Pasaulyje

2020.07.09 06:38

Naujausia informacija. PSO pradeda tyrimą, ar tinkamai reagavo į COVID-19 pandemiją

atnaujinta 22.30
BNS, ELTA, LRT.lt2020.07.09 06:38

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), sulaukusi griežtos JAV kritikos dėl jos atsako į koronaviruso krizę, ketvirtadienį suformavo nepriklausomą ekspertų grupę jos atsakui į pandemiją įvertinti.

Nepriklausomai pasirengimą pandemijai ir atsaką į ją vertinančių ekspertų grupei vadovaus buvusi Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Helen Clark ir buvusi Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf.

„Jūsų pagalba pasaulis supras tiesą, kas įvyko, ir [sužinos] atsakymus, kaip kurti geresnę ateitį vieningai žmonijai“, – sakė Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas šios Jungtinių Tautų agentūros būstinėje Ženevoje.

Po virtinės JAV kaltinimų gegužės mėnesį vykusioje Pasaulio sveikatos asamblėjoje organizacijos narės susitarė atlikti nepriklausomą tyrimą JT agentūros atsakui į koronaviruso protrūkį įvertinti.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas kaltino PSO nesugebant suvaldyti koronaviruso pandemijos ir esant „Kinijos marionete“.

Europos Sąjungos pateiktoje rezoliucijoje raginama atlikti tarptautinio atsako į krizę „nešališką, nepriklausomą ir išsamų vertinimą“.

Joje taip pat sakoma, kad į tyrimą turi būti įtrauktas „PSO veiksmų ir jų savalaikiškumo reaguojant į COVID-19 pandemiją“ vertinimas.

Jungtinės Valstijos antradienį oficialiai pradėjo savo pasitraukimo iš PSO procedūrą, įgyvendindamos D. Trumpo grasinimus atimti iš šios Jungtinių Tautų agentūros didžiausią finansavimo šaltinį dėl jos reakcijos į koronavirusą.

Visuomenės sveikatos gynėjai ir D. Trumpo politiniai oponentai išreiškė pasipiktinimą dėl šio JAV žingsnio.

Atnaujinta 22.30

Italijoje vėl sumažėjo kasdien fiksuojamų Covid-19 aukų skaičius. Praėjusią parą mirė 12 pacientų, para anksčiau jų buvo 15, pranešė Sveikatos ministerija.

Per 24 valandas patvirtinti 229 nauji koronaviruso atvejai, trečiadienį naujų infekcijų buvo 193. Nuo pandemijos pradžios Covid-19 Italijoje pražudė 34 926 žmones.

Šiuo metu sergančiųjų yra 13 459. Ligoninėse gydomas 871 asmuo, 69 – intensyvios terapijos skyriuje.

Atnaujinta 21.27

Vokietijoje per parą užregistruoti 442 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Roberto Kocho institutas (RKI).

Iš viso nuo pandemijos pradžios virusu užsikrėtė mažiausiai 197 783 asmenys. Per parą mirus dar 12 pacientų, COVID-19 mirčių padaugėjo iki 9 048.

Atnaujinta 18.56

Maskvos meras Sergejus Sobianinas pareiškė, kad nuo liepos 13 dienos sostinėje atšaukiami visi anksčiau įvesti suvaržymai verslo ir paslaugų įmonėms.

„Atšaukiami visi apribojimai verslo, paslaugų gyventojams ir kitose veiklos srityse, išskyrus sanitarinius reikalavimus“, – sakoma ketvirtadienį S. Sobianino asmeniniame tinklaraštyje paskelbtame pranešime.

Pasak mero, verslas pats turi priimti sprendimą, ar sugrąžinti darbuotojus į biurus, ar leisti dirbti nuotoliniu būdu.

„Įmonių ir organizacijų administracijos gali savarankiškai priimti sprendimą, ar palikti nuotolinio darbo režimą, ar sugrąžinti darbuotojus į biurus“, – sakoma pranešime.

Atnaujinta 18.27

Koronavirusas plinta ir Izraelio kariuomenėje. Generalinio štabo vadas Avivas Kochavis ir kiti aukšti kariškiai buvo priversti izoliuotis, ketvirtadienį pranešė karinės pajėgos. A. Kochavis prieš maždaug savaitę turėjo kontaktą su kareiviu, kuriam dabar nustatyta COVID-19 infekcija. „Generalinio štabo vadas jaučiasi gerai, nejaučia simptomų ir netrukus pasitikrins dėl viruso“, – sakoma pranešime.

Po galimo kontakto su infekuotu asmeniu trečiadienį jau karantinavosi gynybos ministras Benny‘is Gantzas.

Izraelio kariuomenės atstovė ketvirtadienį patvirtino, kad šiuo metu virusu užsikrėtę 316 kareivių. Karantine yra 9 100 karių ir kariuomenės darbuotojų. Izraelis saugumo sumetimais neskelbia savo karių skaičiaus. Spėjama, kad yra 170 000 aktyvių karių ir 445 000 rezervistų.

Sveikatos ministerijos duomenimis, iki šiol virusas Izraelyje patvirtintas 33 947 žmonėms, 344 mirė.

Atnaujinta 17.50

Baltarusijoje per pastarąją parą nustačius 187 naujus koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejus bendras jų skaičius padidėjo iki 64 411, taip pat mirė dar šeši pacientai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę dieną buvo pranešta apie 221 naują užsikrėtimo atvejį ir septynias mirtis.

„Per visą infekcijos plitimo laikotarpį šalies teritorijoje mirė 449 pacientai (liepos 8-osios duomenimis – 4443), kuriems buvo nustatyta koronavirusinė infekcija ir kurie taip pat sirgo įvairiomis lėtinėmis ligomis“, – rašoma ministerijos paskelbtame pranešime.

Ministerija taip pat nurodė, kad iki trečiadienio šalyje pasveiko ir iš ligoninių buvo išrašyti 53 609 asmenys, persirgę COVID-19, iš jų 755 – per pastarąją parą.

Ministerijos duomenimis, šalyje jau atliktas 1 099 51 testas koronavirusinei infekcijai nustatyti.

Atnaujinta 17.46

Naujojo koronaviruso pandemija visame pasaulyje pasiglemžė jau 550 tūkst. gyvybių, ketvirtadienį parodė naujienų agentūros AFP skaičiavimai. Daugiau nei pusė visų mirčių užfiksuota keturiose sunkiausiai paveiktose valstybėse – JAV, Brazilijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Italijoje.

Pasaulyje iš viso fiksuojama 550 013 mirčių ir 12 081 516 užsikrėtimo atvejų, rodo oficialiais duomenimis besiremiantys AFP skaičiavimai. Pagal mirčių skaičių pasaulyje pirmauja Jungtinės Valstijos su 132 309 mirtimis, po jų seka Brazilija (67 964 mirtys), Didžioji Britanija (44 517 mirtys) ir Italija (34 914 mirtys).

Europoje užfiksuotos 201 124 mirtys ir 2 782 032 užsikrėtimo atvejai – ji išlieka sunkiausiai viruso paveiktu pasaulio žemynu. Visame pasaulyje daugiau nei pusė užsikrėtusiųjų – 6 447 909 pacientai – sveikatos institucijų yra laikomi pasveikusiais.

Užsikrėtusiųjų jau virš 12 milijonų

Pasaulyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius peraugo 12 milijonų, trečiadienį skelbė „Reuters“. Per daugiau nei septynis mėnesius trunkantį protrūkį koronavirusas jau pasiglemžė daugiau nei pusės milijono žmonių gyvybes.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, sergamumas COVID-19 yra tris kartus didesnis nei sergamumas sezoniniu gripu.

Dauguma koronaviruso smarkiai paveiktų valstybių jau švelnina karantino priemones, tačiau kai kurios kitos, pavyzdžiui, Kinija ir Australija, užsikrėtimo atvejų smarkiai padaugėjus ir vėl įvedė naują karantino priemonių paketą. Ekspertai teigia, kad į įprastą darbo ir socialinio gyvenimo tempą visiškai sugrįžti negalėsime iki pat to laiko, kai bus sukurta vakcina.

