LRT FAKTAI
Protestai Jungtinėje Karalystėje, kuriuose reiškiamas palaikymas JAV kilusiems protestams po George`o Floydo nužudymo, kur protestuojama prieš rasinę nelygybę

Pasaulyje

2020.07.09 19:43

LRT FAKTAI. Ar studentai Jungtinės Karalystės universitete šnipinėja vienas kitą dėl rasizmo?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.09 19:43

Jungtinės Karalystės Šefildo universiteto studentai yra samdomi vaikščioti po universitetą, šnipinėti vienas kitą ir skųsti „netinkamai“ besielgiančius studentus, teigia apžvalgininkas Vidas Rachlevičius.

Pasak jo, tai yra pasaulyje plintančių judėjimų prieš rasizmą pasekmė ir ją prilygina totalitarinių režimų taikytoms praktikoms. LRT FAKTAI paklausė studentų ir paties universiteto atstovų, kas iš tikrųjų vyksta JK aukštojoje mokykloje.

Lygina su Sovietų Sąjungos draugovininkais

Apžvalgininko teigimu, Sovietų Sąjungos praktika, kai gyventojai šnipinėjo ir skundė vieni kitus žvalgybai, šiandien sugrįžo – į Jungtinę Karalystę.

Jis pristato Šefildo universiteto rasinės lygybės programą, pagal kurią studentams esą mokama už tai, kad jie vaikščiotų po universiteto teritoriją ir klausytųsi pokalbių, o apie „netinkamus“ praneštų – už juos studentams neva gresia išmetimas iš universiteto.

„[Draugovininkai] dar lakstė po Saulėtekio bendrabučius ir už durų klausėsi, ar kas nors nešvenčia Vasario 16-osios. Anglijos Šefildo universiteto vadovybė perėmė šią sovietų praktiką ir dar patobulinusi įdiegė savo universitete“, – trečiadienį portale „Delfi“ pasirodžiusiame komentare rašo V. Rachlevičius.

Kas tie „čempionai“?

Paties universiteto atstovai paneigė, kad programa leidžia pašalinti studentus už tai, ką jie kalba.

„[Toks] teiginys yra visiškai netikslus“, – teigiama atsiųstame atsakyme.

Universitetas jau anksčiau yra deklaravęs, jog ši programa neskirta riboti žodžio laisvei po to, kai britų žiniasklaidoje pasirodė ją kritikuojančios žinutės.

Vieno studento komentare, išspausdintame „The Telegraph“ teigiama, kad „rasizmo pamokos yra orveliškas bandymas užgniaužti mano žodžio laisvę“, teigiama, kad universitete nebebus galima, pavyzdžiui, klausti „ar mėgsti sušius“ arba „kodėl kepi bananus“.

Tuo tarpu interneto forume, kuriame straipsnį aptarė universiteto studentai diskutuojama, kad nusistebėjimas „kodėl kepi bananus“ pats savaime nėra rasistinis, tačiau jis gali priversti nejaukiai jaustis žmones iš Afrikos kultūrų, kur yra įprasta maistui ruošti platano vaisius, panašius į bananus. Panašiai esą nėra taktiška studentų iš Japonijos klausti, ar jiems patinka sušiai arba žalia žuvis, arba stebėtis juodaodžių žmonių plaukais, prašyti juos paliesti.

Tačiau iš universiteto puslapyje pateikiamos informacijos aišku, už tokius pasisakymus nėra taikomos nuobaudos ar šalinami – tokie pavyzdžiai buvo tiesiog iškelti studentų diskusijoje.

Sausio mėnesį universitetas iš tikrųjų pristatė naują programą „Rasių lygybės šalininkai“ (angl. Racial Equality Champions), ji skirta mikroagresijoms atpažinti. Apie ją „Facebooke“ po V. Rachlevičiaus komentaro pirmasis parašė Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas lektorius Ainius Lašas.

Tuo metu V. Rachlevičius pavadinimą „equality champion“ išvertė kaip „lygybės čempionas“, kas suteikia pavadinimui kitą prasmę.

