Pasaulyje

2020.07.01 12:13

Europarlamentarų delegacija „ekspertiniais tikslais“ lankosi Rusijos aneksuotame Kryme

LRT.lt2020.07.01 12:13

Ukrainos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES) parašė laišką Europos Parlamento (EP) pirmininkui Davidui Sassoli, kuriame pasmerkė kelių europarlamentarų vizitą į Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį. Vienos universiteto dėstytojo Antono Shekhovtsovo duomenimis, Kryme lankosi 9 politikai.

Jie į Krymą nuvyko kaip „ekspertai“, siekdami „įvertinti balsavimo dėl (Rusijos Konstitucijos) pakeitimo procesą“, rašo Rusijos žiniasklaidą, kurią cituoja leidinys „EurActiv“.

Daugiausiai kraštutinių dešiniųjų dominuojamai grupei vadovauja Prancūzijos prokremliškas europarlamentaras Thierry Mariani. Jis yra Prancūzijos kraštutinės dešinės „Nacionalinio sambūrio“, kuriam vadovauja Marine Le Pen, atstovas ir tai jau ne pirmas jo vizitas Kryme.

Anot A. Shekhovtsovo, Kryme taip pat lankosi šie EP nariai: Bulgarijos atstovai Lyubomira Gancheva, Martinas Raychevas; Prancūzijos „Nacionalinio sambūrio“ europarlamentarai Virginie Joron, Herve Juvin, Jean-Lin Lacapelle, Thierry Mariani, Philippe Olivier; Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ (Afd) politikas Gunnaras Lindemannas; Švedijos politikas Erikas Almqvistas.

Politikai teigia stebėsiantys, kaip Kryme vyksta balsavimas referendume, kur Rusijos piliečiai turi išreikšti savo (ne)pritarimą Konstitucijos pakeitimams. Be kitų dalykų, pakeitimai anuliuos šalies prezidento Vladimiro Putino kadencijų skaičių ir jis galės siekti „perrinkimo“ 2024-aisiais.

Šį europarlamentarų poelgį pasmerkė Ukrainos ambasadorius ES Mykola Tochytskyis. „Nuo 2014-ųjų, Europos Parlamentas nuolat įvairiomis rezoliucijomis pabrėždavo nesvyruojančią paramą Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui“, – rašoma ambasadoriaus laiške.

Diplomatas pažymėjo, kad Ukraina neteisėtais laiko tiek patį balsavimą, tiek vizitus į „okupuotą teritoriją“, rašo „EurActiv“. Lankytis pusiasalyje negavus Kijevo leidimo draudžia Ukrainos įstatymai.

„Todėl manau, kad Europos Parlamentas neturi dalyvauti Rusijos hibridiniuose bandymuose įteisinti Krymo aneksiją ir šalies barbarišką politiką prieš nepriklausomas valstybes“, – rašo ambasadorius.

EP atsiribojo nuo europarlamentarų poelgio – „EurActiv“ atsiųstame atsakyme institucijos atstovas sakė, kad jei informacija pasitvirtins, tai yra visiškai privati politikų kelionė, nesusijusi su EP.

Šį vizitą tviteryje pasmerkė ir Lietuvos europarlamentaras Andrius Kubilius.

ES įvedė sankcijas Rusijai po to, kai 2014 metais ji aneksavo Krymo pusiasalį ir pradėjo karinius veiksmus Rytų Ukrainoje, kur vadovauja ir remia prorusiškus separatistus.