Pasaulyje

2020.07.02 17:44

Suomija tyliai išėmė svastiką iš karinių oro pajėgų simbolikos

LRT.lt2020.07.02 17:44

Suomija tyliai pašalino svastikas nuo emblemų ant kai kurių savo oro pajėgų lėktuvų ir pakeitė jas ereliais, kad būtų išvengta tapatinimo su simboliu, kuris tapo nacizmo sinonimu.

Sprendimas pakeisti Suomijos oro pajėgų logotipą kilo 2017 m., tačiau niekada nebuvo paskelbtas viešai. Jį atskleidė Helsinkio universiteto profesorius Teivo Teivainen, rašo „The Brussels Times“.

Nors po Antrojo pasaulinio karo oro pajėgos nustojo naudoti svastiką ant savo lėktuvų, simbolis buvo matomas ant pajėgų emblemų, vėliavų ir uniformų, oro pajėgų atstovas sakė BBC.

Svastikos ištakos ant aviacijos vėliavų ir lėktuvų siekia daugiau nei du dešimtmečius.

1918 m., netrukus po Suomijos nepriklausomybės paskelbimo, švedų grafas Ericas von Rosenas padovanojo jaunai Respublikai savo pirmąjį orlaivį – lėktuvą su mėlyna svastika – kaip sėkmės talismaną.

Svastika, vienas seniausių žmonijos simbolių, ypač Europoje ir Azijoje, „taip pat tai buvo simbolis Suomijos mitologijoje, todėl buvo natūralu jį naudoti“, – teigė Suomijos armijos atstovas.

Pasak darbuotojų, naujai patvirtinta emblema – su auksiniais ereliais – nuo 2002 m. buvo oficialus Suomijos oro pajėgų simbolis. Tačiau keli lėktuvai, orlaiviai, vėliavos ir logotipai vistik išlaikė svastikos simbolį.

„Tai kažkas, ką mes turėjome aiškinti užsieniečiams, kurie simbolį susiejo su nacistine Vokietija, net jei jo kilmė buvo visiškai kitokia“, – sakė štabo viršininkas Henrikas Gahmbergas.

Prieš trejus metus Suomija tyliai nutarė, kad praėjus 72 metams nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos ant šalies lėktuvų negali būti naudojamas svastikos simbolis, rašo „Brussels Times“.

Tiesa, Suomijos svastiką sukūręs švedų grafas turėjo ryšių su Hitlerio režimu – jis buvo susijęs su vienu pagrindinių nacistinės Vokietijos lyderių Hermannu Goringu.