Pasaulyje

2020.07.07 19:43

Duda ar Trzaskowskis – Lenkija skilo į dvi stovyklas, o būsimo prezidento nesiryžta spėti net ekspertai

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.07.07 19:43

Lenkijoje – prezidento rinkimų finišo tiesioji. Likus vos kelioms dienoms iki antrojo turo tvyro nežinomybė, net ekspertai nesiryžta spėti, kokio rezultato kaimyninė šalis sulauks liepos 12 dieną.

Prezidentas Andrzejus Duda atrodė pasiruošė mesti visus kozirius įtemptam antrajam ratui, per kurį susigrums su liberalių pažiūrų Varšuvos meru Rafalu Trzaskowskiu.

Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ teigė, kad nuspėti nugalėtoją yra neaprastai sunku, o viską lemti net ir kiekviena maža detalė ar net „paskutinio rinkėjo atėjimas prie balsadėžės“.

„Kova vyks iki paskutinės akimirkos, tai yra akivaizdu“, – trumpai apibrėžė L. Kojala.

Pasak politologo, tarp pirmojo ir antrojo turo tarp kandidatų prasidėjo dar nuožmesnė politinė kova – nevengiama kaltinimų vienas kitam, grasinimų ir gąsdinimų savo rinkėjui, sakant, kad sistema politinė gali sustoti, oponentai atsako apie demokratijos plėtros sustojimą.

„Daug gąsdinimų, lygiai taip pat, kaip ir daug pažadų su išmokomis. Abu lyderiai žada, kad per artimiausią laikotarpį lenkų pragyvenimo lygis kelis kartus išaugs, o tai bus sustiprinama socialinėmis išmokomis“, – sako L. Kojala.

Eksperto tikinimu, didžioji antrojo turo intriga greičiausiai nevyks didžiuosiuose Lenkijos miestuose, ten Rafalas Trzaskowskis turi didelį pranašumą, tą parodė pirmojo turo rezultatai, o lemiami faktoriai, pasak, L. Kojalos, atiteks mažesnių miestų balsuotojams.

„Šiuo metu ten ir vyksta aktyviausia rinkimų kampanija, tačiau, galime būti tikri, ten laimės dabartinis prezidentas A. Duda, tačiau, klausimas kitas – kiek jam pavyks mobilizuoti savo elektorato ateiti ir atiduoti savo balsą. Jei ateis pakankamai, jis ko gero laimės, jei šiek tiek pritrūks, tuomet galbūt turėsime Lenkijos vadovą iš opozicijos pusės“, – sakė L. Kojala.

Politologas įsitikinęs, didesnis aktyvumas būtų naudingas A. Dudai, tačiau akivaizdu, jog finišo tiesiojoje nugalėtoją lems mažos detalės.

„Tai, kad vakar įvyko debatai, kuriuos galime pavadinti kabutėse, nes abu kandidatai buvo skirtingose televizijose. Abu jie nesugebėjo susitarti dėl formato, dėl detalių, kad tie debatai būtų tikri ir vienas su kitu jie galėtų varžytis idėjomis ir mintimis. Tai parodo, kad šalis yra skilusi į dvi stovyklas ir tą jau kurį laiką matome – tarp konservatyvesnių, dabartinio prezidento rėmėjų ir opozicinės platformos“, – sakė L. Kojala.

Anot Rytų Europos studijų centro direktoriaus, kad ir kuris pretendentas laimėtų, santykiai su Lietuva, greičiausiai nesikeistų – abu jie matytų prasmę bendradarbiavime ir strateginiai interesai iš esmės turėtų sutapti.

Kaunasi dvi skirtingos politikos kryptys

Analitikų teigimu, kandidatai akivaizdžiai pasirinko skirtingas strategijas – Andrzejus Duda vis pabrėžia tradicines Lenkijos vertybes ir siekia įtikti tradicinių krikščioniškų pažiūrų Lenkijos piliečiams.

„Tegyvuoja šeima, Tegyvuoja Lenkijos tradicijos. Negalime leisti niekam jų iš mūsų atimti. Išsaugosime jas amžinai, suprantat ką turiu omenyje kai sakau „amžinai“. Tai mūsų lobis, mūsų išteklius, kuris niekada nebuvo ir nebus pavogtas“, – tokiais žodžiais į rinkimų pirmąjį turą ėjo dabartinis Lenkijos vadovas.

A. Duda siekia mobilizuoti jam ištikimų rinkėjų ratą, kurių Lenkijoje išties daug, taip pat į tą ratą įtraukti visus kraštutinės dešinės rinkėjus.

Dabartinio prezidento oponentas – 48 metų Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis nuosekliai pabrėžia, kad jis siekia suvienyti valdančiųjų skaldomą Lenkiją.

Sostinės meru buvo išrinktas žadėdamas Varšuvą padaryti tolerantišku miestu visiems. Tokią pačią žinią jis skelbė ir per prezidento rinkimų kampaniją - žada būti visų lenkų prezidentu.

„Kur tik nuvykstu žmonės man sako „pavargome“. Labiausiai nuo skaldymo, bandymo nuteikti vienus prieš kitus. Mus skaldo į geresnius ir blogesnius į didelių miestų, miestelių ir kaimų gyventojus. Mums jau pakanka visko“, – kampanijos metu sakė A. Dudos varžovas R. Trzaskowskis.

Ši strategija grindžiama tuo, kad vienijanti žinia turėtų suburti kuo platesnę prieš A. Dudą nusiteikusių rinkėjų koaliciją.

Šie rinkimai labai svarbūs valdančiajai „Teisės ir teisingumo“ partijai, kurios teismų ir visuomeninio transliuotojo reformos sulaukė milžiniškos kritikos bangos iš šalies opozicijos ir Europos Komisijos.

Jeigu A. Duda būtų perrinktas, valdantieji išsaugotų galią visose valdžiose, pralaimėjimo atvejų kiltų sunkumų siekiant toliau vykdyti reformas.

Kojala įvertino Lenkijos prezidento rinkimus: akivaizdu – kova vyks iki paskutinės akimirkos