Apie pirmąjį užsikrėtimo atvejį Kinijoje buvo pranešta sausio pradžioje. Užsikrėtimų skaičius 6 mln. spėjo pasiekti per 149 dienas. Tačiau šiam rodikliui padvigubėti – COVID-19 atvejų skaičiui pasiekti 12 mln. – prireikė tik 39 dienų.

Pasaulyje bendras su COVID-19 siejamų mirčių skaičius pasiekė 546 000. Panašus skaičius žmonių visame pasaulyje kasmet miršta nuo sezoninio gripo.

Atnaujinta 15.59

Lenkijoje per pastarąją parą nustatyti dar 262 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, be to, mirė devyni anksčiau užsikrėtę pacientų, sveikatos apsaugos tarnybų informaciją ketvirtadienį citavo Lenkijos visuomeninis radijas.

Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad iš naujai nustatytų užsikrėtimo atvejų 84 buvo užregistruoti pietiniame Silezijos regione, kur koronavirusas išplito vietos kasyklose.

Trečiadienį Lenkija buvo pranešusi apie užregistruotus 277 naujus užsikrėtimo atvejus ir 15 pacientų mirtį.

Bendras šalyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius išaugo iki 36 951, o mirčių – iki 1 551. Dar 25 477 užsikrėtusieji pasveiko, nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.

Atnaujinta 14.51

Škotija atšaukia dviejų savaičių karantino prievolę atvykėliams iš 57 šalių. Atitinkamas sprendimas, kurį priėmė Škotijos vyriausybė, įsigalioja šį penktadienį (liepos 10-ąją), skelbia Škotijos turizmo organizacija.

57 valstybių grupei kol kas priklausys 26 Europos šalys. Tačiau atvykėliai iš šių šalių ir toliau turės pildyti anketas internete bei nurodyti savo kontaktinius duomenimis, kelionių datas ir savo buvimo vietos adresą.

Prieš tai jau Anglija nusprendė nuo liepos 10 dienos atšaukti 14 dienų karantiną atvykėliams iš 59 šalių. Škotija, kaip ir Anglija, priklauso Didžiajai Britanijai.

Atnaujinta 13.55

Estijos vyriausybė mažiausiai iki liepos 28 dienos pratęsė draudimą vykdyti skrydžius į valstybes, kurios nelaikomos saugiomis dėl COVID-19 ligos plitimo.

„Apribojimai bus taikomi oro susisiekimui su valstybėmis, kuriose per pastarąsias 14 dienų nustatyti daugiau kaip 25 nauji susirgimai 100 tūkst. gyventojų“, – spaudos konferencijoje sakė ekonomikos ir komunikacijų ministras Taavi Aas.

Jo žodžiais, labai svarbu stebėti, kaip vystosi transporto ryšiai tarp valstybių. Ministras pabrėžė, kad nauji užsikrėtimai koronavirusu „Tallink“ kelte, taip pat tolimųjų reisų vairuotojo šeimos susirgimo COVID-19 atvejai rodo, kad kol kas nėra pagrindo mažinti budrumą.

„Nėra jokios priežasties tvirtinti, kad tai – jau praeityje, kad jau galima atidaryti visas transporto linijas, panaikinti apribojimus ar draudimus“, – pridūrė jis.

Ministras priminė, jog Estijos sienos atviros su tomis Europos Sąjungos narėmis, kuriose per pastarąsias 14 dienų susirgusiųjų COVID-19 skaičius 100 tūkst. gyventojų neviršija 25, tas pats galioja ir kitoms šalims, o ES sienų atvirumas su vadinamosiomis trečiosiomis valstybėmis nustatomas bendrais ES narių sprendimais.

