Pasaulyje

2020.07.04 12:18

LRT iš Vašingtono. COVID-19 užsikrėtimų JAV bus daugiau nei Lietuvoje gyventojų, bet fejerverkų šou neatsižadama

Ana Daukševič, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.04 12:18

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį užfiksavo naują koronavirusinės infekcijos COVID-19 epidemijos plitimo spartos rekordą, šalyje per parą patvirtinus daugiau kaip 53 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų. Vašingtone esantis LRT žurnalistas Aurimas Piečiukaitis sako, kad situacija šalyje su kiekviena diena atrodo vis niūresnė.

„Atrodo, pastarąją savaitę naujų COVID-19 atvejų per dieną rekordas pasiektas jau penktą kartą. Trečiadienį tas rekordas sumuštas – per dieną užfiksuota 50 tūkst. naujų susirgimų. Palyginimui, iš viso užfiksuotų viruso atvejų skaičius Jungtinėse Valstijose prilygs gyventojų Lietuvoje skaičiui“, – LRT RADIJUI pasakoja žurnalistas A. Piečiukaitis.

LRT žurnalistas atkreipia dėmesį, kad nors užfiksuotų atvejų JAV yra per 2 milijonus, apskritai sergančiųjų gali būti 10 kartų daugiau, t. y. maždaug 27 milijonai. Anot jo, aukščiausi šalies medicinos ekspertai prognozuoja, kad jeigu situacija nesikeis, ateityje kasdien bus skaičiuojama apie 100 tūkst. naujų COVID-19 atvejų.

„Kitaip tariant, krizė tiktai gilėja. Jeigu birželio pirmąją savaitę kalbėta apie palengvėjimą, nors kasdien fiksuota apie 20 tūkst. naujų atvejų, dabar galima kalbėti apie tai, kad šalis praranda viruso plitimo kontrolę, nebesuvaldo protrūkio, nes pastarąsias savaites kiekvieną dieną fiksuojama daugiau nei 40 tūkst. naujų atvejų“, – sako jis.

Viena didžiausių problemų JAV, anot jo, kad vienose valstijose virusas atsitraukia, kitose valstijose – sugrįžta, o nuo to priklauso vaistinių ar medicinos įstaigų darbas. A. Piečiukaitis sako, kad, pavyzdžiui, Los Andžele jau yra svarstymų, kad situacija gali priminti niūrų Niujorko scenarijų, kai buvo prognozuota, kad ligoninėse pacientams gali neužtekti lovų.

Taip pat skaitykite

Neišsižada liepos 4-osios fejerverkų šou

Nepaisant dramatiško naujų infekcijų skaičiaus didėjimo JAV, prezidentas Donaldas Trumpas ir toliau tiki, kad virusas išnyks. Įdomu tai, kad prezidentas pripažino apsauginių kaukių svarbą ir pirmą kartą teigė, kad jei situacija paaštrės, jis apsaugančią kaukę „būtinai dėvėtų“.

Taip pat skaitykite

„Aš palaikau kaukes. Manau, jos labai gerai. Nešioju, jeigu esu arti grupės žmonių. Tikrai nešiočiau. Esu nešiojęs, žmonės matė mane su kauke“, – kalbėjo D. Trumpas, nors iki šiol viešose vietose jis nebuvo užfiksuotas dėvintis šią apsaugos priemonę.

„Dabartinis koronavirusinių atvejų skaičių šuolis gali būti susijęs ne tik su tuo, kad kai kurios respublikoniškos, ypatingai pietuose, valstijos nusprendė karantiną švelninti anksčiau, bet ir susijęs su daug kritikos sulaukiančiu federalinės valdžios atsaku į koronaviruso pandemiją“, – LRT RADIJUI sako A. Piečiukaitis.

Dar šią savaitę viename interviu JAV prezidentas sakė, kad virusas „tiesiog pradings“. Anot A. Piečiukaičio, kaukių problema kai kur net politizuojama – kai kurie teigia, kad dėvėjimas traktuojamas kaip teisių suvaržymas.

„Krizė susijusi su federalinės valdžios sprendimais arba neaiškiais signalais iš Baltųjų rūmų. Koronavirusas apskritai apnuogino ir kitas Jungtinių Valstijų problemas, kurios nebūtinai yra susijusios su sveikatos apsauga“, – aiškina žurnalistas.

Šiemet Liepos 4-osios minėjimas rengiamas Amerikoje vis dar augant užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičiui ir tvyrant painiavai dėl rekomenduojamų apsaugos priemonių, ypač kaukių. D. Trumpas sulaukia kritikos už tai, kad, nepaisant koronaviruso infekcijos keliamo pavojaus, neatsisako didelių rinkiminės kampanijos mitingų ir kitų visuomenės susibūrimų, tokių kaip artėjanti šventė.

„Vašingtonas su koronaviruso tvarkosi gana neblogai. Karantinas palaipsniui švelninamas, metro, traukiniais važinėja vis daugiau žmonių, bet absoliuti dauguma gyventojų dėvi kaukes. Tai galbūt galėtų būti vienas iš atsakymų, kodėl kurį laiką fiksuojami mažesni atvejų skaičiai“, – sako A. Piečiukaitis.

„Šeštadienį planuojama paminėti Nepriklausomybės dieną, kuri sostinėje įprastai švenčiama griausmingai. (...) Šiemet šventė taip pat vyks ir pompastikos bus. Miesto širdyje planuojami daugiau nei pusvalandį truksiantys fejerverkai, karinių lėktuvų skrydžiai. Pats Trumpas tviteryje rašė, kad laukia ypatingas vakaras. Tiesa, Vyriausybė žada užtikrinti saugumą – per šventę planuojama išdalinti augiau nei 300 tūkst. kaukių, įrengti rankų dezinfekavimo stoteles, dalyviai raginami laikytis atstumo vienas nuo kito. Bet kaip bus užtikrinama, kad to atstumo bus laikomasi, kai į miestą sugūžės tūkstančiai žmonių, nėra aišku“, – pasakoja LRT žurnalistas.