Mikroagresija yra apibrėžiama kaip nežymūs įžeidimai ir diskriminuojantis elgesys, dažnai išreiškiamas nesusimąstant ir neturint tikslo įžeisti.

Teigiama, kad programos tikslas yra „keisti studentų įsivaizdavimą, kas yra rasizmas“, ja remiantis įdarbinti studentai ves paskaitas kitiems studentams.

Universitete studijuojantys lietuviai: žmonės čia nėra sekami

Pagal šią programą studentams išties mokamas valandinis užmokestis, tai LRT.lt universitete studijuojantis lietuvis[ED1] . Jis ir dar vienas studentas, vardu Aurimas, sakė girdėję apie programą ir minėjo, kad kartu su ja vyksta paskaitos apie rasizmą.

Aurimo teigimu, jis nėra girdėjęs apie tai, kad studentams grėstų pašalinimas iš universiteto už netinkamas kalbas, jis mano, kad rasinės lygybės programa komentare pristatoma tendencingai ir sutirštinant spalvas.

„Manau, kad programa buvo sukurta ne studentams sekti ir juos mesti dėl kažkokių komentarų, bet tam, kad, išgirdę tokius komentarus aplinkoje, žmonės galėtų atitinkamai į tai reaguoti.<...> Bent jau šiame universitete nemanau, kad buvo ar yra poreikis sekti žmones, ką jie sako ar daro“, – sakė jis.

Aurimas sako, kad universitete studijuoja beveik 30 tūkstančių studentų, universitetas išsiskiria tarptautiškumu. Šefildo universitetas yra vienas didžiausių JK universitetų, o jo puslapyje teigiama, kad čia studijuoja 140 tautybių žmonės.

Universiteto puslapyje taip pat minima, kad „Rasinės lygybės šalininkų“ programa kilo pačių studentų iniciatyva.

Beje, „Lygybės šalininkų“ yra ne tik Šefildo universitete, pavyzdžiui, taip pat pavadintoje Kembridžo universiteto programoje taip pristatomi dėstytojai, tyrinėjantys rasizmo, nelygybės temas ir pristatantys nagrinėjamas problemas universiteto bendruomenei.

Lietuvoje kitataučių studentų daugėja, tačiau rasizmo problemų nesprendžiame

Tuo tarpu KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas lektorius Ainius Lašas, taip pat dėstęs ir JK universitetuose sakė, kad Šefildo universiteto programa jam nekelia nuostabos, jis atkreipė dėmesį, kad ji pradėta vykdyti dar prieš protestus JAV dėl afroamerikiečio G. Floydo mirties.

„Kaip suprantu, patys studentai norėjo, kad diskusijos vyktų, ir universitetas paleido tą iniciatyvą. <...> Tokie universitetai yra dideli, juose daug žmonių iš įvairių valstybių, kultūrų, tai normalu, kad kyla tokios iniciatyvos, kalbama. Tai nieko blogo, jei neforsuojama, vykdoma diskusijos forma.

Universitetas ir yra ta erdvė, kur turėtų tarpti tokios idėjos“, – sakė A. Lašas. Jis įžvelgė problemą, kad Lietuvos universitetai dar nėra pasirengę priimti kitų kultūrų studentų, kurių šalyje tik daugėja.

„[Jungtinėje Karalystėje] apie tai kalbama atviriau, pats universitetas imasi iniciatyvos, veikia proaktyviai – ne laukia komplikacijų ir tada reaguoja, kaip yra Lietuvoje“, – teigė KTU dekanas. „Mums dar neįprasta, kad turime augantį tarptautinių studentų skaičių, o ten tai yra ilgametė patirtis“.

Verdiktas / Dezinformacija

JK Šefildo universitete tikrai vykdoma rasinės nelygybės mažinimo programa, pagal ją studentams siūlomas atlygis. Vis dėlto universiteto atstovai paneigė, kad įstaigoje sekami studentai, siekiant juos pašalinti, tai rodo ir programos „Lygybės šalininkai“ pristatymas universiteto tinklapyje.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra