Pasaulyje

2015.11.11 09:37

Portugalijos opozicijai pavyko nuversti vyriausybę

ELTA 2015.11.11 09:37

Kairioji opozicija Portugalijoje nuvertė nuo valdžios centro dešiniąją vyriausybę. Antradienį parlamente 123 deputatas iš 230 balsavo prieš ministro pirmininko Pedro Passos Coelho vyriausybės programą, numatančią tęsti griežtą taupymo politiką.

Nepritarimas programai reiškia, kad premjeras turi trauktis. Opozicijoje esantys socialistai susivienijo su kitomis kairės pakraipos partijomis ir taip užsitikrino daugumą nepasitikėjimui vyriausybe pareikšti.

P. P. Coelho dviejų partijų aljansas stabilizavo šalį. Prekybos deficitas nuo daugiau kaip 11 proc. (2010) buvo sumažintas iki 4,5 proc. (2014) BVP. Po trejų recesijos metų iš eilės 2014-aisiais pirmą kartą ekonomika augo 0,9 proc.

Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) 2011 metais skyrė Portugalijai 78 mlrd. eurų pagalbą ir išgelbėjo šalį nuo bankroto. Nuo 2014 metų gegužės Portugalija finansiškai vėl pati „stovi ant kojų“. Spalio 4-ąją vykusiuose parlamento rinkimuose koalicija vėl tapo stipriausia jėga, tačiau prarado absoliučią daugumą.

Marksistinis kairysis blokas, komunistai ir žalieji dabar parlamente ketina remti socialistų lyderio Antonio Costa vyriausybę ir neidami į koaliciją. Pirmiausia numatyta švelninti taupymo ir reformų politiką.

Be kita ko, planuojama iki 2019 metų minimalią algą padidinti nuo dabar 505 iki 600 eurų, taip pat atstatyti pensijas ir algas viešajame sektoriuje, atšaukti kai kurių mokesčių padidinimą. Tačiau A. Costa pabrėžė, kad jo vadovaujama vyriausybė gerbs tarptautinius susitarimus ir stebės biudžeto deficitą.

Portugalijos prezidentas Anibalas Cavaco Sila artimiausiomis dienomis spręs, ar pavesti A. Costai formuoti vyriausybę. Iki tol P. P. Coelho vykdys pareigas.