Pasaulyje

2020.07.05 08:11

Brazilijos prezidentas vetavo įstatymą dėl privalomo kaukių dėvėjimo

Rasa Strimaitytė, ELTA2020.07.05 08:11

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaras vetavo parlamento priimtą įstatymą dėl privalomo kaukių dėvėjimo koronaviruso pandemijai suvaldyti. Jis pasinaudojo savo veto teise, kad iš įstatymo išbrauktų du straipsnius, kurie numato prievolę dėvėti jas parduotuvėse ir bažnyčiose.

Kongresas dabar peržiūrės J. Bolsonaro veto ir spręs, ar jį vykdyti.

Keliose Brazilijos valstijose dėl pandemijos galioja prievolė dėvėti kaukę. Parlamento priimtas įstatymas dėl kaukių dėvėjimo yra pirmasis toks šalies mastu.

Viename įstatymo straipsnių teigiama, kad kaukės turi būti dėvimos „komerciniuose ir pramoniniuose objektuose, religinėse vietose, mokymo įstaigose bei uždarose patalpose, kuriose renkasi žmonės“. J. Bolsonaro argumentavo, kad šis straipsnis pažeidžia konstituciją, nes tai esą yra kišimasis į privačią erdvę. Verslo susitikimai esą, pavyzdžiui, gali vykti ir privačiose patalpose.

Brazilijos konstitucija saugo privačią gyvenamąją erdvę nuo valstybės kišimosi, tačiau parlamentarai pabrėžė, kad priimtas straipsnis aiškiai kalba apie uždaras patalpas, „kurios prieinamos visuomenei“, o ne apie gyvenamąsias patalpas.

J. Bolsonaro taip pat vetavo straipsnį, kuris įpareigoja parduotuves ir įmones suteikti kaukes savo darbuotojams, o žinybas – dalyti jas „ekonomiškai silpniems“ gyventojams.

Brazilija po JAV yra antra labiausiai nuo pandemijos nukentėjusi pasaulio šalis. Mirusiųjų čia yra per 63 000.