Pasaulyje

2020.07.09 11:54

Teismas atvertė Floydo nužudymo bylą: 20 kartų sakė negalintis kvėpuoti, bet pareigūnas liepė tylėti

LRT.lt2020.07.09 11:54

JAV teisme pradėta nagrinėti juodaodžio George`o Floydo nužudymo byla. Vyras mirė suimamas policijos. Posėdyje peržiūrėtame įraše keliu G. Floydo kaklą prispaudęs pareigūnas girdimas liepiantis jam „nustoti rėkti“, rašo BBC.

Teismo dokumentai rodo, kad policijos pareigūnas Derekas Chauvinas keliu prispaudė G. Floydui kaklą ir, kol šis kelis kartus šaukėsi mirusios motinos ir savo vaikų, sakė, jog pareigūnas jį nužudys, liepė tylėti.

Tai užfiksavo Mineapolio policijos pareigūno kūno kamera, įrašanti vaizdą. Vaizdo įrašų turinys buvo paviešintas tekstine forma.

Įraše užfiksuota, kad G. Floydas mažiausiai 20 kartų pareigūnams sakė, kad negali kvėpuoti, kai suimant jam keliu buvo prispaustas kaklas.

Policijos pareigūnai bandė suimti G. Floydą įtardami, kad jis mėgino nusipirkti pakelį cigarečių padirbta 20 JAV dolerių kupiūra.

Vienu metu ant žemės paguldytas ir prispaustas G. Floydas skundėsi, kad negali kvėpuoti, ir pareigūnams sakė: „Tu mane nužudysi, žmogau“, rašo BBC.

Pareigūnas, prispaudęs sulaikomojo kaklą keliu, atsako: „Tada nustok kalbėti, nustok rėkti.“

„Kalbėjimui reikia daug deguonies“, – įraše girdimas sakantis D. Chauvinas.

Iš įrašo atrodo, kad G. Floydas, priėjus policijos pareigūnams, buvo linkęs bendradarbiauti, atsiprašė jų. Vienas pareigūnas bent 10 kartų prašė G. Floydo iškelti rankas aukštyn prieš liepdamas išlipti iš automobilio. Į tai G. Floydas atsakė: „Žmogau, taip mane anksčiau pašovė, ponas pareigūne“, nors nėra aišku, ką jis turėjo omeny, pažymi BBC.

Tada vienu metu pareigūnas garsiai sako: „Kodėl jis visas virpa ir mums nerodo savo rankų, ir elgiasi taip keistai?“

Tada policijos pareigūnai užsegė G. Floydui antrankius ir bandė jį pasodinti ant užpakalinės policijos automobilio sėdynės. Tuo metu G. Floydas ima nervintis ir kelis kartus kartoja, kad jaučia klaustrofobiją.

Kitame teismo dokumente pažymima, kad policijos pareigūnas sakė, jog G. Floydas policijos automobilyje ėmė siautėti, tada buvo ištrauktas ir paguldytas ant žemės.

Tada jis sakė: „Žmogau, negaliu tuo patikėti. Mama, myliu tave. Myliu tave. Pasakykite mano vaikams, kad juos myliu. Aš miręs.“

G. Floydui kartojant, kad negali kvėpuoti, vienas policijos pareigūnas paklausė keliu vyrą prispaudusio kolegos, ar suimamojo nereikėtų paversti ant šono, rašo BBC.

„Ne, jis lieka ten, kur mes jį sučiupome“, – atsako D. Chauvinas.

Įrašai buvo paviešinti stengiantis paremti byloje figūruojančio pareigūno Thomo Lane`o išteisinimą. Jis dalyvavo G. Floydo suėmime, bet tai buvo pirmosios jo darbo dienos.

Po G. Floydo nužudymo JAV kilo masiniai protestai prieš rasinę nelygybę, palaikymo akcijos buvo surengtos ir įvairiuose Vakarų valstybių miestuose.

D. Chauvinui pateikti kaltinimai trečiojo laipsnio žmogžudyste, kai jis apie 8 minutes laikė keliu prispaudęs G. Floydo kaklą ir šis mirė.