Atnaujinta 11.58

Latvijoje per praėjusią parą buvo patvirtinta 13 naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, ketvirtadienį informavo Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Centro duomenimis, du atvejai yra įvežtiniai, penki asmenys kontaktavo su sergančiaisiais, dar du bendravo su užsieniečiu viename renginyje. Likusių asmenų užsikrėtimo aplinkybės tikslinamos.

Bendras šalyje atliktų testų COVID-19 nustatyti skaičius siekia 163 769. Iš viso Latvijoje patvirtinti 1 154 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, 30 žmonių mirė, o 1019 – pasveiko. Iš keturių ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų vieno būklė yra sunki.

Atnaujinta 11.12

Estijoje per praėjusią parą buvo patvirtinti aštuoni nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos departamentas.

Iš 481 testo koronavirusinei infekcijai nustatyti aštuonių rezultatai buvo teigiami. Tiek pat naujų užsikrėtimo atvejų patvirtinta ir išvakarėse.

Šalies ligoninėse gydomi trys COVID-19 pacientai, vienas iš jų prijungtas prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato.

Iš viso Estijoje patvirtintos 69 mirtys nuo COVID-19. Iš ligoninių išrašyti 378 pacientai, persirgę COVID-19. Iš viso pasveiko 1 889 žmonės. Bendras šalyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius siekia 2 011, atlikta per 111 tūkst. pirminių testų.

Atnaujinta 11.00

Indija ketvirtadienį pranešė apie beveik 25 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų ir apie 487 naujus mirties nuo COVID-19 atvejus.

Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbti duomenys bendrą užsikrėtimo atvejų šalyje skaičių padidino iki 767 296. Tai trečias didžiausias skaičius pasaulyje.

Matematikos mokslų institutas Čenajuje paskelbė, kad jo apskaičiuotas koronaviruso užkrečiamumo rodiklis pirmąją liepos savaitę padidėjo iki 1,19, nors iki tol nuolat mažėjo po to, kai kovo mėnesį pasiekė 1,83. Šis skaičius parodo, kiek vidutiniškai žmonių užsikrečia nuo vieno jau užsikrėtusio asmens.

Indijoje užsikrėtimo atvejų skaičius ėmė smarkiai augti vyriausybei sušvelninus karantino priemones ir išplėtus testavimą iki daugiau nei 200 tūkst. ėminių per dieną. Kovo mėnesį būdavo ištiriama tik keli šimtai ėminių per dieną.

Sveikatos apsaugos ekspertai sako, kad tikrasis viruso plitimo Indijoje mastas nežinomas ir kad šalis pagal savo gyventojų skaičių – kone 1,4 mlrd. – turi atlikti daugiau testų.

Padėtis Rusijoje

Rusijoje per pastarąją parą valdžia patvirtino virš 6,5 tūkst. naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, dar 176 užsikrėtusieji mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti šalies kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

„Per praėjusią parą 85 Rusijos regionuose patvirtinti 6 509 nauji COVID-19 atvejai, įskaitant aktyviai nustatytus 1 778 (27,3 proc.) atvejų be klinikinių apraiškų“, – nurodoma štabo pranešime.

Tačiau stebėtojai mano, kad koronaviruso paplitimo mastas šalyje gali būti didesnis.

Nuo epidemijos pradžios Rusijoje nustatytas iš viso 707 301 COVID-19 atvejis, 10 843 žmonės mirė, o iš gydymo įstaigų išrašyta 481 316 pacientų, persirgusių COVID-19.

Atnaujinta 09.17

Ukrainoje per pastarąją parą užregistruota 810 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, 665 asmenys pasveiko, o 21 anksčiau užsikrėtęs žmogus mirė, ketvirtadienį paskelbė šalies sveikatos apsaugos ministras Maksymas Stepanovas.

Išvakarėse skelbta apie 807 naujus užsikrėtimo atvejus. Daugiausia – 1 109 – atvejai buvo patvirtinti birželio 26 dieną.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo pandemijos pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 51 224 COVID-19 atvejai, 1 327 pacientai mirė, dar 23 784 pasveiko. Šiuo metu šalyje tebėra 26 113 aktyvių koronavirusinės infekcijos atvejų.

