Pasaulyje

2020.07.03 13:47

Chodorkovskis apie balsavimą dėl Putino reformų: tai buvo visiškas sukčiavimas

LRT.lt2020.07.03 13:47

Ištremtas Rusijos oligarchas Michailas Chodorkovskis referendumą, suteikiantį Vladimirui Putinui galimybę likti valdžioje iki 2036 m., pavadino „visišku sukčiavimu“, rašo „Sky News“.

Buvęs Rusijos naftos milžinės „Jukos“ vadovas, kurį Rusijos teismai prieštaringai vertintoje byloje nuteisė ir įkalino už mokesčių vengimą bei sukčiavimą, sakė, kad referendume prezidento darbuotojai užtikrino, kad jis nesurinktų mažiau balsų nei ankstesniuose rinkimuose.

Suskaičiavus beveik visus balsus, Kremlius teigia, kad Konstitucijos pataisas palaikė beveik 80 procentų šalies gyventojų. Pakeitimai leis prezidentui Vladimirui Putinui kadencijas skaičiuoti iš naujo ir valdžioje teoriškai išbūti iki 2036-ųjų. Kremliaus kritikai teigia, kad balsavimas buvo suklastotas.

„Tai buvo visiškas sukčiavimas“, – 57 metų M. Chodorkovskis sakė „Sky News“ Londone, kur jis dabar gyvena pabėgęs iš Rusijos.

2003 m. buvęs turtingiausias Rusijos vyras apkaltino V. Putiną melavus parlamentui apie tai, kokių pakeitimų jis nori Rusijos Konstitucijoje, ir teigė, kad pakeitimai neatitinka jokių dabartinių taisyklių, o yra „sugalvoti“ prezidento.

Kitomis politinėmis reformomis nežymiai pakoreguojama Rusijos valdymo sistema. Prezidentui suteikiami tam tikri nauji įgaliojimai, įskaitant teisę skirti svarbius teisėjus ir prokurorus, o parlamentas turės didesnę įtaką skiriant Vyriausybės aukšto rango pareigūnus.

Rusijos įstatymams suteikiama pirmenybė prieš tarptautinę teisę, o aukšto rango pareigūnai negalės turėti užsienio valstybių pilietybės ar leidimo gyventi. Minimalus atlyginimas negalės būti mažesnis už pragyvenimo minimumą, o valstybinės pensijos turės būti indeksuojamos pagal infliaciją.

Reformomis į Konstituciją taip pat įrašomas „tikėjimas Dievą“ ir rusų kalba įtvirtinama kaip valstybinė šalies kalba; santuoka apibrėžiama kaip vyro ir moters sąjunga, uždraudžiama atiduoti Rusijos teritorijas ar abejoti šalies „istorine tiesa“.

M. Chodorkovskis, įkūręs demokratijos ir žmogaus teisių iniciatyvą „Atvira Rusija“, sakė, kad prezidentas siekia teisėtumo pasaulinėje arenoje, tačiau „gyvena savo pasaulyje“, todėl jam buvo „visiška staigmena“, kai Rusija buvo ištremta iš G–7 po Krymo aneksijos 2014 m.

Liepos 1 d. Rusijoje baigėsi balsavimas dėl Konstitucijos pataisų. Išankstinis balsavimas visoje šalyje prasidėjo dar birželio 25 d., todėl, kaip teigia vietos žiniasklaida, Rusijos Federacijos piliečiams buvo operatyviai sušvelnintos visos karantino priemonės.

Jis teigė, kad V. Putinas iš pradžių buvo labai populiarus, nes atnešė Rusijai stabilumą, tačiau norėdamas istorijos knygose išlikti sėkmės pavyzdžiu, jis turėjo pasitraukti, kai jam baigėsi antroji kadencija 2008 m.

Dabar V. Putinas turi labai mažai realios paramos Rusijoje dėl šešerius metus trunkančio ekonominio sąstingio, teigė buvęs oligarchas.

Tačiau jis sakė, kad prezidentas net neįsivaizduoja, koks jis nepopuliarus, nes apsupo save žmonėmis, kurie bijo jam prieštarauti, kadangi jis jiems sumoka ir suteikia išskirtines teises.

„Neabejoju, kad Putinas tarptautinėje arenoje naudoja tuos pačius gangsterių metodus, kuriuos naudoja Rusijoje, ir kurių išmoko dar dirbdamas KGB, FSB ir Sankt Peterburge“, – sakė M. Chodorkovskis.

„Tai yra sudėtingos technologijos ir visiškai nusikaltėliškos schemos. Ir jis sukuria nepatogias situacijas. Jis sukuria problemas ir tada leidžia šalims bandyti išspręsti tas problemas ir situacijas“, – sako jis.

M. Chodorkovskis pridūrė, kad žino, jog rizikuoja kiekvieną kartą, kai kritikuoja V. Putiną.

„Bet kuris Putino priešininkas susiduria su grėsme“, – sakė jis.

„Mes žinome nemažai žmonių, pradedant nuo [nužudytos žurnalistės] Anos Politkovskajos, [nužudyto anti-Putino politiko] Boriso Nemcovo ir daugelio kitų, žuvusių tame mūšyje, toje konfrontacijoje“, – sako jis.

„Kai pradedate vairuoti automobilį ar išeinate į gatvę, jūs rizikuojate ir vis dėlto norite prisiimti šią riziką. Priešingu atveju negalėtumėte gyventi normalaus gyvenimo. Mano įprastas gyvenimas yra pasakyti atvirai, ką aš galvoju apie tai, kas vyksta Rusijoje. Mano įprastas gyvenimas yra bandymas atstatyti demokratiją Rusijai. Jei norint turėti normalų gyvenimą, turėsiu sumokėti tam tikru savo gyvenimo momentu – savo gyvenimu... Aš būsiu pasirengęs tai padaryti“, – tvirtina M. Chodorkovskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt