Pasaulyje

2020.07.02 23:01

JAV aiškinasi, ar Rusijos žvalgyba mokėjo premijas Talibanui už nužudytus amerikiečių ir britų karius

Ignas Jačauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.02 23:01

Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso demokratai pasikvietė žvalgybos tarnybų atstovus, kad šie suteiktų visą informaciją apie tai, ar iš tiesų Rusijos žvalgyba mokėjo pinigines premijas Talibanui už nužudytus amerikiečių ir britų karius. Kongreso nariai taip pat nori išsiaiškinti, ar apie tai buvo informuotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris neigia apie tai žinojęs, o pranešimus vadina demokratų ir žiniasklaidos sąmokslu.

Per Padėkos dieną D. Trumpas netikėtu apsilankymu nustebino Afganistane dislokuotus karius. Pasirodžius pranešimams, kad žvalgyba informavo prezidentą, jog Rusija suteikia premijas Talibanui už amerikiečių karių gyvybes, Baltieji rūmai ir D. Trumpas neigia tokią informaciją matę, nes prezidentą pasiekia ne visa informacija, o tik svarbi.

2019-ųjų balandį Afganistane per išpuolį žuvo trys jūrų pėstininkai, vykę atgal į Bagramo oro bazę. Talibanas prisiima atsakomybę, o „Associated Press“ išsiaiškino, kad kariuomenė įtaria galimą Rusijos įtaką. 2020-ųjų pradžioje JAV specialiųjų operacijų pajėgos įvykdė reidą Talibano poste ir ten rado pusę milijono dolerių, kuriuos žvalgyba vėliau susiejo su Rusijos žvalgyba.

Šaltiniai amerikiečių žiniasklaidoje teigia, kad premijas Rusija Talibanui siūlė po to, kai 2018-aisiais amerikiečių pajėgos Sirijoje sunaikino 100 Rusijos samdinių, dirbusių Sergejaus Prigožino bendrovėje. JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo pripažįsta, kad į tokią informaciją visada žiūrėjo rimtai ir neneigia, kad apie ją žinojo.

„Labai rimtai į tai žiūrėjome ir atitinkamai tvarkėmės. Rusai parduoda ginklus, kad keltų grėsmę amerikiečiams jau daugiau kaip dešimt metų. Mes tam prieštaravome ir kai susitinku su rusų diplomatais, kaskart kalbu su jais apie tai“, – tikina M. Pompeo.

Ketvirtadienį žvalgybos pareigūnai JAV Kongrese pristatys informaciją detaliau, tačiau Kongreso nariams nerimą kelia kitas klausimas. D. Trumpas ne kartą užsiminė, kad į G7 susitikimą svarsto pakviesti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Nepaisant didelės kritikos bangos, to ir toliau neatmeta M. Pompeo. Kongreso demokratai tuo nepatenkinti.

„Pirmiausia, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas neturėtų kviesti Rusijos į G7 susitikimą. Turime svarstyti apie sankcijas ir kaip dar atgrasyti Rusiją elgtis kenkėjiškai, o ne integruoti ją į civilizuotų tautų bendruomenę“, – tikina Atstovų rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas.

Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi palaiko idėją Rusijai skelbti papildomas sankcijas.

„Prezidentas turi turėti nuomonę, kaip priimti sprendimus, susijusius su mūsų šalies saugumu. Tam, kad turėtum nuomonę, reikia turėti žinių. Kai jis ignoruoja faktus, kai jam pateikiama informacija, tai jau yra įprotis ir pareigų apleidimas. Noriu pasakyti, kad pareigų apleidimas negali būti vienintelis mūsų veiksmas. Turime įvesti Rusijai sankcijas ir padaryti tai kuo greičiau“, – sako N. Pelosi.

Kremlius informaciją apie premijas Talibanui vadina „melu“.

Populiariausi

Protestai Minske po Baltarusijos prezidento rinkimų

Pasaulyje

2020.08.11 10:33

Įvykiai Baltarusijoje. Minske vėl pasipylė susirėmimai: protestuotojai statė barikadas, pareigūnai atsakė garsinėmis granatomis Minske sutelkta daug kariškių, OMON pareigūnai vyksta į daugiabučių kiemus, panešama apie masinius areštus; atnaujinta 00.48

44