Pasaulyje

2020.07.08 13:28

Kinija keičia toną – žada sėsti prie branduolinio nusiginklavimo derybų stalo, jei JAV sumažins arsenalą

ELTA2020.07.08 13:28

Pekinas trečiadienį paskelbė, kad JAV reikalavimas Kinijai prisijungti prie branduolinio nusiginklavimo derybų su Rusija yra bandymas sužlugdyti tas derybas. Tačiau Pekinas sutiktų įsitraukti į derybas tuo atveju, jei Vašingtonas sumažintų savo branduolinį arsenalą iki Kinijos lygio.

Praėjusį mėnesį JAV ir Rusijos pareigūnai surengė derybas Vienoje, kurių metu aptarė galimus „New START“ sutarties pakaitalo variantus. Pastarąja sutartimi abi pusės įsipareigoja nedislokuoti daugiau nei 1 550 branduolinių galvučių, tačiau ši sutartis baigs galioti vasarį.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareikalavo, kad Kinija įsitrauktų į branduolinio nusiginklavimo derybas, teigdamas, jog Pekinas galėjo laisvai kurti branduolinės ginkluotės sistemas.

Tačiau Kinija susidomėjimo neparodė.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos Ginklų kontrolės departamento generalinis direktorius Fu Congas teigė, jog JAV spaudimas yra „ne kas kita kaip bandymas nukreipti pasaulio dėmesį“ ir „sukurti pretekstą pasitraukimui iš „New START“ sutarties“.

„Jie siekia atsikratyti visų apribojimų ir turėti laisvės kurti karinį pranašumą prieš priešininkus, tikrus ar įsivaizduojamus“, – spaudos konferencijos metu teigė Fu Congas.

Remiantis Stokholmo tarptautinės taikos tyrimų instituto duomenimis, JAV ir Rusija turi daugiau nei 90 proc. viso pasaulio branduolinės ginkluotės.

Pastarasis instituto tyrimas parodė, jog Rusija turi 6 375 branduolines galvutes, įtraukiant ir tas, kurios nėra dislokuotos. JAV turi 5 800 branduolinių galvučių.

Kinija turi 320 branduolinių galvučių, Prancūzija – 290, o Jungtinė Karalystė – 215.

„Teigti, kad Kinijos turimų branduolinių galvučių skaičius kelia grėsmę JAV saugumui, kai JAV turi 6 000 branduolinių galvučių, nemanau, kad tai logiška“, – sakė Fu Congas.

„Galiu užtikrinti, kad JAV sutikus branduolinių galvučių skaičių sumažinti iki Kinijos lygio, Pekinas mielai sutiktų dalyvauti jau kitą dieną. Vis dėlto, žinome, kad to niekada nebus“, – pareiškė Kinijos Ginklų kontrolės departamento generalinis direktorius.

Jis tvirtino Kiniją siekiant, kad JAV ir Rusija susitartų dėl naujo branduolinio nusiginklavimo susitarimo, o tada, kai šios dvi šalys nusileis iki Kinijos lygio, Pekinas esą dalyvautų tolimesnėse derybose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt