Pasaulyje

2020.07.03 15:45

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad Putinas pasirašė dekretą, keičiantį Konstituciją

LRT.lt2020.07.03 15:45

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, keičiantį Konstituciją. Jis įsigalios liepos 4 d. Nutarimas skelbiamas oficialiame teisinės informacijos portale, rašo „Dožd“. 

Prezidentas, komentuodamas balsavimo rezultatus, sakė: „Tik Rusijos piliečiai galėjo pasakyti galutinį žodį dėl Konstitucijos pataisų: priėmėme šį sprendimą kartu“.

Liepos 1 d. Rusijoje baigėsi balsavimas dėl Konstitucijos pataisų. Išankstinis balsavimas visoje šalyje prasidėjo dar birželio 25 d., todėl, kaip teigia vietos žiniasklaida, Rusijos Federacijos piliečiams buvo operatyviai sušvelnintos visos karantino priemonės.

Suskaičiavus beveik visus balsus, Kremlius teigia, kad Konstitucijos pataisas palaikė beveik 80 procentų šalies gyventojų. Pakeitimai leis prezidentui Vladimirui Putinui kadencijas skaičiuoti iš naujo ir valdžioje teoriškai išbūti iki 2036-ųjų.

Beveik 78 proc. žmonių, balsavusių savaitę trukusiame referendume, pritarė Rusijos Konstitucijos pakeitimams, ketvirtadienį pranešė rinkimų pareigūnai, suskaičiavus visus balsus. Savo ruožtu Kremliaus kritikai teigia, kad balsavimas buvo suklastotas.

Per trečiadienį pasibaigusį plebiscitą 77,92 proc. dalyvių išreiškė palaikymą Konstitucijos reformai, o 21,27 proc. balsavo prieš pagrindinio įstatymo pakeitimus, sakoma Centrinės rinkimų komisijos (CRK) pranešime. Pasak pareigūnų, balsavusiųjų aktyvumas buvo 64,99 procento.

Opozicija sako, kad patys skaičiai rodo, jog balsavimas buvo suklastotas, nes šalyje juntamas didelis nusivylimas Vyriausybe dėl prastėjančios gyvenimo kokybės ir atsako į koronaviruso pandemiją. Paskutinę referendumo dieną vyko protestai. Juose žmonės skandavo, kad geriausia pataisa būtų – V. Putino atsistatydinimas.

Kokie pokyčiai?

Vienas iš pagrindinių pakeitimų yra kadencijų prezidento poste „perkrovimas“, galintis V. Putinui suteikti galimybę išlikti prie šalies vairo iki 2036 metų.

Kitomis politinėmis reformomis nežymiai pakoreguojama Rusijos valdymo sistema. Prezidentui suteikiami tam tikri nauji įgaliojimai, įskaitant teisę skirti svarbius teisėjus ir prokurorus, o parlamentas turės didesnę įtaką skiriant Vyriausybės aukšto rango pareigūnus.

Rusijos įstatymams suteikiama pirmenybė prieš tarptautinę teisę, o aukšto rango pareigūnai negalės turėti užsienio valstybių pilietybės ar leidimo gyventi. Minimalus atlyginimas negalės būti mažesnis už pragyvenimo minimumą, o valstybinės pensijos turės būti indeksuojamos pagal infliaciją.

Reformomis į Konstituciją taip pat įrašomas „tikėjimas Dievą“ ir rusų kalba įtvirtinama kaip valstybinė šalies kalba; santuoka apibrėžiama kaip vyro ir moters sąjunga, uždraudžiama atiduoti Rusijos teritorijas ar abejoti šalies „istorine tiesa“.

Taip pat skaitykite