Pasaulyje

2015.11.11 09:24

Rusija ragina per 1,5 metų parengti naują Sirijos konstituciją

BNS 2015.11.11 09:24

Rusija išplatino dokumentą, kuriame raginama užbaigti jau beveik penkerius metus Siriją krečiantį konfliktą ir per 1,5 metų parengti naują konstituciją, dėl kurios būtų balsuojama visuotiniame referendume, po kurio įvyktų pirmalaikiai prezidento rinkimai.

Dokumente, kurį antradienį gavo naujienų agentūra AP, nieko nesakoma apie prezidento Basharo al-Assado atsistatydinimą per pereinamąjį laikotarpį, nors to primygtinai reikalauja opozicija. Jame tik sakoma, kad Sirijos prezidentas „nepirmininkaus konstitucinei komisijai“.

Maskva paragino Jungtinių Tautų specialųjį pasiuntinį Staffaną de Misturą pradėti politinį procesą tarp Sirijos vyriausybės ir „opozicijos grupių jungtinės delegacijos“, kurio pagrindu taptų memorandumas, kurį 2012 metų birželį priėmė galingosios valstybės per derybas Ženevoje. Tame dokumente raginama įkurti pereinamojo laikotarpio Sirijos valdančiąją instituciją, kuriai priklausytų visa vykdomoji valdžia ir kuri vestų į rinkimus.

Rusijos ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Vladimiras Safronkovas, kuris reiškė apgailestavimą, kad naujausias dokumentas buvo nutekintas, sakė AP: „Tai mūsų vizija – tai mūsų pasiūlymas.“

Minėtas dokumentas buvo išplatintas prieš šeštadienį Vienoje vyksiantį antrąjį derybų ratą tarp pagrindinių vyriausybių, palaikančių vieną arba kitą konflikto Sirijoje stovyklą. Antradienio vakarą, po JT Saugumo Tarybos posėdžio, S. de Mistura sakė žurnalistams, kad jo žinia, kurią jis norėtų perduoti 15 šios institucijos narių, yra „vienas žodis – įsibėgėjimas“.

Per parengiamąsias derybas, įvykusias Vienoje spalio 30 dieną, JAV, Rusija, Iranas ir dar keliolika kitų šalių susitarė iš naujo imtis taikos pastangų, įtraukiant Sirijos vyriausybę ir opozicijos grupes. Tačiau dalyviai labai stengėsi išvengti klausimo, kada B. al-Assadas galėtų pasitraukti iš valdžios, nors šis klausimas yra viena iš priežasčių, nulėmusių konfliktą, kuris pareikalavo jau per 250 tūkst. žmonių gyvybių ir pasiuntė į kaimynines šalis bei Europą daugiau negu 4 mln. pabėgėlių.

Rusija, kuri yra artimiausia Sirijos sąjungininkė, pastaraisiais mėnesiais suintensyvino diplomatines pastangas šioje šalyje, rengdama susitikimus su kai kuriomis opozicijos grupėmis. Maskva rugsėjo 30 dieną pradėjo bombardavimo kampaniją, tvirtindama, kad atakuoja Sirijoje veikiančius teroristus. Tačiau Jungtinės Valstijos sako, kad 85–90 proc. tų smūgių buvo nutaikyti prieš nuosaikiosios Sirijos opozicijos pajėgas ir nusinešė nemažai civilių gyvybių.

Rusijos parengtame dokumente „Požiūris į Sirijos krizės sprendimą“ dėmesys sutelkiamas į opoziciją ir „teroristų grupuotes“ bei būtinybę atskirai traktuoti šias grupes.

Maskva ragina Saugumo Tarybą įtraukti džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) į „teroristinių organizacijų“ sąrašą, taip pat pritarti papildomam teroristinių grupuočių sąrašui.

„Svarstant paliaubų Sirijoje klausimą, turėtų būti daroma išimtis operacijoms prieš ISIL ir kitas teroristines grupuotes“, – sakoma dokumente.

Rusai taip pat siūlo įkurti Sirijos palaikymo grupę, kuri padėtų organizuoti Sirijos konflikto šalių derybas ir konsultuotų jų dalyves, kad būtų pasiektas „abipusis sutikimas“.

Dokumente siūloma, kad palaikymo grupėje galėtų dirbti tos pačios šalys, kurios dalyvavo derybose Vienoje: JAV, Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Saudo Arabija, Turkija, Iranas, Egiptas, Jordanija, Omanas, Kataras, Jungtiniai Arabų Emyratai, Irakas, Libanas, Vokietija, Italija, JT specialusis pasiuntinys, Arabų Lyga, Islamo bendradarbiavimo organizacija ir Europos Sąjunga.

Kinijos ambasadorius prie JT Liu Jieyi sakė žurnalistams: „Mums būtina pradėti Sirijos liaudies politinį procesą, kad būtų sukurta šalies ateitis. Šiam procesui turėtų vadovauti Sirija ir jis turėtų priklausyti Sirijai.“

Tuo tarpu Lietuvos ambasadorė Raimonda Murmokaitė nurodė, kad Taryba „daug kalbėjo apie įsibėgėjimą Vienoje, kuris tam tikra prasme yra tai, ko mums visiems reikia. Turime laikytis įsikibę šiaudo, žinodami tragedijos mastą. Kita vertus, mums reikia pamatyti, kaip visa tai klostysis.“