Pasaulyje

2020.07.02 10:26

Baltarusijos ambasadorius apie Rusijos siūlytą „integraciją“ – prašė Minsko atsisakyti beveik visos valdžios

LRT.lt2020.07.02 10:26

Baltarusijos ambasadorius Rusijoje Vladimiras Semaško atskleidė, kad pernai, per Baltarusijos ir Rusijos derybas dėl bendros sąjunginės valstybės įsipareigojimų įgyvendinimo, Kremlius prašė Minsko perduoti 95 proc. valdžios į „viršnacionalinį lygį“, praneša Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

Ambasadorius pažymėjo, kad valdžios perdavimas į viršnacionalinį lygį neturėtų pažeisti valstybių suvereniteto.

„Prisimenu 2019 m. vasario 13 dieną, kai Sočyje gavome pirmą pasiūlymą (Rusijos pusės vardų neminėsiu). Mes jį išstudijavome ir perdavėme prezidentui, aš jam pasakiau, kad tai reiškia atvirą kapituliaciją. Neturiu tam kito apibrėžimo: jie siūlė viską perduoti į aukštesnį lygį, mums paliekant labai mažai sprendimų priėmimo laisvės, pavyzdžiui, pervadinant policijos pajėgas. Taip neturėtų būti“, – aiškino V. Semaško.

Pernai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ėmė didinti spaudimą Aliaksandrui Lukašenkai realiai įgyvendinti 1996 m. pasirašytos sąjunginės Baltarusijos-Rusijos valstybės įkūrimo susitarimus. Ši tema buvo aptariama keliuose lyderių susitikimuose, bet realiai pasistūmėta nebuvo.

Lietuvos pareigūnai ne kartą pasisakė, kad Vilniaus prioritetas yra nepriklausoma Baltarusija, tačiau šalies suvereniteto užtikrinimas pirmiausiai priklauso nuo pačių baltarusių.

Taip pat skaitykite

V. Semaško taip pat pateikė Europos Sąjungos (ES) pavyzdį, kur, anot Baltarusijos diplomato, valstybės narės viršnacionalinėms institucijoms perduoda apie 18 proc. valdžios.

Diplomatas detalizavo, kad ekonomikos klausimais Rusija su Baltarusija turi siekti susitarimo ir konsensuso, nepažeidžiant nė vienos pusės interesų.

„Šis klausimas reikalauja išmintingo požiūrio. Nei Rusija, nei Baltarusija nenori prarasti savo nacionalinio suvereniteto“, – V. Semaško cituoja „BelTA“.

Rugsėjį Rusijos dienraštis „Kommersant“ skelbė susipažinęs su pasirašytais Baltarusijos ir Rusijos integracijos planais, kurie numatė iki 2021-ųjų ir vėliau suvienodinti eilę valstybių institucijų ir struktūrų.

Taip pat skaitykite

Tada Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makejus žiniasklaidai nurodė, kad šiame susitarime numatytas viršnacionalinių struktūrų kūrimas prieštarauja 1999-aisiais pasirašytai Rusijos ir Baltarusijos sutarčiai, kuri numato sąjunginę valstybę su bendra valiuta, įstatymų sistema ir užsienio politika.

„Turime daugiau dėmesio teikti koordinuotos žemės ūkio ir pramonės politikos įgyvendinimui – tai svarbiausia. Nėra jokių politinių problemų, susijusių su federacinės ar konfederacinės valstybės suformavimu“, – V. Makejų spalį citavo „The Moscow Times“.

Taip pat skaitykite