LRT FAKTAI
Koronaviruso protrūkis Pietų Afrikos Respublikoje

Pasaulyje

2020.07.03 18:16

LRT FAKTAI. Ar Afrikoje vyksta baltųjų genocidas – apie jį kalba ir lietuviai, ir Trumpas

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.03 18:16

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) aktualijos Lietuvą pasiekia nedažnai, tačiau neseniai socialiniuose tinkluose išplito komentaras apie šalyje neva vykdomą baltųjų gyventojų genocidą, dalijantis nuoroda į portale „lrytas.lt“ skelbiamą nuomonę.

LRT FAKTAI išsiaiškino, kad joje skelbiami teiginiai remiasi tikslingai skleidžiama dezinformacija, kuri platinama visame pasaulyje.

„Į darbą paleidžiami kirviai, plaktukai, kirkos, akmenys“

Komentare pasakojama apie baltųjų esą patiriamą genocidą ir rasizmą, apeliuojant į tai, kad šiuo metu pasaulyje yra suaktyvėjęs judėjimas „Juodaodžių gyvybės yra svarbios“. Jame aprašomas esą ignoruojamas reiškinys – sistemiškai Pietų Afrikoje žudomi baltaodžiai.

Pietų Afrikos Respublikoje iki 1993 m. nebuvo panaikintas apartheidas, iki tada dvi skirtingos visuomenės grupės – europiečių kolonistų palikuonys ir seniau ten gyvenusios tautos – turėjo skirtingas teises.

„Prasidėjus žadamai „santarvės epochai“, per visą PAR nuvilnijo fizinės prievartos prieš baltuosius banga, tai kiek nusilpstanti, tai vėl sustiprėjanti, bet besitęsianti iki šiol“, – komentare rašo V. Michalovskis.

Toliau jis aprašo baltųjų ūkininkų patiriamą smurtą, esą sistemiškai puolami ir itin žiauriai žudomi ūkininkai, jiems liepiama palikti valstybę. Įtariama, kad už išpuolių netgi gali slypėti politikai bei vyriausybė.

„Į darbą paleidžiami kirviai, plaktukai, kirkos, akmenys. Vidutiniškai vienas iš šešių užpuolimų pasibaigdavo nužudymu. Kur kas daugiau – sunkesniais ar lengvesniais sužalojimais, jau nekalbant apie psichologinį smurtą, raginimus išsinešdinti iš „mūsų žemės“. Pasitaikydavę ir kolektyvinių šeimos žmogžudysčių, įskaitant mažamečius vaikus“, – rašoma komentare.

Kaip sukuriama neegzistuojanti problema, kuria patiki pats Trumpas?

Užsienio žiniasklaida ne kartą rašė, kad reiškinio, apie kurį rašo „Lietuvos rytas“, arba sistemiško baltųjų PAR gyventojų genocido, kaip jis įvardijamas ir komentare, įrodyti neįmanoma. Ūkininkų užpuolimų tikrai būna, pavyzdžiui, 2018 m., policijos duomenimis, jų buvo 564, žmogžudysčių – 62. Ankstesni tyrimai yra parodę, kad tokių užpuolimų tikslas – apiplėšti.

Ir tai tik dalis visoje šalyje vykstančių nusikaltimų – Pietų Afrika pasižymi vienu didžiausių žmogžudysčių skaičiumi pasaulyje.

PAR gyvenantis Andrius Slavuckas, dirbantis organizacijoje „Gydytojai be sienų“, sako, kad nusikaltimų problema – nelygybė.

Nedarbas šalyje dar niekada nebuvo toks didelis – šį mėnesį jis siekė beveik 30 proc., rodo naujausia statistika.

„Socialinė ir ekonominė atskirtis milžiniška, ir toks jausmas, kad kuo toliau, tuo blogiau, vis daugiau labai turtingų ir, kita vertus, labai neturtingų, vidurinė klasė mažėja. Žmonės net kaimo vietovėse dažnai neturi žemės, iš kur gauti maisto, [arba] žemė yra skirta ne dirbimui, žemės kiekis yra nepakankamas išmaitinti“, – apie padėtį PAR pasakoja pašnekovas.

„Ir tuo pat metu yra gausybė baltųjų fermerių, ūkininkų. Mano gyvenamojoje vietovėje, šiaurėje, jie užsėja geriausius laukus cukranendrėmis ir įdarbina žmones už minimumą, didžioji dalis jų yra užsieniečiai iš Mozambiko ar Zimbabvės, neturi legalaus statuso šalyje, jiems galima ir mažiau mokėti“, – A. Slavuckas sako, kad tokia sistema dar labiau didina skurdą.

„Harper’s Magazine“ pernai rašė, kad 72 proc. privačios žemės ūkio paskirties žemės PAR priklauso baltiesiems, nors šie nesudaro net dešimtadalio šalies gyventojų, – toks pasiskirstymas yra apartheido palikimas.

Tokie ūkiai, pašnekovo teigimu, apsupti neturtingų gyventojų ir dažnai tampa išpuolių aukomis. Išpuoliai išties būna smurtiniai, itin žiaurūs, bet jų aukomis tampa tiek baltaodžiai savininkai, tiek ūkiuose dirbantys juodaodžiai darbininkai.

