Pasaulyje

2020.06.30 12:35

ES pasmerkė Kinijos priimtą Honkongo saugumo įstatymą

BNS, ELTA2020.06.30 12:35

Europos Sąjunga antradienį pasmerkė Kinijos centrinės Vyriausybės priimtą Honkongo saugumo įstatymą ir perspėjo, kad šis teisės aktas suvaržys regiono turimą autonomiją bei jo teismų galias.

„Smerkiame šį sprendimą“, – per spaudos konferenciją sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis.

„Šis įstatymas rimtai pakerta aukšto lygio Honkongo autonomiją ir daro neigiamą poveikį teismų nepriklausomumui bei įstatymų viršenybei“, – pabrėžė Ch. Michelis.

Tokią pačią poziciją išsakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Taivanas: „vienos šalies, dviejų sistemų“ principas Honkonge žlugo

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen antradienį teigė, kad „vienos šalies, dviejų sistemų“ principas Honkonge taip ir nebuvo įgyvendintas, nes Pekinas nesilaikė savo pažadų po 1997 m., kai britai Honkongą perdavė Kinijai, bent 50 m. užtikrinti didelę regiono autonomiją.

„Tai, kad Kinija nesilaiko savo pažadų, labai nuvilia, – žurnalistams Taipėjuje sakė Tsai Ing-wen. – „Vienos šalies, dviejų sistemų“ modelis neveikia.“

Pekinas panaudojo „vienos šalies, dviejų sistemų principą“, kad perimtų buvusių Europos šalių kolonijų Honkongo ir Makao kontrolę. Taipėjus ne vieną kartą atmetė Pekino planus tokį patį modelį pritaikyti ir Taivanui.

Tsai Ing-wen komentarus išsakė Pekinui patvirtinus Honkongo saugumo įstatymą. Taivano prezidentė sakė besivilianti, kad Honkongo žmonės ir toliau kovos dėl tų vertybių, kurias iš tiesų vertina: laisvės, demokratijos, žmogaus teisių. Ji pabrėžė, kad jos demokratinis regionas parengė planus siūlyti humanitarinę pagalbą Honkongui.

„Mūsų Taivano-Honkongo tarnyba ir mainų biuras atidaromas rytoj (liepos 1 d.), kad teiktų humanitarinę pagalbą“, – teigė Tsai Ing-wen.

Taivano aukšto lygio vyriausybinė agentūra Žemyninės dalies reikalų taryba antradienį paskelbė pranešimą, kuriame teigia, jog naujas biuras Honkongo gyventojams taip pat siūlys specialias paslaugas – pristatys galimybes studijuoti, dirbti, investuoti Taivane.