Pasaulyje

2020.07.07 21:32

Kardinolas siūlo – dėl pandemijos nurašykite skolas skurdžiams, kad jie prisikeltų iš skolų kapo

LRT „Mažoji studija“, laida „Popiežius ir pasaulis“, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.07 21:32

„Ar galėtų koronaviruso krizė paskatinti skelbti jubiliejų, skolų dovanojimą, kad tie, kurie guli skolų kape, prisikeltų naujam gyvenimui?“ – Mišių metu Romos Popiežiškojoje Filipinų kolegijoje klausė kardinolas Luisas Antonio Tagle.

Skurdą prilygino kapui

Kalbėdamas apie Evangelijos ištrauką, kurioje Jėzus prikelia iš numirusiųjų Lozorių, kardinolas aptarė įvairias gyvenimo situacijas, kuomet žmonės atsiduria „kapuose“ ir jiems reikia šviesos, gryno oro ir naujo gyvenimo.

Kardinolas L. A. Tagle yra organizacijos „Caritas Internationalis“ prezidentas ir Tautų Evangelizavimo kongregacijos prefektas. Kalbėdamas apie pandemiją, jis atkreipė dėmesį į tai, kad žmonės dėl koronaviruso praranda darbus, „ypač tie, kurie dirba už dienos atlygį, tad išteklių trūkumas ir skurdas daugeliui neturtingų žmonių šiuo metu ir yra tas kapas“.

„Ar tie, kurie gali sau leisti žengti tokį žingsnį, galėtų nueiti prie tų kapų ir išlaisvinti vargšus, kurie yra jiems skolingi, ar galėtų dovanoti tas skolas?“ – retoriškai klausia kardinolas.

Kuomet trūko apsauginių kaukių, kulkų buvo ir yra daugiau negu pakankamai.

Turtingos šalys galėtų taip pasielgti neturtingų šalių atžvilgiu, paraginti nurašyti skolas, kad skurstančios šalys savo negausius išteklius galėtų skirti ne milžiniškų palūkanų mokėjimui, o kovai su virusui ir padėti savo žmonėms. „Ar galėtų koronaviruso krizė paskatinti skelbti jubiliejų, skolų dovanojimą, kad tie, kurie guli skolų kape, prisikeltų naujam gyvenimui?“ – Filipinų kolegijoje klausė L. A. Tagle.

Padėtų atlaikyti ekonominę krizę

Daugelis katalikų žino, kad terminas „jubiliejus“ yra siejamas su Bažnyčios šventaisiais metais. Tai ypatingas maldos ir piligrimysčių laikas, kurio pagrindinis akcentas – nuodėmių atleidimas. Šis žodis kilęs iš Senojo Testamento Kunigų knygos, kurioje nurodoma kas 50 metų švęsti jubiliejų ir pažymėti šią progą konkrečiais veiksmais: grąžinti nuosavybę vargšams, nurašyti jų skolas ir išlaisvinti iš vergijos.

Ericas LeCompte'as, Junginių Amerikos Valstijų (JAV) tarpreliginės grupės, siekiančios palengvinti užsienio skolą skurdžiausioms pasaulio valstybėms, vykdomasis direktorius, sakė, jog derėtų visiškai nurašyti skurdžiausių šalių skolas, „kad jos galėtų sustiprinti sveikatos apsaugą ir atlaikyti ekonominę krizę“, kurią sukėlė koronaviruso pandemija ir kuri „veikiausiai bus didžiausia finansinė krizė nuo Didžiosios depresijos laikų“.

Pandemija gali tapti ypatinga proga taikai ir susitaikinimui, jei mes, kaip viena žmonių šeima, turėsime nuolankumo pripažinti, kad diskriminacija, išankstinis nusistatymas, skurdas ir netinkami išlaidų prioritetai yra beprotybė.

Kardinolas L. A. Tagle savo homilijoje atkreipė dėmesį ir į tai, kam valstybės leidžia savo turimas lėšas ir pažymėjo, kad kuomet trūko apsauginių kaukių, kulkų buvo ir yra daugiau negu pakankamai. „Neturime reikalingų žmogiškųjų išteklių ar plaučių ventiliavimo įrangos“, bet šalys negaili milijonų vienam vieninteliam kariniam lėktuvui įsigyti, sakė jis.

Popiežius Pranciškus dar balandį formaliai pritarė Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso raginimui visame pasaulyje dėl koronaviruso paskelbti paliaubas, kad šalys galėtų skirti jėgas kovai su pandemija.

Paliaubos kaip gyvenimo būdas

Interviu agentūrai CNS kardinolas L. A. Tagle sakė, kad „pandemija gali tapti ypatinga proga taikai ir susitaikinimui, jei mes, kaip viena žmonių šeima, turėsime nuolankumo pripažinti, kad diskriminacija, išankstinis nusistatymas, skurdas ir netinkami išlaidų prioritetai yra beprotybė“.

Neturime reikalingų žmogiškųjų išteklių ar plaučių ventiliavimo įrangos, bet šalys negaili milijonų vienam vieninteliam kariniam lėktuvui įsigyti.

„Ši nepaprastoji padėtis mus ragina padėti gelbėti gyvybes. Mūsų bendras priešas yra užkratas. Mes nesame vienas kito priešai. Siūlomos karinės paliaubos primena, kad turime saugoti ar gelbėti vieni kitus, o ne žudyti. Turiu vilties, kad kai pandemija baigsis, – tikėkimės, kad tai įvyks greitai, – paliaubos ir toliau tęsis ir taps pasaulio gyvenimo būdu“, – kalbėjo filipiniečių kardinolas.

Siūlydamas paskelbti jubiliejų, kardinolas L. A. Tagle sakė norįs „padėti vargšams, kad jie išgyventų pandemiją ir kurtų ateitį“. Kardinolas mano, kad „būtų nebloga mintis surengti nepaprastojo Gailestingumo Jubiliejaus pratęsimą“. Kaip žinia, šiuos ypatingus Šventuosius Metus popiežius Pranciškus buvo paskelbęs 2015-2016 m.

„Popiežius jau suteikė visuotinius atlaidus užsikrėtusiems koronavirusu, taip pat sveikatos apsaugos darbuotojams“ ir visiems, kurie dirba ir meldžiasi, kad pandemija liautųsi. Popiežiaus raginimu Vatikano Apaštališkoji Penitenciarija išleido dekretą, skelbiantį visuotinius atlaidus. „Gal jo pavyzdį būtų galima perkelti ir asmenų bei valstybių skoloms?“ – klausia kardinolas L. A. Tagle.

Tekstą pagal CNS žurnalistės Cindy Wooden publikaciją parengė „Mažoji studija“ redakcija

Publikaciją svetainei LRT.lt parengė Vismantas Žuklevičius