Pasaulyje

2020.06.30 11:18

ES apsisprendė dėl 14 „saugių šalių“, bet Lietuva nori įsileisti ir kitus

atnaujinta 16.56
LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.30 11:18

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad Lietuva buvo suinteresuota, jog Europos Sąjunga (ES) kuo greičiau atvertų sienas su šalimis, su kuriomis Lietuva palaiko gerus santykius.

ES po nelengvų svarstymų nusprendė, kurių 14 šalių piliečius, atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso pandemijos, yra saugu įsileisti į Bendrijos teritoriją nuo liepos 1-osios. Tačiau ir toliau nebus įleidžiami žmonės iš Jungtinių Valstijų, Rusijos ar Brazilijos.

Į dabartinį „saugių šalių“ sąrašą, kuris vis dar gali būti iš dalies pakeistas, patenka Alžyras, Australija, Kanada, Sakartvelas, Japonija, Juodkalnija, Marokas, Naujoji Zelandija, Ruanda, Serbija, Pietų Korėja, Tailandas, Tunisas ir Urugvajus.

ES pranešė, kad į Kiniją bus atsižvelgiama tik tuo atveju, jei ji taip pat panaikins europiečiams taikomus įvažiavimo apribojimus.

VSAT vadas R. Liubajevas LRT RADIJUI pabrėžia, kad Bendrijai nepriklausančiose Lietuvos kaimyninėse šalyse situacija dėl koronaviruso dar sudėtinga.

„Mūsų, sakykime, interesas buvo, kad į tą sąrašą patektų mūsų kaimyninės trečiosios valstybės. Tačiau sąrašas yra toks, koks jis yra, o mes vykdydami asmenų ir transporto priemonių kontrolę tikrai atsižvelgsime į tą sąrašą“, – LRT RADIJUI sako R. Liubajevas.

„Norėjau paminėti, kad ne tik kaimyninės trečiosios valstybės, su kuriomis tradiciškai mes turime gerus santykius, – tai yra Ukraina ir Sakartvelas. Sakartvelas, kaip matome, tame sąraše yra. Situacija šitose valstybėse yra pakankamai sudėtinga, kiek aš matau iš tų pranešimų, kuriuos gauname. Sergamumas pakankamai didelis. Aš jau nekalbu apie Baltarusiją arba Rusijos federaciją. Tos informacijos neturime pakankamai tam, kad galėtume apsispręsti, ar sergamumas yra pakankamai mažas ar didelis“, – pridūrė VSAT vadas.

Jo teigimu, šių šalių duomenys kelia patikimumo klausimą. Anot jo, pagrindinė problema, kad ilgą laiką, kai kurie mūsų kaimyninių valstybių vadovai net nenorėjo pripažinti, kad ta problema egzistuoja. Aš manau, kad tai pagrindinė problema.

R. Liubajevo teigimu, yra nustatytas pakankamai aiškus kriterijus – ekstremalios situacijos vadovas peržiūri sąrašą šalių, iš kurių gali atvykti piliečiai. Kol kas Rusija ir Balatarusija, anot vado, nėra šiuose sąrašuose. Be to, R. Liubajevas sako, kad daugelis ir mūsų kaimyninių ES valstybių taip pat taiko apribojimus žmonėms vykti per išorines valstybės sienas.

„Visai neseniai turėjome pasitarimą su Lenkijos, Latvijos ir Estijos sienų tarnybos vadovais. Informavome vienas kitą apie situaciją ir visi mūsų kaimynai patvirtino, kad taikys pakankamai griežtas priemones prie savo išorinių sienų, t. y. sieną su Rusija arba Baltarusija“, – teigia VSAT vadas.

Taip pat skaitykite

Visą pokalbį klausykite LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“:


Populiariausi