Pasaulyje

2020.07.01 14:44

Merkel sako, kad ES turi pasiruošti galimybei, kad „Brexito“ susitarimo nebus

atnaujinta 17.36
ELTA2020.07.01 14:44

Europos Sąjunga turėtų pasiruošti galimam scenarijui, kad derybos su Jungtine Karalyste (JK) dėl ateities santykių žlugs, trečiadienį teigė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Aš ir toliau raginsiu priimti gerą sprendimą, tačiau ES ir Vokietija turi pasirengti tokiai galimybei, kad susitarimas nebus pasiektas“, – Bundestage teigė A. Merkel, Europos didžiausiai ekonominei jėgai perimant pirmininkavimo 27 Bendrijos narėms pareigas.

JK iš ES oficialiai išstojo sausio pabaigoje. Tiesa, iki šių metų pabaigos galioja pereinamasis laikotarpis, kurio metu kasdienis britų gyvenimas iš esmės nesikeičia.

JK vis dar priklauso ES bendrajai rinkai ir muitų sąjungai, laikosi ES įstatymų ir moka įmokas į Bendrijos biudžetą. Tačiau JK premjeras Borisas Johnsonas reikalauja, kad dėl būsimų JK ir ES santykių būtų susitarta dar šiemet – jis nesutinka pratęsti pereinamojo laikotarpio, net jei abiem pusėms per trumpą laiką nepavyktų suderėti naujo susitarimo.

Jei nepavyks pasiekti susitarimo dėl tolesnių santykių, įvyks vadinamasis „Brexitas“ be sutarties, sukelsiantis didžiulių ekonominių problemų.

Po kelis mėnesius trukusių koronaviruso pandemijos sukeltų trukdžių pirmadienį ES ir JK pradėjo intensyvias penkių savaičių trukmės derybas, kuriomis siekia susitarti dėl būsimų santykių po „Brexito“.

JK premjeras Borisas Johnsonas šeštadienį paskelbė, kad Didžioji Britanija yra pasirengusi priimti pasekmes, jei nepavyktų susitarti dėl bendrų principų.

A. Merkel taip pat sugriežtino savo toną ir interviu suabejojo, ar Londonas apskritai nori susitarti. Susitarimas turi būti suderėtas iki rudens, kad nacionaliniams parlamentams bei Europos Parlamentui pakaktų laiko susitarimą patvirtinti.