, šiandien mirė per 220, tiek nebuvo net per pavasario piką.

Ir Irano priešininkas Izraelis, pavasarį laikytas pavyzdžiu, dabar naujo protrūkio nebesuvaldo. Vyriausybė nori uždaryti daugelį įstaigų, kitų veiklą riboti.

Niūrios žinios ir Pietų Europoje. Bulgarijoje kasdien fiksuojami užsikrėtimų rekordai, vėl ribojamos pramogos, sporto varžybos vyks be žiūrovų.

Graikija griežčiau tikrina keliautojus iš Bulgarijos ir žada pirmadienį griežtinti priemones tam, kad apsaugotų daugumą nuo lengvabūdiškos mažumos.

Apie rekordus Europoje skelbia šalys nuo Slovėnijos iki Slovakijos, pastarosios premjeras rašo, kad pasikliauti vien žmonių sąmoningumu nebeišeis.

Serbijoje po dviejų riaušių naktų Vyriausybė apribojo įstaigų darbo laiką ir uždraudė rinktis daugiau kaip po 10 žmonių. Ekstremistai siautėjo po taikių protestų prieš planus savaitgalį vėl įvesti karantiną. Kritikai dėl naujo protrūkio kaltina prezidentą – esą taip skubėjo rengti rinkimus, kad atvėrė šalį per anksti.

„Dirbsime ir nugalėsime, užtikrinsime taiką savo šalyje“, – sakė Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius.

Vengrija svarsto griežtinti sienų kontrolę, Austrija tai jau padarė, nes naują protrūkį sukėlė darbininkai iš Rytų. Pirmiau šiaurės Austrijoje, o dabar ir pietuose kaukės privalomos, bauda – 3,5 tūkstančio eurų.

„Manau, tai teisinga, kitaip viskas grįš į pradžią. Įvesti priemones išvakarėse geriau negu visiškai užsidaryti ryte“, – sakė vienas šalies gyventojas.

Nuo ketvirtadienio kaukės privalomos Barselonoje ir visoje Katalonijoje. Mėnuo po karantino atšaukimo Ispanijoje, ir iš keliolikos protrūkių Katalonijoje yra didžiausias.

COVID-19 užsikrėtęs Brazilijos prezidentas geria hidroksichlorokviną. „Facebook“ pašalino jo aplinkos paskyras, kur meluota apie virusą ir kiršinta. Ekspertų nurodymų prezidentas nepaisė – nesilaikė atstumo, nedėvėjo kaukės, bet tuo, kas nepatvirtinta, tiki.

„Žinome, kad moksliškai joks veiksmingumas neįrodytas, bet vienam žmogui jis veikia. Aš pasitikiu hidroksichlorokvinu. O jūs?“ – klausė Brazilijos vadovas Jairas Bolsonaro.

Kasdien rekordai fiksuojami didžiausiose valstijose Amerikoje. Ligoninės daug kur jau pilnos. Vien Arizonoje per dieną suserga daugiau negu Europos Sąjungoje, kuri yra 60 kartų didesnėje.

„Jaučiame, kad tai tik pradžia. Atrodo, bus kur kas blogiau“, – teigia McAlleno ligoninės reanimacijos gydytojas Osmanas Kahnas.

Testų tenka laukti ir po pusę paros. Teksase 26 proc. teigiami, pasaulinę pavojaus ribą – 5 proc. – viršija pusė valstijų. Bet JAV prezidentas Donaldas Trumpas reikalauja atverti mokyklas ir piktinasi savo Vyriausybės ekspertų taisyklėmis. Ligų kontrolės agentūra iškart pažada jas švelninti.

„Klausimas galų gale yra ne ar mokyklos atsidarys, o kaip. Jos privalo visiškai atsidaryti“, – teigia JAV švietimo sekretorė Betsy Devos.

Tai padėtų dirbantiems tėvams, bet gali tekti uždaryti kitus galimus viruso židinius. D. Trumpas grasina neskirti federalinių lėšų mokykloms, kurios neatsidarys.

„Dėl mokyklų atidarymo sprendžia valstijos. Taškas. Toks įstatymas, ir taip elgsimės. Tai ne Jungtinių Valstijų prezidento reikalas“, – pareiškė Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo.

Virusas plinta 42 JAV valstijose, 20 iš jų liepą fiksavo rekordus. Amerikoje susirgo jau per 3 milijonus, vien šią parą 60 tūkstančių, tai pasaulio rekordas. Mirčių skaičius atsilieka, bet irgi jau ima didėti.

Žinios. PSO: koronaviruso atvejų pasaulyje – 3 kartus daugiau nei kasmetis susirgimų gripu skaičius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt