Pasaulyje

2020.06.30 10:29

Suimtus Baltarusijos prezidento rinkimų kandidatus pripažino politiniais kaliniais

atnaujinta 13.48
LRT.lt, BNS2020.06.30 10:29

Tarptautiniame žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ specialiame pranešime paragino Baltarusijos valdžios institucijas nutraukti baudžiamąjį persekiojimą, bauginimą ir represijas prieš Aliaksandro Lukašenkos oponentus, praneša žmogaus teisių portalas spring96.org, kurį cituoja „Belsat“.

„Baltarusija nėra saugi aplinka politinėms diskusijoms, o artėjančių rinkimų metu vis labiau susiduriama su žmogaus teisių pažeidimais. Šiuo metu Baltarusijoje vykstantis aktyvizmo banga nepanaši į nieką, su kuria valdžia susidūrė daugelį metų, ir ji reagavo brutaliai išsklaidydama taikius protestus, nesutikdama ir nubausdama opozicijos lyderius“, – sako Marie Struthers, „Amnesty International“ Rytų Europos ir Centrinės Azijos direktorė.

„Opozicijos kandidatai kartu su savo šalininkais yra smukdomi, įkalinami, ypač tai nukreipta į moteris. Vienam opozicijos aktyvistui buvo grasinta, kad jos vaikai bus paimti į valstybės globą; kitam buvo pagrasinta, kad gauja išžagins policijos nuovadoje“, – pridūrė ji.

„Amnesty International“ pranešime rašoma, kad Sergejus Tichanovskis ir Viktaras Babaryka kartu su kitais asmenimis buvo įkalinti, jiems gresia „nepagrįstos ir politiškai motyvuotos baudžiamosios bylos“. Šimtai taikių protestuotojų, įskaitant jų rėmėjus, buvo savavališkai areštuoti ir jiems buvo skirta didelė bauda arba jiems buvo taikomas „administracinis areštas“.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pripažino buvusį bankininką, potencialų prezidento A. Lukašenkos varžovą būsimuose valstybės vadovo rinkimuose V. Babaryką bei populiarų tinklaraštininką S. Tichanovskį sąžinės kaliniais.

Kartu su V. Babaryka ir S. Tichanovskiu sąžinės kaliniais pripažinti ir virtinė jų bendražygių bei tinkaraštininkų, anksčiau sulaikytų Baltarusijoje.

„Baltarusijoje opozicijos politikai ir rėmėjai yra traktuojami kaip nusikaltėliai tiesiog už tai, kad naudojasi žmogaus teisėmis ir dalyvauja politiniuose bei rinkimų procesuose“, – sakė M. Struthers.

„Jie visi – sąžinės kaliniai ir turi būti nedelsiant ir be jokių išlygų paleisti“, – rašoma organizcijos pareiškime.

Taip pat skaitykite

„Amnesty International“ laiko S. Tichanovskį ir aštuonis kartu su juo sulaikytus žmones (Jevgenijų Rezničenką, Dmitrijų Furmanovą, Vladimirą Naumiką, Vergilijų Ušaką, Aleksandrą Aranovičių, Sergejų Kalmykovą, Vasilijų Bobrovskį ir Artiomą Sakovą) sąžinės kaliniais, nes jie atsidūrė už grotų tik dėl to, kad taikiai naudojosi savo teisėmis, rašoma specialiame organizacijos pareiškime, kurį cituoja Baltarusijoje neįregistruotas žmogaus teisių centras „Vesna“.

Pareiškime taip pat rašoma, kad sąžinės kaliniais laikomi ir Viktoras bei Eduardas Babarykos, „kurie yra persekiojami tik dėlto, kad taikiai reiškė savo politinius įsitikinimus“.

„Amnesty International“ taip pat pasmerkė tinklaraštininkų bei žurnalistų Sergejaus Bagrovo, Sergejaus Latinskio, Igorio Losiko, Vladimiro Neronskio, Sergejaus Petruchino ir Vladimiro Cyganovičiaus persekiojimą.

„Baltarusijos valdžia turi nutraukti Aliaksandro Lukašenkos oponentų ir jų šalininkų, taip pat pilietinės visuomenės aktyvistų bei nepriklausomos žiniasklaidos baudžiamąjį persekiojimą, bauginimą ir represijas“, – pažymima jame.

Pasak „Amnesty International“, prieš artėjančius rinkimus suintensyvėjusios represijos, nukreiptos prieš žodžio laisvę bei teisę į taikius susirinkimus, atskleidė virtinę kitų problemų, susijusių su žmogaus teisėmis, įskaitant moterų diskriminaciją, kuri kartais įgauna akivaizdžios mizoginijos, plačiai skleidžiamos per didžiausias valstybines žiniasklaidos priemones, formą.

Birželio 18 dieną buvo sulaikytas vienas iš potencialių A. Lukašenkos varžovų rinkimuose – buvęs banko „Belgazprombank“ vadovas V. Babaryka. Jam iškelta baudžiamoji byla.

Už grotų laikomas ir pretendentės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos rinkimų kampanijos štabo vadovas, jos vyras ir populiarus tinklaraštininkas S. Tichanovskis.

Taip pat areštuoti opozicijos politikas Pavelas Severinecas bei daug rinkimų kampanijų aktyvistų ir taikių protesto akcijų dalyvių.