Pasaulyje

2020.07.01 11:24

JAV supirko beveik visas vaisto remdesiviro, tinkamo COVID-19 gydymui, atsargas

LRT.lt2020.07.01 11:24

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomenduojanti naudoti antivirusinį preparatą remdesivirą COVID-19 užsikrėtusiems pacientams gydyti, o JAV suskubo ir supirko beveik visas šio vaisto atsargas.

„Remdesiviras yra pirmasis vaistas nuo COVID-19, kurį rekomenduota leisti vartoti ES“, – sakoma agentūros pranešime. Vis dėlto pažymima, kad šiai rekomendacijai dar turi pritarti Europos Komisija.

Mažiausiai dvi Jungtinės Valstijose atliktos studijos parodė, kad remdesiviras gali sumažinti koronavirusine infekcija COVID-19 sergančių pacientų hospitalizacijos laikotarpį.

Tyrimo išvados, gegužę paskelbtos autoritetingame žurnale „New England Journal of Medicine“, rodo, kad remdesiviro, iš pradžių skirto gydyti Ebolos karštligę, injekcijos spartino pacientų sveikimą, lyginant su grupe, gaudavusia tik placebo.

Kaip rašo „Sky News“, JAV farmacijos gigantė „Gilead Sciences“ kone viena aprūpina pasaulį remdesiviru. Jo kaina vienam pacientui turtingesnėse šalyse siekia apie 2084 Eur.

Tai reiškia, kad vaistas nebus pasiekiamas Europos pacientams iki spalio mėnesio, „Sky News“ pasakojo Liverpulio universiteto vyresnysis vizituojantis mokslo bendradarbis dr. Andrew Hillas.

„Šis Amerikos sudarytas susitarimas reiškia, kad žmonės, sergantys COVID-19 Jungtinėje Karalystėje, negali naudotis šiais gydymo būdais, kurie padidintų galimybes greičiau būti išrašytiems iš ligonių ir pagerintų išgyvenimo galimybes“, – sako jis.

„Kol kas žinome, kad ateinančius tris mėnesius remdesiviras nebus tiekiamas. Amerika naudos šį vaistą, o mes neturėsime galimybės jo įsigyti. Taip yra JK ir Europoje“, – pridūrė jis.

Mažas ir vidutines pajamas gaunantys asmenys šalyse gali gaminti nepatentuotas vaisto versijas, tačiau negali jų parduoti Europai, nes „Gilead“ turi tam patentą, pridūrė A. Hillas.

EVA žmonių vaistų komitetas nurodė rekomendavęs suteikti sąlyginį leidimą reklamuoti remdesivirą kaip preparatą, tinkamą gydyti koronavirusu užsikrėtusius suaugusius ir vaikus nuo 12 metų, jeigu jiems yra išsivysčiusi pneumonija ir reikalingas papildomas deguonis.

Taip pat skaitykite