Pasaulyje

2020.07.05 18:38

Pavojinga dezinformacija apie COVID-19 gali būti 10 kartų paveikesnė nei BBC naujienos

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.07.05 18:38

Oksfordo interneto instituto (OII) atlikto tyrimo duomenimis, Kinijos ir Rusijos valstybinės žiniasklaidos skleidžiama su koronavirusu susijusi dezinformacija kai kuriais atvejais pasiekia platesnę auditoriją Prancūzijos, Ispanijos ir Vokietijos socialiniuose tinkluose nei naujienos apie pasaulinę pandemiją, kurias transliuoja pagrindinės šių šalių žiniasklaidos agentūros.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (RFE/RL) originalus kūrinys.

Birželio 29 d. OII paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad Rusijos valstybės kontroliuojmas tarptautinis naujienų tinklas RT pasiekė penkis kartus didesnį skaitytojų skaičių, skaičiuojant vienam socialiniame tinkle „Facebook“ ar „Twitter“ pasidalintam straipsniui apie koronavirusą prancūzų kalba, nei didžiausias Prancūzijos dienraštis „Le Monde“.

Kinijos tarptautinio radijo (CTI) socialinėje žiniasklaidoje pasidalinti straipsniai sugeneravo keturis kartus daugiau įsitraukimų vienam straipsniui nei pagrindinis Ispanijos laikraštis „El Pais“.

„Daugelis šių valstybės remiamų žiniasklaidos agentūrų pateikia patvirtintos, faktais grįstos informacijos apie koronavirusą ir klaidinančių, teisybės neatitinkančių duomenų mišinį, kuris gali pasėti dar daugiau netikrumo visuomenėje, bandančioje suprasti, kas iš tiesų yra COVID-19 pandemija“, – pranešime spaudai rašo OII tyrimų asistentė Katarina Rebello.

Tyrimo bendraautorius OII direktorius Philipas Howardas priduria, kad, be Kinijos ir Rusijos, valstybės remiamos Irano ir Turkijos žiniasklaidos priemonės taip pat yra nusitaikiusios į „prancūziškai, vokiškai ir ispaniškai kalbančius socialinių tinklų vartotojus visame pasaulyje, skleisdamos jiems su koronavirusu susijusią informaciją“.

OII tyrėjai nustatė, kad dezinformacijos pobūdis skiriasi atsižvelgiant į kalbą ir kilmės šalį.

Pavyzdžiui, Rusijos visuomenės informavimo priemonės, skleidžiančios su koronavirusu susijusią informaciją prancūzų ir vokiečių kalbomis, „nuolat akcentuoja silpnas demokratines institucijas ir pilietinę netvarką Europoje“.

Rusijos ir Irano žiniasklaida kuria ispanakalbiams socialinių tinklų vartotojams iš Jungtinių Valstijų ir Lotynų Amerikos skirtą „poliarizuojantį turinį“.

Kinijos ir Turkijos žiniasklaida, platindama naujienas ispanų kalba, akcentuoja savo nuopelnus prisiimant „pasaulinę lyderystę kovoje su pandemija“.

Tyrimo metu OII analizavo Rusijos RT ir „Sputnik“ naujienų agentūrų turinį, Kinijos pasaulinio televizijos tinklo (angl. Global Television Network), Kinijos tarptautinio radijo (angl. China Radio International) ir „Xinhua“ naujienų agentūros (angl. Xinhua News Agency) skleidžiamą informaciją bei Irano ir Turkijos žiniasklaidos priemones.

Buvo apžvelgtos populiariausios kiekvienos iš šių žiniasklaidos priemonių naujienos, paskelbtos laikotarpiu nuo gegužės 18 d. iki birželio 5 d. Ankstesnio OII tyrimo metu nustatyta, kad itin politizuotos kai kurių Rusijos, Kinijos, Irano ir Turkijos žiniasklaidos agentūrų naujienos galėjo turėti net 10 kartų didesnį poveikį nei tokių kanalų kaip BBC skleidžiama informacija.