Tokijas registruoją naujų COVID-19 atvejų rekordą

Tokijas ketvirtadienį pranešė apie 224 naujus COVID-19 atvejus, tai didžiausias per parą Tokijuje patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius nuo protrūkio pradžios, pranešė transliuotojas NHK.

Vyriausybei gegužės pabaigoje atšaukus nepaprastąją padėtį, baiminamasi antros viruso bangos.

Trečiadienį Japonija pranešė užregistravusi 207 naujus COVID-19 atvejus, 75 iš jų patvirtinti Tokijuje, 48 – kaimyninėje Saitamos prefektūroje.

Japonijoje bendras COVID-19 atvejų skaičius siekia 21 125, įtraukiant ir 712 atvejus netoli Tokijo vasarį sustojusiame kruiziniame laive, kuriame buvo paskelbtas karantinas, rodo NHK statistiniai duomenys.

Koronavirusas JAV

„Labai tikėtina“, kad birželį vykęs prieštaringai vertinamas Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos renginys ir kiti masiniai renginiai Talsoje prisidėjo prie mieste užregistruoto COVID-19 atvejų šuolio, pranešė pietinės JAV Oklahomos valstijos sveikatos apsaugos pareigūnai.

JAV Talsos apygardoje šią savaitę užfiksuotas rekordinis naujų COVID-19 atvejų skaičius, įskaitant 266 atvejus trečiadienį. Praėjusias dvi savaites apygardoje fiksuotas ligos atvejų skaičiaus mažėjimas.

Paklaustas, ar šis naujų COVID-19 atvejų skaičiaus šuolis kilo dėl birželio 20 d. vykusio D. Trumpo renginio, Talsos miesto Sveikatos departamento direktorius Bruce`as Dartas teigė, esą „labiau ne tikėtina, jog dideli renginiai pastarąsias kelias savaites“ prisidėjo prie šio rodiklio.

Keli tūkstančiai JAV prezidento rėmėjų nepaisė koronavirusas pandėmijos ir dalyvavo kampanijos renginyje, kuris buvo apibūdinamas kaip rinkimų kampanijos prieš lapkritį vyksiančius rinkimus atnaujinimas.

Atnaujinta 08.00

Jungtinėse Valstijose per praėjusią parą nustatyta 55 tūkst. naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, rodo Johnso Hopkinso universiteto paskelbti duomenys.

Remiantis Baltimorėje įsikūrusio universiteto duomenimis, paskelbtais trečiadienį 20 val. 30 min. vietos (ketvirtadienį 3 val. 30 min. Lietuvos) laiku, bendras užsikrėtusiųjų skaičius pasiekė 3 046 351.

Labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusi šalis trečiadienį peržengė 3 mln. patvirtintų užsikrėtimo atvejų ribą. Vis dėlto tikrasis skaičius veikiausiai yra daug didesnis dėl kovą ir balandį kilusių problemų išsitirti dėl koronaviruso.

Didžiausioje pasaulio ekonomikoje taip pat užregistruoti 833 nauji mirties nuo COVID-19 atvejai, o bendras koronaviruso aukų skaičius pasiekė 132 195.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas reguliariai sumenkina skaičius, priskirdamas juos padidėjusiam testavimo pajėgumui birželio mėnesį.

Epidemijos apsukos JAV didėjo keliuose pietiniuose židiniuose, įskaitant Teksasą, Floridą, Luizianą ir Arizoną, bet liga jau beveik visiškai nuslopinta ankstesniame epicentre – Niujorke ir šiaurės rytų regione.

Tuo metu D. Trumpas spaudė mokyklas vėl atsidaryti.

Trečiadienį ryte prezidentas paskelbė virtinę tviterio žinučių šia tema prieš JAV kovos su koronaviruso pandemija štabo viešą pasitarimą. D. Trumpas ragino rudenį moksleivius grįžti į mokyklas ir peikė savo paties administracijos sveikatos apsaugos agentūros poziciją.