Pasaulyje

2020.06.29 14:27

Iranas išdavė Trumpo arešto orderį ir prašo Interpolo pagalbos

LRT.lt, BNS2020.06.29 14:27

Iranas išdavė arešto orderį ir paprašė Interpolo pagalbos sulaikant Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą ir dešimtį kitų asmenų, jų manymų, įvykdžiusių JAV drono antskrydį netoli Bagdado oro uosto, per kurį buvo nužudytas Irano elitinių Qudso pajėgų lyderis Qassemas Soleimani, rašo „Al Jazeera“. 

Teherano prokuroras Ali Alqasimehras pirmadienį pareiškė, kad D. Trumpui ir virš 30 kitų asmenų yra pareikšti „nužudymo ir terorizmo kaltinimai“, kurie susiję su sausio 3 d. ataka.

A. Alqasimehras neidentifikavo kitų, išskyrus D. Trumpą, ir pabrėžė, kad Iranas toliau vykdys baudžiamąjį persekiojimą net pasibaigus jo prezidentavimui.

Interpolas, įsikūręs Lione, Prancūzijoje, kol kas nepateikė komentarų.

Teherano prokuroras taip pat pareiškė, kad Iranas paprašė D. Trumpui ir kitiems asmenims paskelbti „raudonąjį pranešimą“. Raudonasis pranešimas yra tarptautinio arešto orderio atitikmuo, kuriuo valstybių narių prašoma ieškoti ir sulaikyti valstybių narių ar tarptautinių teisingumo institucijų paieškomą asmenį, siekiant jo ar jos ekstradicijos.

Mažai tikėtina, kad Interpolas patenkins Irano prašymą, nes agentūros gairės dėl arešto orderių draudžia „bet kokį kišimąsi ar politinio pobūdžio veiklą“. Į tai dėmesį atkreipė ir JAV specialusis atstovas Iranui Brianas Hookas, kuris pirmadienį per spaudos konferenciją Saudo Arabijoje atmetė šį pranešimą.

„Tai propagandos triukas, kurio niekas rimtai nevertina ir dėl kurio iraniečiai atrodo kvailai“, – sakė B. Hookas.

LRT.lt primena, kad įtampa Artimuosiuose Rytuose ėmė augti pernai metų pabaigoje, o sausio 3 d. JAV surengė ataką Bagdado oro uosto rajone, per kurią buvo nužudytas Irano revoliucinės gvardijos „Al Quds“ specialiųjų pajėgų vadas generolas Q. Soleimani. Irano aukščiausioji nacionalinio saugumo taryba pareiškė padarysiant visa, kad būtų atkeršyta už generolo mirtį.

Naktį į sausio 8-ąją Iranas raketomis atakavo dvi Irako karines bazes, kuriomis naudojasi JAV kariuomenė – Ain al Asado bazę šalies vakaruose esančioje Anbaro provincijoje ir Erbilio oro uostą Irako Kurdistane. Tą pačią naktį Iranas per klaidą numušė „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lainerį, skridusį iš Teherano į Kijevą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt