Pasaulyje

2020.07.05 16:24

JAV Nepriklausomybės dieną – Trumpo pagyros ir nemažėjantys užsikrėtusiųjų skaičiai

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.05 16:24

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia apie naują dienos rekordą – šeštadienį koronavirusu užsikrėtusiųjų pasaulyje nustatyta per 212 tūkst. Daugiausiai naujų atvejų – JAV, Brazilijoje ir Indijoje. Tačiau Donaldas Trumpas per liepos 4-osios iškilmes pareiškė, kad Amerika sugrįžta ir jau netrukus jos laukia didinga pergalė.

Liepos 4-ąją, JAV Nepriklausomybės dieną, prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad didinga Amerikos pergalė ateina, ir ateis su trenksmu. Šalis dabar pasaulio lyderė pagal koronaviruso mirčių skaičių. Šventės svečiai – medikai, jiems prezidento padėka. Bet 130 tūkst. aukų jis nepaminėjo – užtat žadėjo, kad puikūs protai vakciną sukurs jau artimiausiais mėnesiais.

„Ištyrėme beveik 40 milijonų. Taip nustatėme atvejus, iš kurių 99 procentai visiškai nekenksmingi. Rezultatai, kokių negali parodyti jokia kita šalis, nes jokia kita šalis netiria tiek, kiek mes. Nei skaičiais, nei kokybe“, – per šventę gyrėsi JAV prezidentas.

Tikrovėje – iš nustatytų atvejų Amerikoje miršta puspenkto procento. O tiria daugiau net ir Lietuva, skaičiuojant vienam gyventojui. Ir dėl testų kokybės Amerika pandemijos pradžioje prarado mėnesį, kai testus gamino pati ir ydingus, o D. Trumpas pareiškė, kad atsakomybės už tai neprisiima.

Bet nuo kranto iki kranto, nuo Santa Monikos iki Majamio – per šventę šiemet net ir paplūdimiai uždaryti. Ir Floridoje rekordinis naujų atvejų šuolis, ir spartus augimas kitapus šalies Kalifornijoje.

Bet gretimi paplūdimiai pilni žmonių – giliai skilusi šalis, net kai virusas plinta 40 valstijų, ir dėl kovos priemonių neretai sprendžia ne pagal mokslinius duomenis, o pagal politiką.

Ir Amerikos atradėjas dabar šio skilimo taikinys – nepatenkintieji dėl kolonizacijos nuvertė dar vieną Kristupo Kolumbo statulą, kaip tik kai 60-čia kilometrų piečiau D. Trumpas žadėjo apginti ir apsaugoti amerikietiškąjį gyvenimo būdą, prasidėjusį su Kolumbo atradimais.

Už kelių kvartalų nuo D. Trumpo protestavo juodaodžių teisių gynėjai ir protestuotojai prieš jo politiką. Jei dėl ko sutaria abi pusės – kad nori ne tokios Amerikos.

„Tikrai nematau, dėl ko dabar Amerika galėtų švęsti. Šiuos kelerius metus nematau to, kas man ir yra Amerika“, – sakė vienas protestuotojų.

D. Trumpo kalboje – nuoskaudų sąrašas ir vėl priešinimas: mes ir jie. Ir pažadas įveikti priešus viduje, piktas gaujas, kurios neva verčia statulas, trina istoriją, vaikams plauna smegenis ir mindo laisvę.

„Esame pakeliui į pergalę prieš radikaliąją kairę – anarchistus, agitatorius, marodierius, žmones, kurie dažnai visai nenutuokia, ką daro. Jų tikslas yra griovimas. Mūsų tikslas – nesunaikinti didingiausio statinio žemėje, kurį pastatėme – Jungtinių Amerikos valstijų“, – kalbėjo JAV prezidentas.

Žinios. Iškart po šventinio savaitgalio – Lietuvoje įsitvirtins gerokai vėsesni orai

Kitaip negu pernai, D. Trumpas nerengė karinės technikos parado, bet ore – ir ne tik virš sostinės, o ir virš kitų rytinės pakrantės miestų – lėktuvų pasirodymas. Visoje šalyje 80 procentų renginių atšaukta ar sumažinta. D. Trumpo renginiai, artėjant rinkimams, kaip tik dideli.

Daugybė žmonių, su kaukėmis ir be jų, protestuotojai ir D. Trumpo rėmėjai, pasitiko fejerverkus. Paties Vašingtono merė prašė šiemet riboti entuziazmą ir ugnies pasirodymo nerengti, bet jos valdžia nesiekia federalinių žemių miesto centre, o demokratų politikų perspėjimai nesiekia respublikonų rėmėjų.