Pasaulyje

2015.11.11 08:27

Migracijos problemą aptars ES ir 35 Afrikos šalių vadovai

Siekdama suvaldyti migrantų srautą iš Afrikos šalių, Europa privalo imtis rimtesnių sprendimų, sako Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, išvykstanti į Maltą, kur šią problemą aptars ES ir 35 Afrikos šalių vadovai. 

Pasak šalies vadovės, akivaizdu, kad migracijos krizė tik gilėja ir tampa pasauliui vis didesne problema. O iki šiol pastangos suvaldyti nelegalios migracijos srautus buvo per vangios, sprendimai įgyvendinami per lėtai – ES išorės siena nėra tinkamai saugoma, stringa prieglobsčio prašytojų registracija, nepakankamai dirbama su trečiosiomis šalimis, iš kurių į Europą plūsta didžiausi nelegalių migrantų srautai.

Dalia Grybauskaitė sako, kad chaosas Europoje dėl migrantų nemažės, kol nebus aiškios pabėgėlių priėmimo sistemos, registracijos ir efektyvios ES išorės sienos apsaugos. Sutikime Maltoje planuojama priimti bendrą ES ir Afrikos šalių deklaraciją ir veiksmų planą. Taip pat planuojama sukurti ES Pagalbos fondą Afrikai.

„Mums labai svarbu užtikrinti, kad per Viduržemio jūrą nebūtų tokių bangų, kokias matome dabar. Dabar vien tik spalio mėnesį į Europą atvyko daugiau nei 200 tūkstančių, tai beveik 25 proc. daugiau negu rugsėjo mėnesį. Tai išties tokios bangos, tokį cunamį pabėgėlių labai sunku atlaikyti ir susitvarkyti. Tuo labiau, kad dar kokybiškai neveikia ir išorinių sienų apsauga, neturime iki galo įkurtų registracijos centrų Graikijoje ir Italijoje. Taigi, darbų labai daug, o srautų nemažėja. Taigi, šis susitikimas yra viena iš tų dalių, kuri yra būtina, mėginant valdyti pabėgėlių srautus į Europą. Ir toje pačioje Maltoje po šio susitikimo iš karto susitiks tik Europos šalių vadovai, kur kalbėsimės jau plačiau, nes tie srautai išties sukelia daug klausimų ir problemų. Kaip juos spręsti ir mums patiems ne tik su Afrika. Tai – ir derybos su Turkija, nes per ją taip pat didžiuliai srautai eina, pagalba JT maisto programoms, daug įvairių priemonių, kurias reikia dar kartą išanalizuoti ir pasižiūrėti, kaip mes vykdome patys“, – kalbėjo prezidentė.