Pasaulyje

2015.11.11 20:01

Rusija ir Iranas perspėja pasaulio galias nesikišti į Sirijos derybas

BNS 2015.11.11 20:01

Rusija ir Iranas trečiadienį perspėjo kitas tarptautines partneres netrukdyti bandymams pradėti Sirijos vyriausybės ir opozicijos derybas dėl karo užbaigimo, pareiškė Maskva.

Maždaug 20 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai šeštadienį susitiks Austrijos sostinėje Vienoje ir mėgins suteikti postūmį taikos proceso planui, kuriame numatytos paliaubos tarp Basharo al-Assado režimo ir kai kurių opozicijos grupių, bei derybos, ieškant politinio sprendimo.

Tačiau Sirijos režimo ir opozicijos atstovai šiame dialogo etape nedalyvaus.

„Išoriniai tarpininkai... privalo padėti šalims susitarti ir nekeisti Sirijos viduje vykstančių derybų ir nebandyti užbėgti už akių jų rezultatams“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija po ministro Sergejaus Lavrovo ir jo Irano kolegos Mohammado Javado Zarifo pokalbio telefonu.

Rusija ir Iranas yra stipriausi B. al-Assado rėmėjai. Abi šalys teikia karinę paramą režimo pajėgoms.

Jungtinės Amerikos Valstijos, dauguma Vakarų šalių bei tokios regiono valstybės kaip Saudo Arabija ir Turkija griežtai stojo prieš B. al-Assadą ir ragina jį atsistatydinti, jeigu įmanomas koks nors politinis žiauraus ketverius metus nesiliaujančio konflikto sprendimas.

Antradienį Sirijos kariuomenė pralaužė daugiau nei metus trukusią „Islamo valstybės“ kovotojų apsiaustį šiaurinėje šalies dalyje esančioje oro pajėgų bazėje. Tai buvo pirmas svarbus proveržis nuo rugsėjo 30 dienos, kai Rusijos aviacijos pajėgos pradėjo savo kampaniją Sirijoje.

Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad šis proveržis buvo „Rusijos aviacijos veiksmų rezultatas“ ir kad „opozicijos“ grupuotės padėjo suteikti informacijos apie aviacijos smūgių taikinius. Konkrečių grupuočių ministerija nenurodė.

Per pastarąsias dvi dienas Rusijos lėktuvai atakavo 277 „teroristinius“ taikinius Sirijoje, nurodė ministerija.

Maskva sako Sirijoje bombarduojanti „Islamo valstybės“ ir kitas „teroristines“ grupuotes, tačiau Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės sako, kad Rusijos pajėgų taikiniais dažniausiai tampa nuosaikiosios pajėgos, kovojančios su B. al-Assado režimu.

Vakarai atmetė Rusijos pasiūlymus dėl Sirijos

Rusijos pateiktas Sirijos politinės reformos planas nebus būsimų Vienos derybų pagrindinis klausimas, siekiant susitarti dėl kelio gairių plano penktus metus trunkančiam karui užbaigti, trečiadienį pareiškė Didžiosios Britanijos pasiuntinys.

Rusija išplatino aštuonių punktų planą, pasibaigus paskutiniam parengiamųjų derybų ratui Vienoje spalio 30 dieną. Jame siūloma Sirijoje surengti rinkimus po pusantrų metų konstitucinės reformos proceso.

„Mes žinome apie Rusijos pasiūlymus“, – sakė britų ambasadorius Matthew Rycroftas žurnalistams.

„Aštuonių punktų planas nėra Vienos diskusijų centre, bet Rusija yra“, – pridūrė jis.

Maždaug 20 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai šeštadienį Vienoje mėgins susitarti dėl taikos plano, numatančio paliaubas tarp B. al-Assado  režimo ir kai kurių opozicijos grupuočių pajėgų.

Kiti Vakarų diplomatai atmetė prieš dvi savaites pateiktą taikos planą kaip netinkamą derybų pradžiai, nes jame aiškiai nenurodytas tolesnis Sirijos lyderio B.al-Assado likimas.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europoje bei arabų šalys reikalauja, kad B .al- Assadas tam tikru pereinamojo laikotarpio etapu pasitrauktų iš valdžios, tačiau Iranas ir Rusija nepritaria šiam reikalavimui.

Vienas diplomatas JT Saugumo Taryboje pavadino Rusijos pateiktą pasiūlymą skubotai paruoštą ir pareiškė, kad jame nėra problemos sprendimo.

Rusijos parengtame dokumente „Požiūris į Sirijos krizės sprendimą“ raginama sudaryti konstitucinę komisiją, į ją įtraukiant „vietos ir užsienio opozicijos“ grupuotes.

Plane nieko nesakoma apie prezidento B.al-Assado atsistatydinimą per pereinamąjį laikotarpį, nors to primygtinai reikalauja opozicija. Jame tik sakoma, kad Sirijos prezidentas „nepirmininkaus konstitucinei komisijai“.

Rusijos plane siūloma prezidento ir parlamento rinkimus rengti vienu metu, kai referendume jau bus patvirtinta konstitucija.

Tačiau dokumente neužsimenama, kad B.al-Assadui nebus leista dalyvauti tuose rinkimuose.

„To tiesiog nepakanka, – sakė diplomatas, nenorėjęs skelbti savo pavardės. – Turi būti didesnis aiškumas, daugiau tikrumo“.

„Tai turi būti dalis galutinio susitarimo, pagal kurį paskutiniame taške Assado valdžioje neliks“, – kalbėjo jis.