Pasaulyje

2020.07.07 16:45

JAV sulaikė žmogaus plaukų gaminių siuntą – įtaria priverstinį darbą Kinijos stovyklose

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.07.07 16:45

JAV muitinės pareigūnai sulaikė žmogaus plaukų produktų, kuriuos, kaip manoma, gamina Kinijos vakaruose esančios Sindziango provincijos darbo stovyklose laikomi musulmonai, siuntą.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tokių prekių gamyba „yra labai rimtas žmogaus teisių pažeidimas“, – sako JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybos (CBP) prekybos komisaro vykdomoji padėjėja Brenda Smith.

CBP pranešime teigiama, kad šie produktai buvo rasti 13 tonų sveriančioje 800 tūkst. JAV dolerių vertės bendrovės „Lop County Meixin Hair Product Company“ siuntoje. CBP nurodė sulaikyti šios bendrovės produkciją dėl to, kad ją gaminant, naudojamas kalinamų asmenų, priverstinis ar vaikų darbas.

B. Smith teigimu, nurodymas sulaikyti siuntą turėtų tapti signalu visoms su Jungtinėmis Valstijomis verslą plėtoti ketinančioms įmonėms, „kad neteisėti ir nežmoniški gamybos metodai nebus toleruojami JAV tiekimo grandinėse“.

„Lop County Meixin“ jau trečiasis per pastaruosius keletą mėnesių į juodąjį sąrašą dėl priverstinio darbo pakliuvęs žmogaus plaukų produktų eksportuotojas iš Sindziango. Tokie produktai paprastai naudojami plaukų priauginimo procedūrose.

Pekinas sulaukė pasmerkimo už tai, kad nuo 2017 m. pradžios po Sindziangą išsibarsčiusiose koncentracijos stovyklose įkalino jau beveik milijoną uigūrų ir kitų, dažniausiai islamą išpažįstančių etninių mažumų atstovų.

Kinija teigia, kad šios stovyklos yra perauklėjimo ir profesinio renginio centrai, reikalingi, siekiant veiksmingai kovoti su separatistiniu terorizmu ir ekstremizmu.

Uigūrai yra didžiausia tiurkų kalba kalbanti etninė grupė Sindziango provincijoje, šiek tiek mažiau čia gyvena etninių kazachų, kirgizų, tadžikų ir hujų.

CBP teigimu, siekiant užtikrinti, kad importuojamų gaminių kilmė ir kokybė atitinka JAV teisės aktuose numatytus reikalavimus, visi JAV importuotojai privalo patvirtinti, kad jų tiekimo grandinėse nėra naudojamas priverstinis darbas.

Šis pranešimas buvo išplatintas kaip tik tuo metu, kai JAV Valstybės, Prekybos, Iždo ir Vidaus saugumo departamentai įspėjo JAV verslininkus užtikrinti, kad nebūtų importuojama priverstinį darbą Sindziango ar kitose Kinijos provincijose naudojančių tiekimo grandinių produkcija.

Minėti departamentai taip pat įspėjo netiekti stebėjimo įrangos Sindziango valdžios institucijoms ir nedalyvauti uigūrų ar kitų šioje provincijoje gyvenančių mažumų įkalinimui skirtos infrastruktūros statybose.

Kinijos Vyriausybė „ir toliau Sindziange vykdo prieš uigūrus, etninius kazachus, etninius kirgizus ir kitų musulmonų tikėjimą išpažįstančių grupių atstovus nukreiptas represijas“, – teigiama Valstybės departamento pranešime.

Kaip informuoja JAV pareigūnai, su tuo susiduriantys verslininkai „turėtų žinoti apie galimą pavojų reputacijai, ekonomines ir teisines pasekmes“.

Šios savaitės pradžioje išplatintoje Kinijos eksperto Adriano Zenzo ataskaitoje teigiama, kad, siekdama sumažinti Sindziange gyvenančių musulmonų skaičių, Kinijos valdžia verčia musulmones moteris sterilizuotis arba vartoti kontraceptines priemones.

Taip pat skaitykite

Ataskaita, kurioje reziumuojama, kad Kinijos politika gali būti prilyginta lėtam demografiniam „genocidui“, buvo palydėta raginimų inicijuoti tarptautinį tyrimą Kinijos, kuri šiuos kaltinimus vadina „nepagrįstais“, atžvilgiu.

Taip pat skaitykite