Pasaulyje

2020.06.29 06:59

Antrojo Lenkijos prezidento rinkimų turo prognozė: skirtingų politikos krypčių mūšis ir kova iki paskutinio balso

BNS, LRT.lt2020.06.29 06:59

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ruošiasi įtemptam valstybės vadovo rinkimų antrajam ratui, per kurį susigrums su liberalių pažiūrų Varšuvos meru, nesugebėjęs laimėti per sekmadienį įvykusį pirmąjį balsavimą.

A. Duda, remiamas valdančiosios konservatyvios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS), per pirmąjį turą pasirodė geriausiai iš 11 kandidatų ir tikriausiai surinko apie 42,9 proc. balsų, rodo sociologinių tyrimų agentūros „Ipsos“ paskelbta vėlyvoji balsavusių rinkėjų apklausas.

Jo pagrindinis varžovas Rafalas Trzaskowskis, žadantis išspręsti nesutarimus su Europos Sąjunga, liko antras, surinkęs apie 30,4 proc. balsų, bet iki liepos 12-ąją vyksiančio antrojo turo dar gali sulaukti kitų opozicijos kandidatų palaikymo.

„Būsiu permainų kandidatas!“ – rinkimų naktį pareiškė R. Trzaskowskis, kalbėdamas pertvarkytoje buvusioje Varšuvos elektrinėje.

48 metų R. Trzaskowskis, remiamas partijos „Pilietinė platforma“ (PO), ragino jį palaikyti rinkėjus, „norinčius atviros Lenkijos, o ne Lenkijos, visuomet ieškančios priešų“.

Rinkimai turėjo vykti gegužę, bet juos teko atidėti dėl koronaviruso pandemijos.

Taip pat skaitykite

Vis dėlto rinkėjai buvo labai aktyvūs ir laukė eilėse prie balsaviečių, laikydamiesi socialinio atstumo taisyklių, užsidėję kaukes arba apsauginius skydelius.

Nepaisant pandemijos, rinkėjų aktyvumas išties didelis – beveik 63 procentai. Rinkimuose buvo laikomasi visų saugumo reikalavimų, todėl tikimasi išvengti COVID-19 atvejų skaičiaus augimo.

Susikaus dvi skirtingos politikos kryptys, antrojo turo rezultatas – nenuspėjamas

Dabar prasidės intensyvi rinkimų kampanija dėl kiekvieno balso. Kandidatai akivaizdžiai renkasi skirtingas strategijas – Andrzejus Duda vis pabrėžia tradicines Lenkijos vertybes ir siekia įtikti tradicinių krikščioniškų pažiūrų Lenkijos piliečiams.

„Tegyvuoja šeima, Tegyvuoja Lenkijos tradicijos. Negalime leisti niekam jų iš mūsų atimti. Išsaugosime jas amžinai, suprantat ką turiu omenyje kai sakau „amžinai“. Tai mūsų lobis, mūsų išteklius, kuris niekada nebuvo ir nebus pavogtas“, – tokiais žodžiais į rinkimų pirmąjį turą ėjo dabartinis Lenkijos vadovas.

A. Duda siekia mobilizuoti jam ištikimų rinkėjų ratą, kurių Lenkijoje išties daug, taip pat į tą ratą įtraukti visus kraštutinės dešinės rinkėjus.

Dabartinio prezidento oponentas – 48 metų Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis nuosekliai pabrėžia, kad jis siekia suvienyti valdančiųjų skaldomą Lenkiją.

Sostinės meru buvo išrinktas žadėdamas Varšuvą padaryti tolerantišku miestu visiems. Tokią pačią žinią jis skelbė ir per prezidento rinkimų kampaniją - žada būti visų lenkų prezidentu.

„Kur tik nuvykstu žmonės man sako „pavargome“. Labiausiai nuo skaldymo, bandymo nuteikti vienus prieš kitus. Mus skaldo į geresnius ir blogesnius į didelių miestų, miestelių ir kaimų gyventojus. Mums jau pakanka visko“, – kampanijos metu sakė A. Dudos varžovas R. Trzaskowskis.

Ši strategija grindžiama tuo, kad vienijanti žinia turėtų suburti kuo platesnę prieš A. Dudą nusiteikusių rinkėjų koaliciją.

Šie rinkimai labai svarbūs valdančiajai „Teisės ir teisingumo“ partijai, kurios teismų ir visuomeninio transliuotojo reformos sulaukė milžiniškos kritikos bangos iš šalies opozicijos ir Europos Komisijos.

Jeigu A. Duda būtų perrinktas, valdantieji išsaugotų galią visose valdžiose, pralaimėjimo atvejų kiltų sunkumų siekiant toliau vykdyti reformas.

Žinios. Prognozuojamas minimalios algos kilimas, bet socialinės apsaugos ir darbo viceministrė sako, kad minimumas gali ir mažėti