Tačiau išpuolius išnaudoja būtent radikalūs baltieji, be to, jie buriasi į organizacijas, keliauja į užsienio valstybes ir bando daryti įtaką pasaulio lyderiams, baltiesiems supremacistams. Jie kalba, kad baltųjų diskriminacija yra vyriausybės vykdoma programa, o valstybiniame sektoriuje ir politikoje, priešingai nei ekonomikoje, A. Slavucko teigimu, juodaodžiai jau turi lygias teises, vykdoma ir žemės perskirstymo programa.

Žinutėmis apie baltųjų genocidą pasidalijo net JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Australijos premjeras, pakviesdamas PAR ūkininkus į savo šalį.

„Norima [PAR] diskredituoti tarptautiniu lygmeniu, kad atrodytų, jog čia vyksta tas pats, kas vyko Zimbabvėje, kur žemė buvo nusavinta ir paskirstyta korupciniu būdu <...>. Tarsi toks šantažas: jei jūs taip nepadarysit, mes jus parodysim kaip žlugusią valstybę, nesugebėsite pritraukti investicijų“, – apie tai, koks diskursas apie valstybę kuriamas, pasakoja pašnekovas. „Dezinformacijos lygis toks didelis, kad jie sukuria neegzistuojančią problemą, apie kurią visi kalba.“

Problemos, neišsprendžiamos dešimtmečius

A. Slavucko teigimu, afrikanų, baltųjų ūkininkų nusivylimas suprantamas – jie sunkiai susitaiko su turėtos privilegijuotos padėties praradimu.

„Dalis jų sunkiai integruojasi, nori išlaikyti savo kultūrą, tradicijas, gyvena savyje, net maži vaikai yra išlaikę savo mąstymą, ideologiją. <...> svajoja apie savo valstybę ir norėtų būti atskirai, išlaikyti savo gyvenimo būdą ir labai dažnai būna rasistai“, – aiškina A. Slavuckis.

Šiaurinėje PAR dalyje yra miestas, kuriame gyvena izoliuota afrikanerių bendruomenė, jie netgi turi atskirą valiutą.

„Lietuvos ryte“ išleistas komentaras iliustruotas nuotrauka, kurioje matyti baltojo ūkininko karstas, apdengtas vėliava, beveik identiška Vokietijos nacionalsocialistų, tai vadinamojo Afrikanerių pasipriešinimo judėjimo grupuotės simbolis.

Tačiau A. Slavickas pabrėžia, kad šiuo atveju kalbame apie radikalus – tiek vienoje, tiek kitoje stovykloje esama kraštutinių pažiūrų atstovų. Toks yra, pavyzdžiui, Julius Malema, minimas ir V. Michalovskio tekste. Iš aukštų pareigų dabartinėje valdančiojoje partijoje jis buvo atleistas būtent dėl neramumų kurstymo ir jis išties išgarsėjo tuo, kad viešai dainavo apartheido laikų dainą „Nušauk būrą“.

Konfliktą PAR gyvenantis lietuvis prilygina tam, kas šiuo metu vyksta tarp Izraelio ir Palestinos.

„Žemė iš esmės yra didžiulė problema, ir man tai primena Lietuvą. Mūsų žmonės irgi buvo nusavinti nuo žemės, kolektyvizuoti ir tas žemės klausimas po Nepriklausomybės buvo labai aktualus, labai daug neaiškumų, pykčių, teismų procesų“, – sako A. Slavuckis.

PAR tokie žemių nusavinimai tęsėsi beveik visą praėjusį šimtmetį, o baltiesiems gaunant geresnes, derlingesnes žemes, nelygybė tik augo.

Šiandien situacija taisoma vykdant pozityvią diskriminaciją, A. Slavuckis pateikia pavyzdį, kad darbinantis į valstybinę įstaigą, jei kandidatai turi vienodas kompetencijas, pirmenybė bus teikiama juodaodei moteriai, o mažiausiai šansų turės baltaodis vyras. Tačiau privačiame sektoriuje viskas priešingai, sako pašnekovas, ir baltaodžiai čia yra keliais žingsniais priekyje.

„Nesutvarkyta edukacinė sistema, mano požiūriu, yra didžiausia klaida. Blogai išvystytos mokyklos atspindi nelygybę, bus sunku ką nors pakeisti, jei tai tęsis. Yra mokyklų, kuriose pamokos vis dar vyksta po medžiais, be bėgančio vandens ir su lauko tualetais, – sako pašnekovas. – Be to, miestuose, kur koncentruojasi baltieji, yra ir privačių brangių mokyklų. Kodėl per 30 metų čia niekas kardinaliai nepasikeitė? Nes kai kurie esminiai dalykai nebuvo pakeisti ir dėl to status quo tęsiasi.“

Manipuliacija

Sisteminis baltųjų ūkininkų genocidas PAR nėra įrodytas. Valstybėje išties vyksta itin žiaurios ūkių atakos, bet tai yra tik vienas iš nusikaltimų ir per juos nukenčia ne tik baltaodžiai. Tuo tarpu izoliuotos afrikanų bendruomenės tuos išpuolius išnaudoja tam, kad skleistų žinutes apie baltųjų patiriamą smurtą, kurį neva organizuoja vyriausybė.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra