Pasaulyje

2020.06.30 07:23

Venesuelos prezidentas išsiunčia iš šalies ES ambasadorę

Briuselis ruošiasi iškviesti ambasadorę; atnaujinta 14.55
BNS2020.06.30 07:23

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro pirmadienį nurodė Europos Sąjungos (ES) atstovybės Karakase vadovei Isabel Brilhante Pedrosai per 72 valandas palikti šalį, kai Bendrija paskelbė sankcijų 11 Venesuelos pareigūnų. Savo ruožtu ES vėliau žada išsikviesti Venesuelos ambasadorę į Briuselį.

„Kas jie tokie, kad svaidytųsi grasinimais?“ – sakė N. Maduro.

„Išspręsime tai per 72 valandas... Jai bus suteiktas lėktuvas išvykti, bet mes sutvarkysime reikalus su Europos Sąjunga“, – kalbėjo jis.

Venesuelos oro erdvė šiuo metu dėl koronaviruso pandemijos uždaryta komerciniams skrydžiams.

N. Maduro taip pat apkaltino ES, kad ji keliaklupsčiauja prieš JAV prezidentą Donaldą Trumpą, besilaikantį griežtos pozicijos Venesuelos kairuolio lyderio atžvilgiu, ir kopijuoja jo „chaotišką politiką“ dėl Venesuelos.

Briuselis ruošiasi iškviesti Venesuelos ambasadorę ES

Savo ruožtu Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis antradienį pasmerkė Venesuelos prezidento sprendimą paskelbti nepageidaujamu asmeniu Bendrijos ambasadorę šioje šalyje, taip pat nurodė, kad blokas imsis atsakomųjų priemonių.

„Semerkiame ir atmetame mūsų ambasadorės Karakase išsiuntimą. Imsimės įprastų būtinų atsakomųjų priemonių“, – per „Twitter“ parašė J. Borrellis.

„Šiandien ketiname iškviesti Maduro ambasadorę Europos institucijose, o paskui pamatysime, kokių priemonių bus imtasi“, – spaudos konferencijoje sakė Bendrijos atstovė užsienio reikalų ir saugumo politikos klausimais Virginie Battu-Henriksson.

Karakaso ir ES santykiai įtempti nuo 2017 metų, kai Venesuela tapo pirmąja Lotynų Amerikos šalimi, prieš kurią Bendrija ėmėsi sankcijų, įskaitant ginklų embargą.

Tarp pirmadienį sankcijų sulaukusių pareigūnų yra N. Maduro palaikomas opozicijos įstatymų leidėjas Luisas Parra, besivaržantis su opozicijos lyderiu Juanu Guaido dėl opozicijos kontroliuojamo Nacionalinio Susirinkimo pirmininko posto.

Pernai sausį J. Guaido, pasinaudodamas savo, kaip parlamento pirmininko, pozicija, metė iššūkį N. Maduro valdžiai. Jis pasiskelbė laikinuoju šalies prezidentu, kai Nacionalinis Susirinkimas pripažino N. Maduro uzurpatoriumi dėl jo perrinkimo 2018 metais vykusiuose rinkimuose, kuriuos daugelis laiko suklastotais.

J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu pripažįsta daugiau kaip pusšimtis šalių, tarp jų Jungtinės Valstijos ir dauguma ES valstybių.

L. Parra sausį pasiskelbė Nacionalinio Susirinkimo pirmininku, o N. Maduro lojalios saugumo pajėgos neleido J. Guaido patekti į parlamento pastatą, kad šis negalėtų dalyvauti balsavime dėl jo perrinkimo, per kurį jam prognozuota pergalė.

J. Guaido ir L. Parra iš pradžių buvo sąjungininkai, tačiau jų keliai išsiskyrė, kai pastarasis buvo susietas su korupcijos skandalu dėl N. Maduro vyriausybės vykdytos maisto paskirstymo programos.