Pasaulyje

2020.06.30 19:17

Honkongo saugumo įstatyme numatyta, kad Kinija turi jurisdikciją „rimtoms“ saugumo byloms

BNS2020.06.30 19:17

Kinija turės jurisdikciją „labai rimtoms“ byloms Honkonge, susijusioms su nacionaliniu saugumu, kur pažeidėjams gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, sakoma antradienį paskelbtame naujojo saugumo įstatymo tekste.

Prieštaringai vertinamas įstatymas taip pat leidžia Kinijai mieste įkurti nacionalinio saugumo agentūrą, kurioje dirbs pareigūnai, nesaistomi vietos įstatymų.

„Tiek nacionalinio saugumo agentūra, tiek Honkongas gali prašyti perduoti bylą žemyninei Kinijai, o persekiojimą vykdys aukščiausioji prokuratūra, o teismo procesas vyks Aukščiausiajame teisme“, – sakoma teisės akto tekste.

Kinija anksčiau antradienį priėmė Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų vyriausybių baiminasi, kad šis istorinis žingsnis suvaržys tarptautinio finansų centro laisvę ir skaudžiai smogs jo ekonomikai.

Kinijos parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, vienbalsiai priėmė naująjį teisės aktą antradienį ryte, praėjus mažiau kaip šešioms savaitėms po jo pirmojo pristatymo, paskleidusio nerimo bangas pusiau autonominiame Honkonge ir kitur.